Jak zadbać o zdrowie na czas podróży?

0
19978

Podróże są niesamowicie atrakcyjną częścią naszego życia. Odwiedzając nowe zakątki świata możemy poszerzać swoje horyzonty i przeżyć niezapomniane chwile. Niestety, podróże nie wiążą się z całkowitą beztroską. Musimy przygotować się na wiele różnych potencjalnych niebezpieczeństw, a jednym z najbardziej zagrożonych elementów naszego życia, w szczególności, jeśli wybieramy się w bardzo odległe miejsca, jest zdrowie.

Nie znaczy to jednak, że należy unikać podróży jak ognia, jeśli chcemy zachować dobre samopoczucie fizyczne. Wprost przeciwnie – podróże są niesamowicie wzbogacające, ale trzeba podejść do nich odpowiedzialnie. Im więcej wysiłku włożysz w planowanie, tym lepiej. Dlatego też przygotowaliśmy parę wskazówek na temat tego, jak zadbać o swoje zdrowie w podróży.

Skompletuj apteczkę

W zależności od tego, gdzie jedziemy, mogą nam być potrzebne różne rzeczy. Niemniej jednak, większość rzeczy znajdujących się w apteczce będzie uniwersalna. Do takich podstawowych elementów należeć będą:

  • tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, jak również środki przeciw biegunce oraz odstraszające owady. Warto tu nadmienić, że powinny być one chronione przed wilgocią;
  • plastry i bandaże, opaski uciskowe, wszelkie inne przybory służące do zatamowania krwawienia.

Oczywiście, jeśli wybieramy się w kraje tropikalne, to lista ta będzie różna. Niezależnie od tego, gdzie jedziemy, należy się uprzednio dowiedzieć o tym, co może nam grozić w miejscu docelowym – to powinno nam powiedzieć najwięcej o tym, co należy umieścić w apteczce.

Ubezpiecz się

W podróży może dojść do wielu nieprzewidzianych wypadków, na czym może ucierpieć nasze zdrowie. Na szczęście, ubezpieczenie zdrowotne w UK jest na tyle rozbudowane i zróżnicowane, że z pewnością uda nam się znaleźć taką polisa, która sprosta naszym wymaganiom. Ubezpieczenie to sposób na zapewnienie sobie wsparcia finansowego w momencie, kiedy doznamy uszczerbku na zdrowiu.

Zaszczep się

Jest to szczególnie istotne, jeśli mowa o krajach egzotycznych. Jeśli mieszkasz na terenie Europy, to zazwyczaj nie musisz się martwić o szczepienia, jeśli myślisz o wyjeździe do innych krajów europejskich. Na innych kontynentach mamy jednak do czynienia z zupełnie różnymi bakteriami i wirusami, na które zwyczajnie nie zdążyliśmy się uodpornić przez całe nasze życie. W takich sytuacjach jedynym wyjściem jest szczepionka, którą należy zastosować odpowiednio wcześnie przed wyjazdem. Skonsultuj się ze swoim lekarzem, by dokładnie dowiedzieć się, jakie szczepionki są zalecane w podróży do wybranego przez Ciebie miejsca.

Dbaj o higienę i odpoczynek

Częste mycie rąk jest najlepszym sposobem na to, by ochronić się przed większością bakterii, wirusów, oraz innych zagrażających nam organizmów. W podróży jest to szczególnie istotne ze względu na wcześniej wspomnianą styczność z obcymi nam organizmami. Równie ważny jest jednak odpoczynek. Bez odpowiedniej ilości snu nasz układ odpornościowy mocno słabnie, przez co jesteśmy tym bardziej wystawieni na różne choroby. dlatego choć czasem może być ciężko spocząć na chwilę, bo chce się tylko zwiedzać, to jednak należy pamiętać o tym, żeby nie zaniedbać snu.

Zdrowo się odżywiaj – ale uważaj z zagranicznym jedzeniem

Podróże to doskonała okazja do szukania nowych doznań kulinarnych. Jak najbardziej zachęcamy do korzystania z tego, co inne kultury mają nam do zaoferowania, z tym że jest jedno ale: należy się przygotować na biegunkę. I tu znowu pojawia się czynnik obcych organizmów. Jedzenie z zagranicy może nam zaszkodzić, mimo tego, że nie ma w nim nic naprawdę szkodliwego – po prostu nasza flora bakteryjna nie jest w ogóle do niego przyzwyczajona. Pocieszające jest to, że taka biegunka szybko mija i możemy po niej na nowo kosztować egzotycznych potraw.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here