Alergiczne zapalenie oskrzeli i astma – jak je odróżnić?

0
1233

Alergiczne zapalenie oskrzeli to schorzenie, które często jest mylone z astmą. Dotknąć może zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przyczyną występowania alergicznego zapalenia oskrzeli jest relacja alergiczne wywołana ekspozycją na alergeny. Objawy schorzenia są podobne jak przy astmie. Pojawia się produktywny, czyli wilgotny kaszel, plwociny, problemy z oddychaniem, świszczący oddech oraz świsty w oskrzelach. Zobacz, jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia alergicznego zapalenia oskrzeli i jak nie pomylić go z astmą.

Oskrzela to rurkowate przewody, które łączą tchawicę z tkanką płucną. Są one częścią układu oddechowego.  Zaczynają się one tam, gdzie kończy się tchawica. W ludzkim ciele znajdują się oskrzela główne prawe (prawe płuco) oraz oskrzele główne lewe (lewe płuco). Struktury te przechodzą w kolejne przedziały, wśród których wyróżnia się oskrzela płatowe. Rolą oskrzeli jest oczyszczenie oraz ogrzewanie transportowanego powietrza.

Przyczyny alergicznego zapalenia oskrzeli

Alergiczne zapalenie oskrzeli kwalifikowane jest jako choroba. Może ona wystąpić u dzieci i osób dorosłych. Alergiczne zapalenie oskrzeli, którego podłoża trzeba szukać w reakcjach alergicznych. Te są nieprawidłową odpowiedzią układu immunologicznego na kontakt organizmu z substancjami alergicznymi. W wyniku kontaktu z alergenem układ immunologiczny wytwarza mediatory stanu zapalnego, a te wywołują zapalenie oskrzeli o podłożu alergicznym.

Jako przyczynę alergicznego zapalenia oskrzeli wymienia się także predyspozycje genetyczne. Ryzyko zachorowania na to schorzenie wzrasta, jeśli choroba ta występuje u któregoś z rodziców.

Kolejnym czynnikiem ryzyka wystąpienia alergicznego zapalenia oskrzeli są niektóre związki chemicznie i wirusy. Doprowadzają one do uszkodzenia nabłonka oskrzeli i zmniejszenia ich szczelności. Sprawia to, że penetracja alergenów jest łatwiejsza, a w odpowiedzi pojawiają się zaburzenia w układzie odpornościowym. Alergenami, które najczęściej powodują zapalenie oskrzeli, są: pyłki roślin, niektóre pokarmy, kosmetyki, produkty chemiczne, leki, jad owadów oraz wydzielina zwierząt.

Objawy alergicznego zapalenia oskrzeli

Typowym objawem alergicznego zapalenia oskrzeli jest kaszel. Może on być suchy lub wilgotny. Kaszel występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Kaszel mokry przy zapaleniu oskrzeli oznacza nadmierną produkcję śluzu oraz przesiąkanie go z naczyń krwionośnych ścian do oskrzeli. Kaszlowi mokremu zazwyczaj towarzyszy odkrztuszanie sporej ilości plwociny. Produkowana jest ona w oskrzelach i zalega w nich, wywołując niedrożność. Ta objawia się charakterystycznym świszczącym oddechem oraz trudnościami w oddychaniu. Lekarz osłuchując klatkę piersiową chorego, wychwytuje furczenia oraz świsty w oskrzelach.

Warto wiedzieć, że przy alergicznym zapaleniu oskrzeli nie pojawia się gorączka czy stan podgorączkowy. Objawy zapalenia oskrzeli przy alergii utrzymywać się mogą bardzo długo, jednak zazwyczaj mijają lub zmniejszają się, jeśli ograniczy się kontakt z alergenem.

Alergiczne zapalenie oskrzeli u dzieci

Najczęściej alergiczne zapalenie oskrzeli pojawia się u dzieci. Jest to wynikiem tego, że uczulenia wśród najmłodszych są prawdziwą plagą i mogą objawiać się w różnej postaci. Podłożem choroby są przede wszystkim nietolerancje pokarmowe. Wskazuje się, że ryzyko wystąpienia alergicznego zapalenia oskrzeli u dzieci zmniejsza się u maluchów karmionych piersią. U najmłodszych pacjentów przy alergiach wziewnych może pojawić się gorączka.

Alergiczne zapalenie oskrzeli a astma – jak nie pomylić chorób?

Alergiczne zapalenie oskrzeli często jest mylone z astmą oskrzelową. Choroby dają podobne objawy. Warto jednak pamiętać, że to odróżnia astmę od zapalenia oskrzeli, jest do, że przy astmie mamy do czynienia z odwracalną obturacją oraz skurczem oskrzeli. Te objawy nie pojawiają się przy alergicznym zapaleniu oskrzeli.  Inne objawy, czyli kaszel, odkrztuszanie plwociny, świszczący oddech są wspólne dla obu tych schorzeń. W obu tych chorobach oskrzeli mamy także do czynienia z naciekiem zapalnym oraz wzrostem przepuszczalności naczyń krwionośnych w ich obrębie.

Jak zdiagnozować alergiczne zapalenie oskrzeli?

Aby upewnić się, że mamy do czynienia z alergicznym zapaleniem oskrzeli, a nie z astmą, najlepiej jest wykonać badania. Diagnoza składa się z wywiadu lekarskiego oraz badania fizykalnego. W diagnostyce ważne jest też określenie, jakie alergeny wywołują reakcję alergiczną. W celu ustaleniu czynników uczulających wykonuje się testy skórne, próby ekspozycyjne oraz badania serologiczne. Pacjentów z podejrzeniem przewlekłego zapalenia oskrzeli możemy wspomóc się także badaniem spirometrycznym, które wykazuje spadek stosunku FEV1 do pojemności życiowej płuc.

Leczenie alergicznego zapalenia oskrzeli

Podstawą w leczeniu zapalenia oskrzeli o podłożu alergicznym jest unikanie czynnika uczulającego. Chory powinien znajdować się też pod opieką lekarza alergologa. Ten może zaproponować różne metody łagodzące dolegliwości alergii. Najskuteczniejsze jest odczulanie. Polega ono na podawaniu w formie szczepionki preparatów zawierających alergeny w różnym stężeniu, na które uczulony jest pacjent. Leczenie trwa od 3 do 5 lat, ale wykazuje wysoką skuteczność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here