Z jakimi problemami warto wybrać się do urologa?

0
890

Z problemami układu moczowo-płciowego zmagają się osoby w różnym wieku. To nie powód do wstydu! Z pozoru niegroźne objawy mogą świadczyć o rozwoju wielu poważnych chorób, w tym nowotworów złośliwych. Dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza! Kiedy zgłosić się do urologa? Jak przebiega konsultacja i czy zawsze trzeba mieć skierowanie? Podpowiadamy!

Jakie schorzenia leczy lekarz urolog?

Urolog to specjalista zajmujący się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego. Wbrew obiegowej opinii nie jest to lekarz, który przyjmuje wyłącznie mężczyzn. Na wizytę mogą umówić się także panie, które zmagają się z różnego rodzaju dolegliwościami układu moczowo-płciowego. Lekarz urolog może zdiagnozować takie choroby jak zaburzenia erekcji, nietrzymanie moczu, kamica dróg moczowych, rozrost gruczołu krokowego czy nowotwory nerek, moczowodów, pęcherza moczowego, gruczołu krokowego i jąder.

Specjalista urolog przeprowadza diagnostykę ultrasonograficzną układu moczowo-płciowego, na podstawie której jest w stanie np. zakwalifikować pacjenta do operacji. Wykonuje także zabiegi takie jak plastyka napletka, obrzezanie czy usuwanie brodawek oraz innych zmian ze skóry prącia.

10 objawów, które powinny skłonić nas do wizyty u urologa

• Nietrzymanie moczu;

• Ból przy oddawaniu moczu lub podczas wytrysku;

• Parcie na pęcherz;

• Krew w moczu;

• Spieniony mocz;

• Zbyt częste lub zbyt rzadkie oddawanie moczu;

• Ból jąder;

• Ból w dolnej części pleców;

• Swędzenie lub pieczenie w okolicach narządów płciowych;

• Zmiany skórne w okolicach narządów płciowych.

Urolog – prywatnie czy na NFZ?

Aby umówić się na konsultację urologiczną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który wypisze skierowanie do poradni. Do lekarza urologa można umówić się także prywatnie m.n.. w takim miejscu jak wielospecjalistyczne centrum medyczne MedicaPark w Kartuzach. Niezależnie od tego, czy wybierzemy wizytę w przychodni państwowej, czy prywatnej warto mieć przy sobie aktualne badania krwi i moczu oraz wyniki innych badań (np. USG). Jak przebiega konsultacja? Wizyta składa się z kilku etapów.

Pierwszy to szczegółowy wywiad z pacjentem. Lekarz zapyt.in.in. o objawy, czas trwania dolegliwości oraz ich częstotliwość, a także przebyte choroby, operacje oraz dotychczasowy sposób leczenia (dlatego warto mieć przy sobie spis przyjmowanych leków, jeśli nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie nazw preparatów oraz sposobu ich dawkowania).

Drugi etap to badanie, którego przebieg jest uzależniony od problemu, z którym przychodzi pacjent. W przypadku dolegliwości związanych z przerostem gruczołu krokowego, czyli prostaty, konieczne może być badanie per rectum (przez odbyt). To jedno z podstawowych, rutynowych badań, którego nie należy się obawiać! Lekarz po zapoznaniu się z problemem dobierze odpowiedni rodzaj leczenia. Oprócz terapii farmakologicznej może skierować pacjenta do fizjoterapeuty (zwłaszcza w przypadku kobiet zmagających się z nietrzymaniem moczu lub osłabieniem mięśni dna miednicy po porodzie). W przypadku problemów z oddawaniem moczu specjalista może zlecić prowadzenie dzienniczka mikcji, w którym pacjent odnotowuje wszystkie wizyty w toalecie.

Dolegliwości układu moczowo-płciowego często powodują duży dyskomfort u pacjentów i utrudniają normalne funkcjonowanie. Często są przyczyną obniżenia jakości życia seksualnego. Dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów, warto jak najszybciej umówić się na konsultację do specjalisty.

Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy na https://medicapark.pl/urologia,23,pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here