Sezonowość zachorowań na grypę

Wirus grypy aktywny jest przez cały rok, możliwe jest więc zachorowanie na tę chorobę nawet w środku lata. Takie sytuacje jednak zdarzają się dość rzadko, a najczęściej na grypę zapada się jesienią i zimą. Można więc mówić o jej sezonowości, a przy tym zauważyć pewne prawidłowości. Przyjrzenie się im może pomóc uchronić się tej choroby i jej groźnych skutków.

Kiedy najczęściej grypa atakuje?

Zwiększoną liczbę zachorowań na grypę notuje się w okresie od jesieni do wiosny, przy czym najczęściej wzrost zachorowań przypada na styczeń i luty. Niejednokrotnie nawet można mówić o epidemii – kiedy wirus jest szczególnie aktywny i atakuje bardzo dużą liczbę osób. Zdarza się tak stosunkowo często, gdyż wirus grypy rozprzestrzenia się bardzo łatwo, a także co roku mutuje, co sprawia, że jest jeszcze bardziej odporny na farmaceutyki. Stąd właśnie zalecenie corocznych szczepień.

Poza tym można zauważyć, że widmo grypy jest najgroźniejsze w latach, w których zima cechuje się zmienną aurą. Jeśli zima ma łagodny przebieg, zwykle nie pojawia się epidemia, ale jeśli pogoda raz jest dobra, a w kolejnym miesiącu pojawiają się silne mrozy, nie wpływa to dobrze na odporność. W efekcie więcej osób nie potrafi uchronić się przed wirusem.

Kto jest najmocniej narażony na zachorowanie?

Kluczową kwestią dla ochrony przed grypą jest unikanie możliwości zarażenia się oraz silna odporność. Z powodu tych dwóch czynników szczególnie narażone na zachorowania są dwie grupy osób: dzieci i osoby starsze. Niestety choroba ta ma też u nich ostrzejszy przebieg, a także są one bardziej narażone na powikłania pogrypowe.

Dzieci i osoby starsze cechują się słabszą odpornością oraz zwykle narażone są na zarażanie w dużych skupiskach. Maluchy mogą zarażać się grypą w żłobku czy przedszkolu, zwłaszcza że proces zarażania przebiega u nich dużo szybciej i sprawniej niż u dorosłych, mających wykształconą odporność. Podobnie jest w przypadku osób starszych, które najczęściej, cierpiąc na inne dolegliwości, zarażają się grypą podczas wizyt w placówkach służby zdrowia.

Poza tym na zarażenie grypą narażone są osoby, które przebywają w dużych grupach ludzi. W dużym skupisku prawie zawsze zdarzy się przyjemniej jedna chora osoba, a jej kaszel czy kichanie sprawia, że w powietrzu znajdują się miliony zarazków.

Jak się bronić?

W przypadku osób, u których grypa może być szczególnie groźna, jak dzieci i osoby starsze, warto pomyśleć o szczepieniu. Trzeba przy tym mieć na uwadze konieczność nie tylko uchronienia się przed grypą, ale też jej bardzo groźnymi powikłaniami. Zwykle pojawiają się one późną zimą i wczesną wiosną, kiedy niewyleczona grypa przeradza się w poważniejsze schorzenia. Może to skończyć się nawet zgonem.

Inne sposoby na ochronienie swego organizmu przed tym wirusem to wyższy niż zwykle poziom higieny oraz wzmocnienie odporności. Higiena jest niezbędna, by nie wpuścić do organizmu wszechobecnych zarazków. Podstawę stanowi częste mycie rąk, gdyż zarazki znajdują się nawet na klamkach drzwi czy na pieniądzach. Będąc poza domem, warto unikać dotykania „brudnymi” dłońmi oczu, ust i nosa, co może spowodować przedostanie się wirusów do organizmu.

Jeśli chodzi o wzmacnianie odporności, to sposobów na to jest wiele. Przede wszystkim to zdrowa dieta, bogata w witaminy i minerały. Ważny jest także ruch, najlepiej na świeżym powietrzu, ale i odpowiednia doza wypoczynku. Muszą o tym pamiętać zwłaszcza osoby narażone na stres, który mocno osłabia organizm i upośledza jego odporność.

Dowiedz się więcej na febrisan.pl

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Febrisan ® Proszek musujący. Skład: 1 saszetka podłużna (5 g proszku musującego) zawiera substancje czynne: Paracetamol (Paracetamolum) 750 mg, Kwas askorbowy (Acidum ascorbicum) 60 mg, Fenylefryny chlorowodorek (Phenylephrini hydrochloridum) 10 mg. Wskazania: Krótkotrwałe leczenie objawów przeziębienia i grypy takich jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar, bóle zatok. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, nadciśnienie tętnicze, tętniaki, nadczynność tarczycy, choroby serca, ciężka niewydolność nerek, niewydolność wątroby, cukrzyca, wrodzony niedobór enzymu: dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, leczenie inhibitorami MAO oraz okres do 2 tygodni po ich odstawieniu, β-adrenolitykami, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, jaskra z wąskim kątem przesączania, ciąża i okres karmienia piersią, fenyloketonuria, choroba alkoholowa, dzieci w wieku poniżej 12 lat. Opakowanie: Opakowanie jednostkowe zawiera 8, 12 lub 16 saszetek podłużnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here