W jaki sposób leczy się pokrzywkę?

0
3406

Pokrzywka jest częstą wysypką. Jej objawem są bąble, które pojawiają się tak szybko, jak i znikają. Ich wygląd jest podobny do tych, które wyskakują na skórze w przypadku poparzenia się zwykłą pokrzywą. Dodatkowym objawem, który towarzyszy pokrzywce jest swędzenie. Dla wielu osób jest ono niezmiernie uciążliwe, dlatego od razu po wyskoczeniu pokrzywki szukają skutecznego lekarstwa na tę dolegliwość. Trzeba jednak pamiętać, że aby móc skutecznie leczyć pokrzywkę, konieczne jest poznanie jej przyczyny, a to nie zawsze jest łatwe i możliwe.

Co wywołuje pokrzywkę?

Pokrzywka może mieć różne przyczyny. Zawsze jest jednak wywoływana na skutek wydzielania się histaminy. W wyniku tego drobne naczynka w krwionośne w skórze stają się bardziej przepuszczalne dla osocza, które z łatwością przedostaje się do tkanek miękkich i powoduje miejscowy obrzęk w postaci bąbli pokrzywkowych. Do uwolnienia nadmiernej ilości histaminy dochodzi zazwyczaj na skutek reakcji alergicznej, w wyniku ukąszenia owadów, promieniowania słonecznego, przyjmowania niektórych leków czy produktów spożywczych.

Jakie są rodzaje pokrzywki?

Leczenie pokrzywki w dużej mierze uzależnione jest od tego, z jakich przyczyn wysypka wystąpiła oraz jaki jest jej rodzaj. Lekarze wyróżniają dwa rodzaje pokrzywki:

  • pokrzywka ostra –  wysypka pojawia się bardzo szybko, zazwyczaj występuje już po kilku minutach od styczności z alergenem; sprawia to, że zidentyfikowanie przyczyn jej wystąpienia jest w miarę łatwe; objawy pokrzywki ostrej zazwyczaj utrzymują się do 24 do 48 godziny, chociaż mogą też być dłuższe i bąble mogą być na ciele do 6 dni; pokrzywkę ostrą zazwyczaj leczy się w warunkach domowych, choć w przypadku silnych objawów i szybko rozprzestrzeniających się bąbli konieczny jest kontakt z lekarzem;
  • pokrzywka przewlekła – jej objawy utrzymują się ok. 6 tygodni; pokrzywka przewlekła jest dolegliwością, której przyczyny trudno zdiagnozować, a leczenie wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem; wśród genezy powstawania bąbli przy pokrzywce przewlekłej najczęściej wymienia się uczulenie na daną substancję.

Pokrzywka – diagnoza

Zdiagnozować pokrzywkę można samodzielnie. Jeśli wysypka nie jest intensywna i nie rozprzestrzenia się, wizyta u lekarza nie zawsze jest koniecznością. W przypadku, gdy mamy do czynienia z ostrym swędzeniem i intensywną wysypką, a także występują dodatkowe objawy, warto wybrać się do lekarza. Diagnozuje on pokrzywkę na podstawie wywiadu lekarskiego oraz wyników oznaczeń stężeń swoistych IgE. W diagnostyce często stosuje się także testy skórne.

Jak pielęgnować skórę dotkniętą pokrzywką?

Pierwszą zasadą leczenia pokrzywki jest właściwa pielęgnacja skóry, na której wystąpiły bąble. Najbezpieczniej jest myć ją zwykłą wodą z delikatnym mydłem. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca. W celu ulżenia sobie w dolegliwościach bólowych na miejsca wsypki można stosować chłodne okłady. Polecane jest również spać i pracować w chłodniejszych niż zazwyczaj pomieszczeniach, dzięki temu swędzenie będzie mniej dotkliwe. Na skórę pokrytą pokrzywką nie powinno się także zakładać obcisłych ubrań wykonanych z syntetycznych materiałów. Doskonale natomiast sprawdzi się luźną odzież z cienkich materiałów, która nie będzie uciskać skóry. W celu niepodrażniania skóry należy też unikać wód perfumowanych, kosmetyków oraz silnych detergentów, mogą one wywoływać dalsze podrożenia oraz wydłużyć czas gojenia się pokrzywki.

Warto również pamiętać, że jeżeli pokrzywka wystąpiła w wyniku alergii, to konieczne jest wyeliminowanie ze swojego otoczenia produkty uczulającego. Brak takiego działania będzie skutkował tym, że stale będzie dochodziło do podrażnia skóry i wyskakiwania czerwonych bąbli.

Leki na pokrzywkę

Farmaceutyki na pokrzywkę przepisywane są niezwykle rzadko, jednak lekarz może zalecić ich zażywanie w przypadku długotrwałej i intensywnej wysypki. Najczęściej pacjentom cierpiącym na pokrzywkę rekomendowane jest zażywanie leków antyhistaminowych. Jeśli ich działanie nie będzie skuteczne to kuracja może być uzupełniona o doustne kortykosteroidy. Dodatkowym wsparciem przy leczeniu pokrzywki są także preparaty probiotyczne. Zawierają one baterie kwasy mlekowego, których zadaniem jest uszczelnianie bariery jelitowej oraz przywrócenie właściwej równowagi mikrobiologicznej i immunologicznej organizmu. Takie działanie sprawia, że probiotyki łagodzą objawy pokrzywki.

Sama pokrzywka nie jest chorobą zagrażającą życiu czy zdrowiu. Wysypka w postaci bąbli może tak samo szybko zniknąć, jak i się pojawić. Mimo to, gdy pozostaje na skórze, jest nieprzyjemna i wywołuje intensywne swędzenie. Od niego należy się powstrzymać, bo może to tylko zaognić objawy oraz czas gojenia się pokrzywki. Na początku leczenia pokrzywki warto zastosować domowe sposoby i postawić na właściwą pielęgnację skóry. Działania te można wspierać lekami i maśćmy na pokrzywkę, które bez problemu kupisz w aptece. Jeśli podjęte działania nie pomogą, a pokrzywka będzie utrzymywać się dłużej niż 6 dni, konieczna jest wizyta u lekarza. Ten na podstawie badań i wywiadu dobierze odpowiednie leki na pokrzywkę.

[Głosów:5    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here