Wrastający paznokieć – sposoby na wrośnięte paznokcie

0
3175

Wrastających paznokieć jest dość popularną dolegliwością. Zazwyczaj dotyczy największego paznokcia u stopy. Wrastających paznokieć jest nie tylko nieestetyczny, ale może negatywnie wpływać na zdrowie. Zazwyczaj towarzyszy mu stan zapalny wału, co zwiększa ryzyko wdania się infekcji. Z wrastającym paznokciem najczęściej możemy poradzić sobie samemu, stosując domowe sposoby. Trzeba jednak pamiętać, że kiedy wrośnięty paznokieć obejmuje zakażenie lub ból się nasila, konieczne będzie wybranie się do lekarza. Zobacz, co musisz wiedzieć o wrastającym paznokciu.

Czym jest wrastających paznokci?

Wrastających paznokieć jest dolegliwością polegająca na wrastaniu paznokcia do wału paznokciowego. Zazwyczaj dolegliwość tą dotyka dużego palca u stopy. Towarzyszy jej wybrzuszenie paznokcia, ból oraz stan zapalny, mogą też wystąpić infekcje i zakażenia. Lekarze wyróżnia dwa typy wrastającego paznokcia:

  • Młodzieńczy – w tym typie wzrastającego paznokcie jego płytka jest płaska, a wał mięsisty,
  • Dorosły – u dorosłych wrastający paznokieć objawia się tym, że płytka jest wysklepiona, a sam paznokieć ma skłonności do zawijania się.

Jakie są przyczyny wrastaniu paznokcia?

Wrastający paznokieć może powodować wiele czynników. Najczęściej występuje on w wyniku powtarzającego się urazu lub grzybicy. Oprócz tego jako przyczyny wrastającego paznokcia podaje się: długotrwały ucisk na wał paznokciowy, chodzenie w zbyt wąskim lub za ciasnym obuwiu, brak lub niewłaściwa pielęgnacja paznokci, uprawianie sportu w za dużym obuwiu, chodzenie w butach na wysokim obcasie, zmiany ortopedyczne, cechy dziedziczne.

Wrastających paznokci- stopnie choroby paznokcia

Na podstawie objawów, jakie daje wrastający paznokieć można określić stopień zaawansowania dolegliwości. Lekarze wyróżniają 3 stopnie wrastania paznokcia. Pierwszy występuje, gdy pojawią się niewielki rumień, obrzęk oraz nieznaczny ból. O drugim stopniu mówmy w przypadku, gdy do powyższych objawów dochodzi także wysięk płynu surowiczego lub ropy, a ból jest o wiele silniejszy. Ostatni stopień wrastania paznokcia to rumień, obrzęk, wysięk, ziarnina oraz intensywne dolegliwości bólowe.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

W przypadku, gdy dolegliwości związane z wrastającym paznokciem nie są zbyt duże, można leczyć go domowymi sposobami. Metodą na pozbycie się wrastającego paznokcia jest częste moczenie i przemywanie stóp wodą z mydłem. Powoduje ona rozmiękczenie skóry, dzięki czemu zagłębiony w niej brzeg paznokcia prościej można unieść. Zachowanie odpowiedniej higieny pomaga również zminimalizować ryzyko wdania się infekcji i zakażeń. Roztwór na wrastający paznokieć można wykonać też z octu jabłkowego, olejku z drzewa herbacianego, cyprysowego, lawendowego lub rozmarynowego. Olejki te należy wymieszać z bazą, którą zazwyczaj stanowi olejek kokosowy, migdałów lub oliwa z oliwek, a następnie mieszankę nałożyć na wrośnięty paznokieć.

Jak leczyć wrastające paznokcie?

W przypadku, gdy domowe sposoby na wrastający paznokieć zawiodą, należy udać się do lekarza. Oceniając on stan paznokcia, zaordynuje odpowiednie leczenie. Najczęściej w leczeniu zachowawczym stosuje się tamponady, szynowanie oraz klamrowanie.

  • Tamponada wrastającego paznokcia – zabieg polega na wsuwaniu pomiędzy płytkę paznokcia a jego wał wąskich pasków miękkiego i delikatnego materiału opatrunkowego; zabieg ten pozwala na poszerzenie przestrzeni między nimi oraz zapewnia absorpcję płynu surowiczego lub ropy przez materiał opatrunkowy.
  • Klamrowanie wrośniętego paznokcia – metoda ta obejmuje prostowanie wykrzywionej płytki paznokcia; na płytkę nakładane są specjalne klamry, których zadaniem jest podciąganie jwj w górę przy jednoczesnym odciążeniu wału paznokciowego; klamry do prostowania paznokci wykonywane są ze stali chirurgicznej, drutu lub tworzywa sztucznego.
  • Szynowanie wrośniętego paznokcia – do szynowania używane są rurki wykonane z tworzywa sztucznego; nakłada się je na brzeg paznokcia, co ma chronić przed naciskiem oraz zapewniać przestrzeń dla rosnącej płytki paznokciowej.

W przypadku, gdy żaden z tych zabiegów nie pomoże, opcją jest chirurgiczne leczenie wrastającego paznokcia. Często stosowanym zabiegiem jest  np. metoda Barletta. Obejmuje ona wycięcie kawałek skóry oraz tkanki podskórnej, które znajdują się wzdłuż wrastającego brzegu paznokcia. Alternatywą dla tego zabiegu jest metoda Quenu. Polega ona na wycięciu brzegu paznokcia oraz fragment wału paznokciowego, ewentualnie ziarniny. W metodzie Quenu usuwa się ok. 3-4 mm płytki, a w kolejnym kroku na jej miejsce nakłada wacik nasączony roztworem z fenolu. Warto też wspomnieć, że coraz popularniejszymi zabiegami na wrastający paznokieć stają się te z wykorzystaniem lasera.

Jak zapobiegać wrastaniu paznokcia?

Wrastaniu paznokcia można dość prosto zapobiegać. Aby uniknąć dolegliwości, przede wszystkim należy postawić na właściwą pielęgnację paznokci. Nie wskazane jest ich zbyt głębokie obciąganie ani wycinanie kątów. Paznokcie powinny być przycięte prosto i niezbyt krótko. Zaleca się również, aby brudu spod paznokci nie usuwać ostrym końcem nożyczek, a wacikiem nasączonym spirytusem. W celu uniknięcia wrastania paznokcia należy także zadbać o odpowiednie obuwie. Nie może być ono zbyt ciasne lub wąskie, ponieważ spowoduje wybrzuszenie się płytki paznokcia i jej wyginanie się w dół. Obuwie powinno być więc dopasowane do stopy.

[Głosów:6    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here