Alergia należy do grupy chorób autoimmunologicznych i stanowi wynik nadwrażliwości tkanek oraz nadmiernej odpowiedzi obronnej organizmu na określone substancje, które u reszty pacjentów są neutralne dla zdrowia. W jaki sposób radzić sobie z alergią? Jakie preparaty wziąć pod uwagę w walce z przykrymi objawami alergii?
Sposoby na alergię – preparaty przeciwhistaminowe
Przyjmowanie leków łagodzi dolegliwości i pozwala prowadzić normalne życie, ale także zapobiega następstwom i powikłaniom przewlekłego nieżytu nosa, takim jak: blokada nosa, zapalenie zatok, zapalenie ucha, utrata węchu.
W leczeniu alergicznego nieżytu najczęściej stosuje się substancje zapobiegające łączeniu się histaminy z receptorami w błonie śluzowej nosa i spojówek (antagonistów receptora histaminy H1) nazywane lekami przeciw-histaminowymi.
Leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty (OTC) i leki zmniejszające przekrwienie mogą złagodzić niewielkie objawy reakcji alergicznej.
Leki przeciwhistaminowe zapobiegają objawom, takim jak pokrzywka, blokując receptory histaminowe, aby organizm nie reagował na alergeny. Leki znieczulające pomagają oczyścić nos i są szczególnie skuteczne w przypadku alergii sezonowych. Ale nie bierz ich na dłużej niż trzy dni.
Leki te są dostępne w postaci tabletek, kropli do oczu i aerozoli do nosa. Wiele leków OTC powoduje również senność, więc unikaj ich przed jazdą lub wykonywaniem pracy wymagającej dużej koncentracji.
Obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie można zmniejszyć za pomocą okładów z lodu i kremów zawierających kortykosteroidy.
Jak rodzić sobie z objawami alergii pokarmowej?
W alergii pokarmowej wystąpić mogą: wysypka, pokrzywka, świąd ust, gardła. Jednak najczęściej alergikom dokuczają zatkany nos i katar, uporczywe kichanie i dotkliwe problemy ze strony oczu (łzawienie, pieczenie), czyli objawy charakterystyczne dla alergii wziewnych. Małe pęcherzyki, egzema, pokrzywka czy zaczerwienienie skóry towarzyszą uczuleniu kontaktowemu.
Najlepszy sposób na alergie pokarmowe to zwykle unikanie pokarmów wywołujących reakcję alergiczną. Jeśli przypadkowo wejdziesz w kontakt lub zjesz pokarm, na który jesteś uczulony, leki OTC mogą złagodzić reakcję.
Jednak leki te tylko pomagają złagodzić pokrzywkę lub swędzenie.
Możesz również leczyć ciężkie alergie pokarmowe z użyciem epinefryny.
Alergie wywołane przez trujące rośliny i ugryzienia owadów
Uczulające rośliny
Według statystyk opublikowanych przez amerykańskich badaczy z The Children’s Hospital w Filadelfii, około 7 na 10 osób reaguje alergicznie dotykając trującego bluszczu, trującego dębu i sumaka z trucizną. Kleiste substancje z tych roślin, zwane także urushiol, wywołują często silne reakcje alergiczne.
Objawy obejmują: od łagodnego zaczerwienienia i swędzenia do ciężkich pęcherzy i obrzęków. Wysypki pojawiają się w dowolnym miejscu od trzech godzin do kilku dni po kontakcie i trwają od jednego do trzech tygodni.
W przypadku ekspozycji na trujące rośliny, wykonaj następujące czynności:
- Unikaj dotykania innych obszarów ciała, szczególnie twarzy.
- Wyczyść obszar mydłem i wodą przez co najmniej 10 minut.
- Weź zimną kąpiel.
- Nałóż kalaminę lub inny płyn przeciw świądowi trzy do czterech razy dziennie, aby złagodzić swędzenie.
- Natrzyj zaognione miejsca produktami z płatków owsianych lub 1% kremem hydrokortyzonu.
- Wypierz całą odzież i obuwie w gorącej wodzie.
Te wszystkie kroki skupiają się na usuwaniu urushiolu ze skóry. Ciężkie reakcje u dzieci mogą wymagać wizyty lekarskiej w celu przepisania steroidów doustnych lub silniejszych kremów w celu złagodzenia objawów.
Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz wysoką temperaturę i:
- drapanie się pogarsza
- wysypka rozprzestrzenia się na wrażliwe obszary, takie jak oczy lub usta
- wysypka się nie poprawia
- wysypka ma ropie i żółte strupy
Pomimo pewnych twierdzeń, nie ma naukowych dowodów na to, że drapanie otwartej rany prowadzi do zatrucia w krwioobiegu. Pozostały olej (urushiol) dotyka tylko najbliższej okolicy. Unikaj natychmiastowego rozprzestrzeniania się oleju poprzez umycie uszkodzonego miejsca mydłem i wodą.
Ugryzienia owadów
Większość ludzi reaguje na ukąszenia owadów, ale najpoważniejszą reakcją jest reakcja alergiczna.
Najczęstsze użądlenia owadów pochodzą id:
- pszczoły
- osy
- szerszenie
- mrówki
Pierwsza pomoc w leczeniu reakcji alergicznej na ukąszenia owadów obejmuje:
- Usuń żądło za pomocą przedmiotu takiego jak karta kredytowa, za pomocą ruchu szczotkowania. Unikaj pociągania lub ściskania żądła. To może spowodować przedostanie się większej ilości jadu do Twojego ciała.
- Umyj obszar wodą z mydłem. Zastosuj środek antyseptyczny po umyciu.
- Zastosuj krem hydrokortyzonowy lub balsam calaminowy. Przykryj obszar bandażem.
- Jeśli pojawi się obrzęk, zastosuj zimny kompres.
- Weź antyhistaminę, aby zmniejszyć swędzenie, obrzęk i pokrzywkę.
- Weź aspirynę, aby złagodzić ból.
Kobiety w ciąży nie powinny zażywać leków bez recepty od lekarza.
Dzieci nie powinny przyjmować aspiryny. Wynika to z ryzyka rzadkiego, ale śmiertelnego stanu, zwanego syndromem Reye’a
Jak łagodzić objawy alergii? Nie daj się!
Warto w dni słoneczne nosić okulary ochronne, stosować krople do oczu, które złagodzą świąd i objawy pieczenia (lub okłady ze świetlika na powieki, działające ściągająco, przeciwzapalnie i antybakteryjnie), a także brać leki przeciwuczuleniowe.
Przy problemach skórnych pomocne okażą się okłady z naparu z kory dębu lub fiołka trójbarwnego, a także – podobnie jak w przypadku oparzeń – z maślanki lub zsiadłego mleka, oraz smarowanie swędzącego miejsca niewielką ilością nierozcieńczonego olejku z drzewa herbacianego.