Sprawny sprzęt medyczny – oczekiwania vs. rzeczywistość

0
905

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy sprzęt medyczny stosowany w szpitalach lub w ośrodkach medycznych na pewno jest sprawny? A jeśli tak – to od jak dawna jest stosowany i jak często przechodzi przegląd? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu, ponieważ informacje, jakie docierają do nas z Państwowej Inspekcji Sanitarnej są doprawdy niepokojące.

Dlaczego nikt nie sprawdza sprzętu medycznego?

Najnowsze kontrole wykazały, że sprawdzanie sprzętu medycznego jest traktowanego bardzo „po macoszemu”. Dlaczego? Przede wszystkim jest to efektem braku wskazania odpowiedniej organizacji, która zajmowałaby się sprawdzaniem jakości sprzętu używanego do leczenia pacjentów. Ministerstwo Zdrowia nie podejmuje się akcji sprawdzania urządzeń, co skutkuje chaosem i swobodą używania różnych technologii przez szpitale. W takiej sytuacji teoretycznie powinny zajmować się tym samorządy, ale praktyka pokazuje, że nie powstały żadne wypracowane metody, które umożliwiałyby kontrolę tego, co dzieje się w polskich szpitalach. Cierpią na tym oczywiście najbardziej pacjenci, którzy nie mają świadomości, że dany sprzęt mógł nie być kontrolowany przez wiele lat, trudno więc stwierdzić, na ile jest jeszcze sprawny. Szpitale nie mają obowiązku tworzenia raportów związanych z jakością sprzętu. Istnieje prawdopodobieństwo, że gdyby w tej chwil wprowadzono konieczność sprawdzania sprzętu, to znaczna część ośrodków musiałaby zostać zamknięta, ponieważ stosowane urządzenia są przestarzałe i mogą nie działać w sposób w pełni satysfakcjonujący. Najczęstsze używane przestarzałe urządzenia to m.in. aparatura do radioterapii, sprzęt RTG oraz maszyny stomatologiczne. Pacjenci, którzy doznają uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieprawidłowego działania sprzętu, muszą liczyć się ze wstąpieniem na drogę sądową – w innym przypadku mogą nie uzyskać odszkodowania od szpitala.

Testowanie sprzętu medycznego

Dlaczego warto zainwestować w przeglądy i serwisowanie sprzętu medycznego? Warto pamiętać o tym, że pacjent, wybierając szpital, ma nadzieję, że będzie mógł korzystać z dobrej jakości urządzeń, które pozwolą na skuteczne zmonitorowanie jego stanu zdrowia. Jeśli twój szpital będzie mógł pochwalić się odpowiednimi certyfikatami potwierdzającymi regularną konserwację wyrobów medycznych, to z pewnością zostanie doceniony przez aktualnych i przyszłych pacjentów. To wpłynie na polepszenie jego ogólnej oceny oraz na zwiększenie spokoju w placówce. Polecamy skorzystanie z autoryzowanych serwisów medycznych marki ASPEL. Są one zgodne z normami międzynarodowymi, dzięki czemu gwarantują najwyższą jakość usług. Tego typu serwisy oferują działanie kompleksowe, począwszy od standardowych przeglądów budowy i działania urządzeń, przez obsługę, konserwację oraz naprawę. Dzięki skutecznym działaniom firma Kredos może pochwalić się nienaganną współpracą z wieloma polskimi placówkami, którym zależy na dobru pacjentów. W trosce o ich zdrowie i życie, szpitale i ośrodki zdrowia przeprowadzają regularne kontrole sprzętów marki Aspel, dzięki czemu mogą dbają o pacjentów z najwyższą uwagą.

Regularne kontrole gwarantują bezpieczną pozycję szpitalowi. Pozwalają uniknąć sytuacji kryzysowych, związanych z nieprawidłowym działaniem sprzętu. Tym samym zmniejszają też szansę na to, że szpital będzie musiał wziąć odpowiedzialność za ewentualne problemy. Ponadto szkolenia serwisowe przeprowadzane przez firmę Kredos cechuje nie tylko wysoka jakość, ale też szybkość. To z pewnością ma duże znaczenie dla przepełnionych szpitali, które codziennie obsługują setki pacjentów. Szybka i efektywna praca serwisantów gwarantuje, że kontrola sprzętów nie zakłóci codziennego funkcjonowania szpitala. Dzięki temu pracownicy będą mogli dalej wykonywać swoje obowiązki, a pacjenci korzystać z usług oferowanych przez placówki medyczne. Poza tym korzystając z tej usługi będziecie mieć pewność, że jest ona zgodna z wymogami prawnymi oraz z wymogami określającymi bezpieczeństwo elektryczne produktu medycznego.

Autor: Pozycjoneria.pl Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał dzięki uprzejmości właściciela sklepu medycznego Kredos.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here