Terapia małżeńska — właściwy krok by naprawić związek

0
1151

Większość psychoterapeutów jest z dania, że każdy związek da się naprawić, pod warunkiem, że obie strony tego chcą. Kryzysy w małżeństwie są naturalnym jego elementem. Zazwyczaj pary samodzielnie rozwiązuje swoje problemy, ale bywa również tak, że mimo wielu prób nie udaje im się zażegnać kryzysu. Wówczas warto skorzystać z pomocy specjalisty i udać się na terapię małżeńską.

Terapia małżeńska Poznań — by zbliżyć się na nowo do siebie

Pary udają się do specjalisty, ponieważ nie potrafią samodzielnie znaleźć rozwiązania z trudnej sytuacji. Zamiast zbliżyć się do siebie, to zaczynają się oddalać i walczyć ze sobą — zupełnie zapominając, dlaczego się ze sobą związali. Powody kryzysów małżeńskich mogą być bardzo różne i wynikać choćby z:

  • braku czasu dla siebie — ciągła praca, skupienie się na karierze;
  • problemów z wychowywaniem dzieci;
  • odmiennymi oczekiwaniami wobec siebie i wspólnego życia — narzucanie własnych wartości bez brania pod uwagę potrzeb partnera;
  • problemów rodzinnych “z przeszłości” – np. alkoholizm w rodzinie, przemoc.

Terapia małżeńska Poznań – dowiedz się więcej

Terapia małżeńska — kiedy się na nią zdecydować

Z pomocy specjalisty warto skorzystać, kiedy parze nie udaje się zażegnać kryzysu, pomimo podjęcia kilku prób. Terapia małżeńska będzie wówczas właściwym krokiem ku naprawie związku, ponieważ dzięki rozmowie z psychoterapeutą małżonkowie uczą się ze sobą szczerze rozmawiać, informować się nawzajem o swoich potrzebach, oczekiwaniach i emocjach, a także uważnie słuchać. Dzięki temu zbliżają się do siebie i przypominają sobie, o miłości, która ich połączyła. Zamiast zwiększać dystans między sobą i narastające napięcie lepiej udać się na terapię małżeńską w celu poszukiwania kompromisu odbudowującego związek.

Wybór odpowiedniego terapeuty

Niezwykle istotne jest, aby zdecydować się na właściwego terapeutę. Podczas poszukiwań należy kierować się nie tylko jego wykształceniem, kwalifikacjami i doświadczeniem. Dobry terapeuta powinien mieć dyplom z psychologii i ukończone szkolenie z psychoterapii. Ważne są również stosowane przez niego metody i obrany nurt psychoterapeutyczny (np. terapia “poznawczo-behawioralna). Dobry terapeuta budzi zaufanie i łatwo z nim nawiązać kontakt, ale to można ocenić dopiero podczas bezpośredniej oceny. Nie każdy terapeuta będzie odpowiedni dla każdego pacjenta, o czym warto pamiętać. Skuteczność terapii małżeńskiej będzie w dużej mierze zależała od osobowości terapeuty oraz zaangażowania pary w chęć rozwiązania problemów, dlatego warto poszukać takiego, z którym znajdzie się wspólny język.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here