Z suchą skórą spotykamy się bardzo często. Nie zawsze jest ona wynikiem genetycznych uwarunkowań. Bardzo często sucha i podrażniona skóra to odpowiedź na czynniki zewnętrze oraz wyraz nieodpowiedniej pielęgnacji. Źle dobrane kosmetyki sprawią, że jest ono mało nawilżona, przez co i mniej jędrna oraz elastyczna. Jeśli więc chce się zadbać o zdrowy i piękny wygląd swojej skóry, należy sprawdzić, czy używa się właściwych preparatów kosmetycznych. Na przesuszoną skórę należy przede wszystkim stosować skuteczne emolienty. Zobacz, czym one są oraz jakie składniki powinny zawierać, aby właściwie oddziaływać na skórę.
Czym są emolienty?
Emolienty są to preparaty, których podstawowym zadaniem jest zatrzymywanie wody w naskórku oraz powstrzymanie jej przed odparowywaniem. Jak więc widać nie odpowiadają one stricte za dostarczenie wody do skóry, jednak w ofercie kosmetyków nawilżających coraz częściej można znaleźć preparaty 2w1, które nie tylko nawilżają skórę, ale i zatrzymują w niej wodę.
Jak działają emolienty?
Emolienty jako substancje natłuszczające skórę wytwarzają na jej powierzchni specjalną warstwę zabezpieczającą zwaną też filmem. Warstwa ta chroni przed odparowywaniem wody. Emolienty działają na kilka obszarów, ze względu na nie dokonuje się podział tych substancji. Wśród podstawowych emolientów wyróżnia się:
- emolienty natłuszczające – ich właściwością jest wytwarzanie na powierzchni skóry specjalnej tłustej warstwy zabezpieczającej przed utratą wody przez skórę; przykładem jednego z najprostszych emolientów natłuszczających jest olej roślinny;
- emolienty wygładzające – ich zadaniem jest wyrównywanie i wygładzenie powierzchni naskórka; regularnie stosowane dają efekt gładkiej i delikatnej skóry, co pozwala na dokładne i równomierne rozprowadzanie kosmetyków pielęgnujących;
- emolienty blokujące – główną właściwością tych substancji jest hamowanie wydalania zgromadzonej w skórze wody; jest to możliwe dzięki zablokowanie kanalików, którymi woda zazwyczaj przedostaje się na zewnątrz;
- emolienty absorbujące – są to substancje, które absorbują wodę.
Kosmetyki z emolientami – w jakich preparatach można znaleźć emolienty?
Emolienty można znaleźć w wielu kosmetykach. Zazwyczaj przeznaczone są one do cery suchej, co nie oznacza, że nie można stosować ich także przy cerze normalnej czy dojrzałej. Niektóre z preparatów zwierające emolienty mają tylko jedną funkcję, inne tworzone są z myślą o kompleksowej pielęgnacji cery. Substancje te można odnaleźć w takich kosmetykach jak:
- preparaty w sprayu oraz lotne – ich zadaniem jest dostarczenie na zewnętrzną warstwę skóry substancje, które będą blokować oddawanie wody; stosować je można doraźnie i sporadycznie np. w czasie bardzo wysokich temperatur powietrza; emolienty w sprayu nie natłuszczają skóry; ich działanie jest krótkotrwale i doraźne, nie nadają się więc do codziennej pielęgnacji;
- maści lecznicze – zadaniem emolientów, które znajdują się w maściach leczniczych, jest natłuszczenie cery oraz blokowanie zgromadzonej wody; preparaty tego typu tworzą tłustą warstwę ochronną na skórze;
- kremy z emolientami – jest to popularna grupa kosmetyków; tego typu preparaty mają wszechstronne działanie, ich zastosowanie to: natłuszczają, blokują odparowywanie zgromadzonej w skórze wody oraz przyciąga i gromadzą tą zawartą w otoczeniu.
Kosmetyki nawilżające – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Kosmetyki z emolientami wykazują bardzo wysoką skuteczność. Aby jednak o niej mówić, konieczne jest ich odpowiednie dobranie do typu cery, właściwe aplikowanie oraz zwrócenie bacznej uwagi na skład. To właśnie skład kosmetyków z emolientami odpowiada za to, czy będą one efektywnie działać. Najważniejszymi grupami składników przy tego typu preparatach są humektanty i emolienty. Te pierwsze są substancjami higroskopijnymi, czyli nawilżającymi. Ich właściwością jest przyciąganie i zatrzymywanie wody z otoczenia. Stosowanie kosmetyków, w których znajduje się ten składnik, pozwala skutecznie nawilżyć selektywnie wybrane obszary skóry. Humektanty zastosowanie w warstwie rogowej naskórka powodują pozyskanie wody z głębszych warstw skóry lub otoczenia. W praktyce oznacza to, że efektywnie nawilża się obszary, na których zostały zaaplikowane te substancje. Humektantami zastosowanymi w kosmetykach może być gliceryna, glikol propylenowy, sorbitol, kwas karboksylowy i jego pochodne. Naturalnie te substancje występują w aloesie, modzie, kwasie mlekowym, moczniku oraz kwasie hialuronowym.
Kolejnym składnikiem kosmetyków nawilżających są emolienty. Są to substancje wytwarzające filtr ochronny, który umożliwia odparowywanie zgromadzonej w skórze wody. W kosmatych stosuje się emolienty pod postacią: trójglicerydów, parafiny, silikonów, estry lub olei roślinnych.
Dwa wyżej wymienione składniki to te najważniejsze w przypadku kosmetyków nawilżających. Wybierając je, warto zwrócić uwagę, czy te substancje a w nich zawarte. To jednak niejedyne ważne rzeczy. Analizując skład, dobrze jest wybrać preparaty zawierające jak najmniej substancji, dzięki temu będą one bardziej naturalne. Nie oznacza to jednak, że w kremach nie może zabraknąć tych głównych. Oprócz emolientów oraz humektantów w kremach i balsamach obowiązkowo powinien znaleźć się ciekły wosk, czyli Isopropyl Palmitate. Jego zadaniem jest ułatwienie rozprowadzania preparatu oraz zabezpieczenie przed jego odparowywaniem.