Wazektomia – jak wygląda i na czym polega?

0
2199

Wazektomia to jedna z niewielu metod antykoncepcyjnych, dostępnych dla mężczyzn. Cechuje się dużą skutecznością, jednak ze względu na swój trwały efekt, wciąż budzi u panów skrajne emocje. Na czym tak naprawdę polega i jak wygląda wazektomia?

  1. Na czym polega wazektomia?
  2. Jak wygląda wazektomia?

Wokół wazektomii powstało wiele mitów, które wciąż krążą wśród mężczyzn. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to zabieg bolesny i nie wymaga wizyty w szpitalu. Niepotrzebna jest też długa rekonwalescencja lub rezygnacja z aktywności fizycznej.

Na czym polega wazektomia?

Wazektomia to zabieg, w trakcie którego nasieniowody ulegają trwałemu uszkodzeniu, na skutek czego proces transportu męskich komórek rozrodczych z jąder do prącia zostaje zaburzony. W efekcie mężczyzna staje się niemal bezpłodny – skuteczność tej metody antykoncepcji wynosi blisko 100%, a jedynie jedna lub dwie kobiety na 1000 zachodzi w ciążę z mężczyzną po wazektomii w pierwszym roku po wykonaniu zabiegu. Wazektomia jest więc trwałą metodą antykoncepcji, a jej odwrócenie jest niemal niemożliwe. Co prawda na świecie wykonuje się zabiegi operacyjne, mające na celu przywrócenie drożności nasieniowodów, które w większości przypadków kończą się sukcesem, jednak sama możliwość transportu plemników z jąder do prącia nie oznacza jeszcze powrotu płodności.

Jak wygląda wazektomia?

Wiedząc na czym polega wazektomia, można się zastanawiać jak ona wygląda. Wazektomia to krótki, trwający kilkanaście lub kilkadziesiąt minut zabieg mikrochirurgiczny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym w gabinecie zabiegowym. Przeprowadza się go zwykle na dwa sposoby. Pierwszy polega na nacięciu moszny i uwolnieniu nasieniowodów. Kolejnym etapem jest ich przecięcie i podwiązanie lub koagulowanie. Na koniec nasieniowody są z powrotem wsuwane do moszny, a ranę zszywa się rozpuszczalnymi szwami. Druga metoda jest mniej inwazyjna, ponieważ nie wymaga nacięcia moszny – dlatego nazywa się ją metodą NO SCALPEL. Skóra moszny jest jedynie rozsuwana specjalnie do tego przeznaczonym narzędziem. Pozostałe etapy zabiegu pozostają bez zmian.

Aby zabieg był skuteczny i przyniósł zamierzony efekt, procedurę wykonuje się na obu nasieniowodach. Męskie nasieniowody niekiedy wykazują zdolność do regenerowania się, dlatego całkowitą pewność dotyczącą skuteczności zabiegu można zyskać jedynie po zbadaniu nasienia na kilka tygodni (najczęściej osiem) po wazektomii. Dopiero po dokładnym sprawdzeniu, czy nasienie nie zawiera plemników, można zrezygnować z innych metod antykoncepcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here