Zespół jelita drażliwego – dlaczego się pojawia i jakie są jego objawy?

0
1211

Zespół jelita drażliwego to bardzo przykre schorzenie będące przewlekłą chorobą jelita grubego oraz cienkiego. Towarzyszą mu silne dolegliwości, takie jak ból brzucha, czy wzdęcia. Co właściwie jest przyczyną choroby? Jak często występuje? 

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba układu pokarmowego. Jest związana ona przez nadaktywnością jelit, co w konsekwencji prowadzi do powstania dolegliwości, które mają ogromny wpływ na codzienny komfort osób chorych. Co najciekawsze jednak dokładne przyczyny schorzenia nie są wciąż znane, a wszystkie zachodzące zmiany niezwiązane są z czynnikami organicznymi i biochemicznymi. W dzisiejszych czasach zespół jelita drażliwego dotyka naprawdę sporą część społeczeństwa. Kto wie, czy niedługo schorzenie to nie zyska miana choroby cywilizacyjnej. Czym dokładnie się objawia? Jakie są najczęstsze przyczyny?

Zespół jelita drażliwego — Co to jest i jakie są przyczyny?

Zespół jelita drażliwego to choroba, o której z pewnością słyszał już każdy z nas. Coraz częściej bowiem mówi się o niej głośno. Bez wątpienia spowodowane jest to faktem, że dotyka ona obecnie wiele osób na całym świecie. Czym właściwie jest zespół jelita drażliwego? Jak sama nazwa wskazuje, jest to choroba jelita cienkiego oraz grubego. W dużym skrócie można powiedzieć, że polega ona na zaburzeniach ich pracy, a także na ich nadreaktywności. Objawiają się one bardzo silnymi bólami w okolicy brzucha, a także nieprawidłowościami związanymi z regularnością i rytmem wypróżnień. Objawu te są nawracające.

Jedną z najbardziej zagadkowych kwestii związanych z zespołem jelita drażliwego, jest przyczyna występowania choroby. Zmiany nie są bowiem ani organiczne, ani biochemiczne. Oznacza to, że schorzeń nie wywołują żadne bezpośrednie uszkodzenia, nieprawidłowości anatomiczne, czy też procesy związane z przemianą materii. Tym samym jest to schorzenie idiopatyczne.

Mimo że przyczyny występowania zespołu jelita drażliwego nie są do końca znane, istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do rozwoju tej choroby. Przede wszystkim są to zaburzenia funkcji motorycznej jelit, a także przebycie biegunki infekcyjnej. Uważa się także, że duży wpływ na pojawienie się schorzenia ma także nasze zdrowie psychiczne. Zespół jelita drażliwego dotyka bowiem wiele osób borykających się z depresją, czy stanami lękowymi.

Jak często występuje zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego to choroba, która dotyka średnio 15 na 100 osób na całym świecie. Liczba ta jest więc naprawdę ogromna. Co więcej, schorzenie to jest szczególnym problemem w krajach wysoko rozwiniętych, w których notuje się jeszcze więcej przypadków. Tym samym jest to obecnie jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego. Zespół jelita drażliwego rozpoznaje się zazwyczaj u osób do 45 roku życia. Pierwsze jego objawy ujawniają się często już w wielu nastoletnim. Co ciekawe, na chorobę tę cierpi aż 2 razy więcej kobiet niż mężczyzn.

Jak się objawia zespół jelita drażliwego?

Wszelkie objawu związane z zespołem jelita wrażliwego sprawiają bardzo duży dyskomfort. Do najczęstszych zaliczamy między innymi silne bóle brzucha, wzdęcia, biegunki oraz dużą wrażliwość przewodu pokarmowego na różnego rodzaju bodźce. Objawy zespołu jelita drażliwego są zazwyczaj bardzo łatwo pomylić z innymi dolegliwościami pokarmowymi. Z tego też powodu często choroba ta nie zostaje rozpoznana. Trwałe wyleczenie jej nie jest niestety możliwe. Odpowiednie leczenie pozwala jednak chorym prowadzić normalne życie. Przeczytaj więcej o zespole jelita drażliwego w artykule: https://diag.pl/pacjent/zespol-jelita-drazliwego-czym-sie-objawia-ta-uciazliwa-choroba/.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here