Zatkany nos najczęściej jest objawem przeziębienia lub grypy. Jednak z nieżytem nosa możemy spotkać się także i przy innych chorobach np. infekcji zatok. Bez wglądu, jakiemu schorzeniu towarzyszy wywołuje on silne przekrwienie oraz obrzęk śluzówki nosa. W efekcie borykamy się z zatkanym lub cieknącym nosem, bólem zatok nosowych, nagromadzeniem śluzu czy też obrzękiem tkanek. Zatkany nos zazwyczaj leczymy domowymi sposobami, które u większości osób powodują ulgę oraz wyeliminowanie dolegliwości. Domowe sposoby na zatkany nos są skuteczne szczególnie przy przeziębieniu czy grypie. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze one pomagają. Jeśli z zatkanym nosem borykamy się przez dłuższy czas, konieczne jest udanie się po pomoc do specjalisty.
Co oznacza zatkany nos?
Nieżyt nos jest zazwyczaj jednym z objawów niegroźnych chorób, które można leczyć domowymi sposobami i farmaceutykami bez recepty. Dolegliwości u większości osób mijają po upływie tygodnia. Zdarza się jedna sytuacje, że z zatkanym nosem borykamy się o wiele dużej. W tym przypadku może być on objawem:
- alergii,
- kataru siennego,
- polipów w nosie,
- podrażnienia wynikającego z kontaktu z substancjami chemicznymi lub czynnika środowiskowymi,
- chronicznego zapalenia zatok
- guza – w przypadku nieżytu nosa diagnozowane guzy to bardzo często te niegroźne i niezłośliwe,
- skrzywionej przegrody nosowej,
- używania sprayów i kropli do nosa bez recepty przez dłuższy czas – leki te mogą mieć skutek odwrotny do zamierzonego.
Warto również wspomnieć, że z zatkanym nosem często spotykają się kobiety w ciąży. Dolegliwość ta występuje pod koniec pierwszego trymestru.
Powikłania po nieżycie nosa
Zatkany nos, chociaż nie jest dolegliwością zagrażającą życiu i zdrowiu, a także nie wiąże się z poważnymi powikłaniami. Problem nieżytu nosa stosunkowo łatwo można rozwiązać, stosują właściwe środki łagodzące. Dopóki dolegliwość nie przejdzie pacjent musi jednak przygotować się na złe samopoczucie, trudności w oddychaniu oraz bóle głowy.
Sposoby na zatkany nos
Zatkany nos można leczyć zarówno domowymi sposobami, jak i farmaceutykami. Leczenie większość osób rozpoczyna najczęściej od domowych sposobów na nieżyt nosa. Do takich zalicza się m.in. stosowanie nawilżacza powietrza czy inhalacje. Te ostatnie pozwalają usunąć z kanału nosowego zalegającą wydzielinę. Samodzielnie można przygotować też spray do nosa z ciepłej wody oraz łyżeczki soli i szczypty soli. Środkiem można zakraplać nos ok. 3-4 razy dziennie. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, warto również podkładać pod głowę poduszkę, kiedy znajdujemy się w pozycji leżącej.
Jeśli domowe sposoby nie pomagają, po pomoc można zwrócić się do aptecznych preparatów. W dużej ilości są one dostępne bez recepty.
Przy leczeniu zatkanego nosa najważniejsze jest zawalczenie stanu zapalnego, to on powoduje obrzęk śluzówki oraz zatok, a także wpływa na upłynnienie się zalegającej wydzieliny.
Nieżyt nosa u dzieci
Zatkany nos jest dolegliwością, na którą mogą cierpieć zarówno dorośli, jak i dzieci. U obydwóch tych grup można stosować domowe sposoby na pozbycie się nieżytu nosa, jak i apteczne specyfiki bez recepty. Należy jednak pamiętać, że w przypadku dzieci domowe terapie należy koniecznie skonsultować z lekarzem pediatrą.
Zatkany nos – kiedy iść do lekarza?
O ile w przypadku dzieci nieżyt nos najlepiej od razu skonsultować z lekarzem, o tym w przypadku osób dorosłych po poradę medyczną należy udach się, gdy dolegliwości przybiera zaawansowaną formę. Za taką uznaje się fakt, że:
- nieżyt nosa trwa dużej niż 10 dni,
- powiązany jest z gorączką i utrzymuje się dłużej niż 3 dni,
- wydzielina z nosa ma zielonkowaty kolor i towarzyszy jej ból zatok oraz gorączka – takie objawy mogą oznaczać, że nabawiliśmy się infekcji bakteryjnej,
- nieżyt nosa połączony jest z przewlekłą chorobą np. astmą lub rozedmą, albo też występuje przy znacznym osłabieniu systemy odpornościowego organizmu,
- w wydzielanie z nosa pojawia się krew lub wystąpił ciągły wyciek czystej wydzieliny – objawy te mogą być wynikiem np. urazu głowy.
W takim przypadku wizyta u lekarza jest koniecznością. Po diagnozie przepisze on silniejsze leki, które zazwyczaj objęte są już receptą.
Zatkany nos nie jest powodem do natychmiastowej wizyty u lekarza, szczególnie w przypadku osób dorosłych. Niedrożność można wyleczyć samodzielnie. Nie warto jednak jej lekceważyć i pogłębiać dolegliwości np. wychodząc na zimno. Nieleczony nieżyt nosa może prowadzić do zapalenia zatok, a stąd już prosta droga do poważnych powikłań takich jak zapalenie opon mózgowych. Dlatego też zatkanego nosa nie można pozostawiać samego sobie. Aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości bólowe, warto stosować krople i spray, które ułatwiają oddychanie. Dobrym rozwiązaniem są także inhalacje, które pozwolą pozbyć się zalegającej w nosie wydzieliny. Leki na zatkany nos możemy przygotować samodzielnie lub kupić w aptece. Te ostatnie przeznaczone są dla różnych grup wiekowych, stąd też niedrożność będzie można leczyć nawet u najmłodszych pacjentów. W ich przypadku dobrze jednak chęć zastosowania preparatów farmaceutycznych skonsultować z lekarzem.