Stosowanie sterydów miejscowych i emolientów u pacjentów z AZS

0
2662

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry. Zmagać z nią trzeba się przez całe życie. Zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się już u niemowląt  lub pomiędzy 6 a 7 rokiem życia. Zdiagnozowanie tego schorzenie nie jest łatwe. Pierwsze objawy, z jakimi się spotka osoba chorują na atopowe zapalenie skóry, to nadmiernie wysuszona, zaczerwieniona i swędząca skóra. Zmiany występują głównie na twarzy, płatkach uszu, szyi, pod kolanami oraz w zgięciach łokci. Jak pokazują obserwacje, objawy AZS nasilają się przede wszystkim w okresie jesiennym. Aby poprawić stan skóry (nie tylko jesienią) konieczna jest jej staranna pielęgnacja oraz unikanie czynników podrażniających. Ulgę dla suchej i zaczerwienionej skóry przynoszą emolienty oraz sterydy stosowane miejscowo. Zobacz, jak dbać o skórę wrażliwą.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła i dziedziczna. Jej występowanie uwarunkowane jest genetycznie, ma też podłoże alergiczne. AZS wynika ze złożonych zaburzeń w funkcjonowania układu immunologicznego, przede wszystkim substancji odpowiadających za reakcje alergiczne. Na jej rozwój mają również wpływ nieprawidłowości występujące w obrębie układu nerwowego. Na ujawnienie się AZS wpływają także czynniki zewnętrzne takie jak klimat, zanieczyszczenie środowiska oraz obecność alergenów pokarmowych i powietrznych. Choroba może pojawić się już w 3-6 miesiącu życia. Jej objawy wyciszają się, aby z czasem zaatakować ponownie zazwyczaj ze zdwojoną siłą. Procesy chorobowe przebiegają w naskórku oraz w skórze właściwej. Objawy atopowego zapalenia skóry to uporczywe i utrudniające codzienne funkcjonowanie swędzenie oraz złuszczania się skóry. Często występują również zmiany objawiające się wypryskami. Przy leczeniu AZS stosuje się zarówno leki, jak i domowe sposoby m.in. kąpiele czy stosowanie odpowiednich kosmetyków.

Atopowe zapalenie skóry a sterydy

Ulgę przy atopowym zapaleniu skóry mogą przynieść krótkie kąpiele, płukanie garderoby czy stosowanie kosmetyków do skóry wrażliwej. Codzienna pielęgnacja skóry jest niezwykle ważna przy łagodzeniu dolegliwości, jednak nie zawsze wystarcza. W przypadku, gdy swędzenie nie ustaje, należy pomyśleć o mocniejszych środkach i substancjach medycznych. Do takich zalicza się maści sterydowe. Przepisuje je lekarz, a ich celem jest zredukowanie nieprzyjemnych objawów AZS. Rodzaj terapii dobierany jest indywidualnie, chociaż bardzo często stosuje się ta przerwaną. W tym przypadku maści sterydowe na AZS stosuje się naprzemiennie z preparatami obojętnymi. Taka terapia pozwala nawilżyć i natłuścić skórę oraz zniwelować zaczerwienienia. Substancje zawarte w maściach będą także chronić naskórek przed nadmierną utratą wody, dzięki czemu będzie on odporny na podrażnienia.

Aby mówić o skuteczności zewnętrznych leków sterydowych, należy pamiętać, że konieczne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza co do dawkowania. Może on zalecić nakładanie maści sterydowych co drugi dzień lub przez 3 dni pod rząd. W przypadku, gdy terapia obejmuje wykorzystanie silniejszych sterydów, zazwyczaj należy stosować je raz na tydzień co 12 godzin, a w pozostałe dni stosować maści z substancjami obojętnymi. Przy ustalaniu częstotliwości stosowania leków sterydowych przy atopowym zapaleniu skóry pod uwagę bierze się przede wszystkim stan wysuszenia skóry.

Emolienty przy atopowym zapaleniu skóry

Emolienty to substancje, które pozwalają na odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Polecane są przede wszystkim osobom  z cerą wrażliwą oraz suchą, dlatego mogą być stosowane przez tych, którzy cierpią na AZS. Dziś wybór kosmetyków z emolientami jest niezwykle szeroki. Substancje te dodawane są do kremów, maści, balsamów, emulsji oraz mleczek. Kosmetyki tego typu można kupić w drogeriach lub aptekach bez recepty. Stosując je bezpośrednio na skórę, sprawia się, że powstaje na niej specjalny film, który stanowi barierę ochronną przed utratą wody. Emolienty przenikają również w głąb skóry i hamują odparowywanie wody na zewnątrz. Właściwością tych substancji jest również absorpcja wody z otoczenia, dzięki czemu skóra może być jeszcze lepiej nawodniona. Do podstawowych zalet stosowania kosmetyków z emolientami przy atopowym zapaleniu skóry wymienia się: jej odpowiednie nawodnienie i natłuszczenie, uczucie gładkości i elastyczności, zapobieganie nadmiernemu przesuszaniu się, minimalizacji ryzyka nadkażeń grzybiczych i bakteryjnych. Aby móc zobaczyć efekty działania tych preparatów należy używać ich regularnie, najlepiej 2 razy dziennie oraz po wyjściu z kąpieli.

Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, która znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie. Kiedy zmiany na skórze zaostrzają się i stosowane dermokosmetyki nie pomaga, ulgi nie przynoszą też domowe sposoby i właściwa pielęgnacja, należy udać się do dermatologa. Na podstawie oceny zmian dobierze on mocniejsze preparaty lecznicze, które stosowane są miejscowo. Do takich zalicza się maści przeciwzapalne, niesteroidowe i niesteroidowe, te z dodatkiem antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych. Ostre objawy AZS wymaga natomiast leczenia ogólnego m.in. lekami przeciwhistaminowymi, a nawet cyklosporyną A lub preparatami sterydowymi.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here