Aparaty ortodontyczne – kiedy się je stosuje i jakie są ich rodzaje

0
1726

Obecnie dostępnych jest bardzo wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, ale ogólnie dzielą się na dwa typy: ruchome i stałe.

Typ zastosowanego aparatu ortodontycznego zależy od rodzaju wady, wieku pacjenta, higieny. Leczenie ortodontyczne służy nie tylko zachowaniu zdrowia zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych ale także dobremu samopoczuciu (komfortowi jamy ustnej), niwelowaniu niektórych wad wymowy, estetycznemu wyglądowi uśmiechu, a nawet modzie.

Aparat dentystyczny – jak działa i w jakim celu się go stosuje?

Zastosowanie aparatów ortodontycznych przesuwa zęby w wyniku siły i nacisku na zęby. Istnieją tradycyjnie cztery podstawowe elementy, które są używane przy noszeniu aparatu dentystycznego: wsporniki, materiał wiążący, drut łukowy i elastyczna ligatura (zwana również “pierścieniem O-ring”). Zęby poruszają się, gdy drut łukowy wywiera nacisk na wsporniki i zęby.

Aparaty ortodontyczne wywierają stały nacisk, który z biegiem czasu przesuwa zęby w pożądane pozycje. Proces rozluźnia ząb, po którym wyrasta nowa kość, aby utrzymać ząb w nowej pozycji. Nazywa się to przebudową kości .

Standardowy aparat zewnętrzny składa się z metalowych pierścieni, które są przyklejane do zębów trzonowych oraz z zamków, które mocuje się na zewnętrznej stronie każdego zęba. Przez nie przeciąga się cienki drucik, który działa na uzębienie z odpowiednią siłą nacisku powodując ich przesunięcie względem siebie bądź też obrócenie wokół własnej osi.

Zamki mogą być wykonane z różnych tworzyw, takich jak na przykład metal, akryl, kryształ, porcelana, a od niedawna nawet ceramika.

Aparat ortodontyczny nosi się na zębach przez okres do dwóch lat. Czasami po zdjęciu aparatu konieczne jest zlecenie noszenia innego modelu (wtedy już ruchomego) lub zamontowania odpowiednich szyn, co nazywane jest leczeniem podtrzymującym i zazwyczaj trwa ono dłużej.

Aparat ortodontyczny – stały czy zdejmowany?

Aparaty dentystyczne coraz częściej spotyka się również u dorosłych – noszą je nie tylko dzieci. Można wybrać sobie ciekawy wzór – srebrny, przezroczysty, z estetycznymi zdobieniami.

Wady zgryzu leczy się przy pomocy:

  1. aparatów stałych, które przymocowuje się do zębów i zdejmuje dopiero po zakończeniu terapii
  2. zdejmowanych czyli takich, które można samodzielnie nakładać i zdejmować.

Każdy z nich przybiera dwie formy. Pierwszą – zwaną wewnątrzustną – stosuje się wewnątrz jamy ustnej. Drugą – zewnątrzustną sytuuje się na zewnątrz jamy ustnej i mocuje ją do czaszki, karku lub czoła.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Tradycyjne metalowe aparaty ortodontyczne są ze stali nierdzewnej i czasami są używane w połączeniu z tytanem. Tradycyjne metalowe aparaty ortodontyczne są najczęstszym rodzajem aparatów ortodontycznych. Mają metalowy wspornik z elastycznymi opaskami (opaskę gumową) utrzymującą drut na metalowych wspornikach.

Drugi najczęściej spotykany rodzaj aparatów ortodontycznych to aparaty samoligaturujące, które nie wymagają elastycznych ściągaczy. Zamiast tego drut przechodzi przez wspornik. Często w przypadku tego typu aparatów ortodontycznych czas leczenia jest krótszy, występuje mniejszy ból zębów i wymaga mniej regulacji niż w przypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych.

Pozłacane aparaty ortodontyczne ze stali nierdzewnej są często stosowane u pacjentów uczulonych na nikiel (podstawowy i ważny składnik stali nierdzewnej), ale mogą również zostać wybrane, ponieważ niektórzy ludzie po prostu preferują wygląd złota nad tradycyjnymi srebrnymi szelkami.

Aparaty dentystyczne językowe są kosmetyczną alternatywą, w której wykonane na zamówienie ‘szelki’ są związane z grzbietem zębów, co czyni je niewidocznymi na zewnątrz.

Tytanowe aparaty ortodontyczne przypominają te ze stali nierdzewnej, ale są lżejsze i równie mocne. Osoby z alergią na nikiel w stali często wybierają tytanowe aparaty ortodontyczne, ale są droższe od aparatów ze stali nierdzewnej.

Zindywidualizowane systemy leczenia ortodontycznego łączą zaawansowaną technologię, w tym obrazowanie 3D, oprogramowanie do planowania leczenia w celu niestandardowego wygięcia drutu. Indywidualne systemy, takie jak te, oferują szybsze czasy obróbki i bardziej wydajne wyniki.

Do stopniowego przesuwania zębów do ich ostatecznych pozycji można wykorzystać progresywne, przezroczyste, usuwalne alignery . Tego typu wyrównywacze nie są zwykle używane w skomplikowanych przypadkach ortodontycznych, na przykład w przypadku ekstrakcji, zabiegu szczęki lub powiększania podniebienia.

Aparat ortodontyczny nie dla wszystkich

  • Jednym z przeciwwskazań do noszenia aparatu ortodontycznego jest obniżona odporność organizmu i związane z nią choroby, takie jak białaczka.
  • Czasowo nie zaleca się noszenia ich również osobom z niewyrównaną cukrzycą czy osobom z nieleczonymi zaburzeniami hormonalnymi – zwykle po ustabilizowaniu stanu pacjenta zezwala się mu na noszenie aparatu.
  • Nie zaleca się go również czasowo osobom z osteoporozą oraz zaawansowanymi chorobami przyzębia, gdyż szybko zmieniający się stan struktury kostnej utrudnia leczenie aparatem ortodontycznym.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here