Lordoza czyli plecy wklęsłe – jakie są przyczyny, objawy i metody terapii?

0
2396

Ludzki kręgosłup jest naturalnie wygięty, dlatego nie każda jego krzywizna jest powodem do niepokoju. Dzięki wygięciu kręgosłupa możemy utrzymywać wyprostowaną postawę oraz unosić głowę. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie wygięcia kręgosłupa są naturalne i pożądane. Wygięcie do przodu nazywane jest lordozą. Występuje ona w wersji szyjnej i lędźwiowej. Wady lordozy, a więc nadmierne wygięcie kręgosłupa do przodu sprawia, że jest on płaski i bardziej podatny na przeciążenia. Zobacz, czym jest lordoza i kiedy jest groźna dla postawy.

Rodzaje wad lordozy

Lordozą nazywane jest naturalne wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną. O wadach lordozy mówimy, kiedy wygięcie się pogłębia. Z racji tego, że istnieją dwie lordozy, możemy mówić o wadzie w odcinku szyjnym lub lędźwiowym. Najczęściej mamy do czynienia z lordozą lędźwiową, które może objawiać się w różnych formach. Wyróżnia się:

  • lordozę lędźwiową spłyconą, która powoduje zmniejszenie naturalnych krzywizn kręgosłupa, a przez narażenie go na ból  i przeciążanie;
  • lordozę lędźwiową zniesioną, która oznacza, że kręgosłup jest całkowicie wyprostowany w odcinku lędźwiowym, co zwiększa ryzyko jego urazów.

Jakie są przyczyny lordozy?

Do spłycenia naturalnej lordozy kręgosłupa dochodzi w wyniku rozwoju chorób zwyrodnieniowych. Lordoza lędźwiowa w formie zniesienia to natomiast konsekwencje przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała np. podczas siedzenia. Postawa ta bardzo często powstaje w wyniku nadmiernego przeciążenia kręgosłupa, które następuje w wyniku pochylenia miednicy do tyłu. Przyczyną zniesienia lordozy lędźwiowej może być też uraz mechaniczny, stan zapalny, zaburzenia odcinka klatki piersiowej.

Warto również wspomnieć, że wady lordozy lędźwiowej mogą wynikać z innych wad postawy takich jak pogłębiona kifoza. Do przyczyn jej występowania zalicza się też: urazy np. zwichnięcia biodra, schorzenia zwyrodnieniowe i reumatyczne, powikłania po niektórych chorobach np. gruźlicy, zwyrodnienia krążków międzykręgowych, zmian w obrębie rwy kulszowej, ciąża, nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu.

Jakie są objawy lordozy lędźwiowej?

Objawem lordozy lędźwiowej jest przede wszystkim ból kręgosłupa. Oprócz niego jako objawy lordozy lędźwiowej wskazuje się podatność kręgosłupa na urazy oraz jego nienaturalny wygląd. Przy wadzie lordozy znika naturalne wygięcie kręgosłupa. Wada powoduje jego nienaturalne, łukowate wygięcie w stronę brzuszną. Oznacza to, że u chorego obserwuje się wklęsłe plecy oraz sylwetkę w kształcie litery C (gdy patrzy się z boku). Lordozie towarzyszą też takie objawy jak ból i kurczę mięśni, mrowienie, drętwienie kończyn dolnych, problemu z oddawaniem moczu i stolca. Dodatkowe objawy najczęściej występują u osób z nadwagą.

Jak leczy się lordoza lędźwiowa?

W przypadku wad lordozy zarówno występujących w formie pogłębionej, jak i zniesionej jako leczenie zalecane jest wykonywanie ćwiczeń. Regularne ćwiczenie odpowiednio wykonane pomogą zniwelować i wyleczyć wadę. Podstawowe ćwiczenia na lordozę lędźwiową obejmują znalezienie prawidłowego ustawienia miednicy, a następnie utrwalenia zachowania prawidłowej postawy.

Prawidłowa postawa miednicy – jak ją znaleźć?

Prawidłową postawę miednicy znajduje się przez ustawianie stóp równolegle do siebie, na szerokość kolców biodrowych, a następnie równomiernym rozłożeniu ciężaru ciała i lekkim napięciu brzucha. Plecy w tym czasie powinny być  proste, a łopatki ściągnięte, barki opuszczone w dół. W takiej pozycji należy poruszać biodrami w przód i tył. Wraz z wykonywaniem tych ruchów ich zakres będzie się stopniowo zmniejszał, a kość łonowa i kolce biodrowe ustawia się w tej samej pozycji. Ustalając prawidłowa pozycję miednicy, należy w niej siedzieć, stać i chodzić, a także ćwiczyć.

Ćwiczenia na lordozę – jak ćwiczyć, żeby pozbyć się wady postawy?

W przypadku, gdy wada obejmuje spłycenie lordozy, ćwiczenia powinny polegać na rozluźnieniu przykurczowych mięśni brzucha, kulszowo-goleniowa oraz biodrowo-lędźwiowych. W czasie ćwiczeń wzmocnione muszą być tejże prostowniki pośladków i grzbietów.

Lordozę pogłębioną leczy się ćwiczeniami umożliwiającymi rozłożenie mięśni prostownika grzbietu, odcinka lędźwiowego prostego uda, czworobocznego lędźwi i biodrowo-lędźwiowego. Zalecane jest również wzmacnianie mięśni brzucha, pośladków oraz kulszowa-goleniowego. Przy lordozie pogłębionej rekomenduje się głównie pływanie i jogę.

Korekcja wad postawy- o czym pamiętać?

Lordoza lędźwiowa nie wymaga specjalnego leczenia i zabiegów. Korekcja wad postawy oparta jest na gimnastyce oraz rehabilitacji. Zestaw ćwiczeń powinien dobrać lekarz, uwzględniając przy tym przyczynę wystąpienia wady. Warto również pamiętać, że korekcja wad postawy wymaga odpowiedniego dbania o kręgosłup. Zalecane jest jego nieprzeciążanie oraz zakup dobrego materac i poduszki do spania. W niektórych przypadkach korekcji wad lordozy rekomendowane jest noszenie gorsetu ortopedycznego.

Leczenie lordozy, czyli gimnastykę najlepiej rozpocząć jak najszybciej. Pozwoli to na sprawne wyemitowanie wad postawy oraz nie będzie prowadzić do dolegliwości bólowych. Jeśli ma się wątpliwości, czy skrzywienie kręgosłupa rzeczywiście jest lordozą najlepiej udać się po poradę do specjalisty.

[Głosów:3    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here