Suplementy na stawy – jaki preparat wybrać?

0
388

Problemy ze stawami oraz chęć utrzymania ich w dobrej kondycji to jeden z głównych powodów, dla którego Polacy sięgają po suplementy. Pragną zachować w dobrym stanie przede wszystkim stawy kolanowe. Suplementy na stawy przyjmują biegacze, rowerzyści oraz inne grupy osób aktywnych fizycznie. Poniżej przyglądamy się z bliska tematyce suplementów na stawy – przybliżamy ich specyfikę oraz podpowiadamy jak mogą oddziaływać na Twój organizm. Dowiesz się także jaki typ suplementów warto włączyć do swojej codziennej diety.

Kto powinien brać suplementy na stawy? 

Stawy występują w całym organizmie. Niestety, ale wraz z postępującym wiekiem, wysiłkiem fizycznym, przebytymi chorobami oraz pod wpływem innych procesów dochodzi do ich powolnej degeneracji. Dlatego po suplementy dedykowane na stawy powinni sięgać przede wszystkim sportowcy oraz amatorzy wysiłku fizycznego. Oprócz nich, z suplementacji korzystają także osoby zagrożone chorobami stawów – na przykład seniorzy. Również osoby przechodzące rehabilitację i rekonwalescencję mogą potrzebować wzbogacić swoją dietę o specjalne suplementy na stawy.

Ponadto suplementy na stawy dedykowane są dla osób z nadwagą, o ograniczonej aktywności fizycznej oraz siedzącym trybie życia. Suplementy na stawy są stosowane także w profilaktyce oraz leczeniu chorób występujących w obrębie układu ruchu. 

Oczywiście sama suplementacja nie jest jedynym rozwiązaniem wartym zastosowania, ani też nie daje pełnej gwarancji skuteczności. Równie ważna jest aktywność fizyczna, zdrowa dieta i prawidłowy styl życia. 

Jakie suplementy na stawy wybrać? 

Osoby przechodzące regenerację stawów powinny wybierać przede wszystkim suplementy zawierające duże dawki białka. Jest ono głównym składnikiem chrząstki otaczającej stawy. Warto jednak nie przesadzać z jego ilością – nadmierne spożycia białka może zakwasić organizm oraz prowadzić do dalszych problemów zdrowotnych. Dobrym wyborem są suplementy zawierające białka roślinne, wspomagające wytwarzanie mazi stawowej. 

Chondroityna jest wśród nich kluczowa. Jest składnikiem chrząstek oraz bierze udział w wytwarzaniu proteoglikanów. Dzięki niej maź osłaniająca stawy jest wytwarzania sprawnie oraz świetnie osłania powierzchnię stawów. Jest to także składnik łatwo wchłaniany przez organizm. 

Suplementy na stawy dla sportowców 

Wzmocnienie stawów u sportowców wymaga zastosowania odmiennych grup suplementów. Przede wszystkim powinny odznaczać zwiększonymi dawkami oraz łączyć oddziaływanie na stawy ze wspomaganiem tkanek kości oraz całego organizmu. Oprócz wspomnianej wyżej chondroityny warto wybierać preparaty zawierające dodatkowe o glukozaminę oraz kolagen. Niedobory tych składników mogą przekładać się na nieprawidłowe działanie stawów. Dla wspomożenia procesów regeneracji tkanek warto wybierać suplementy zawierające wapń oraz magnez. 

Kolagen to wykorzystywane przez ludzki organizm białko, wchodzące w skład ścięgien stawowych. Zapewnia też sprężystą oraz elastyczną skórę, wygładzając jej powierzchnię. Kolagen zawiera duże ilości glicyny oraz proliny, co przekłada się na jego udział w regeneracji stawów i chrząstek. Kolagen eliminuje także nieprzyjemne zjawisko strzelania w kościach, niekiedy współwystępujące z ukłuciami bólu oraz stanami zapalnymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here