Jakie są przeciwwskazania magnetoterapii?

0
3507

Magnetoterapia jest zabiegiem fizjoterapeutycznym. Głównymi wskazaniami do stosowania magnetoterapii jest leczenie chorób kości, stawów, skóry, osteoporozy, nadciśnienia tętniczego i chorób kobiecych. Terapia opiera się na oddziaływaniu na poszczególne części ciała impulsowym polem magnetycznym o ustalonych częstotliwościach i natężeniu. Chociaż kuracje polem magnetycznym zaliczane są do bardzo skutecznych, to nie każdy może z nich skorzystać. Zobacz, jakie są przeciwwskazania magnetoterapii.

Magnetoterapia jest jedną z technik medycznej rehabilitacji. Jest ona techniką usprawniania tkanek. Terapia polem magnetycznym stosowana jest w wielu działach medycyny. Należy także zaznaczyć, że oddziaływanie pola magnetycznego na ludzki organizm nie zostało jeszcze w pełni poznane. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że magnetoterapia przyspiesza regenerację chorych tkanek, łagodzi ból oraz działa przeciwzapalnie.

Jak pole magnetyczne działa na ludzki organizm?

Rehabilitacja medyczna oparta na polu magnetycznym opiera się na impulsach o częstotliwości i  natężeniu w różnych zakresach. Dobiera się je w zależności od stanu pacjenta. Medycyna wyróżnia magnetoterapię w trzech zakresach:

  • od 1 do 5 herców (Hz, jednostka częstotliwości) i od 0,5 do 3 militesli (mT, jednostka natężenia) – w leczeniu ostrych stanów zapalnych,
  • od 5 do 20 Hz i od 3 do 5 mT – w leczeniu stanów podostrych,
  • od 20 do 50 Hz i od 6 do 10 mT – w terapiach chorób przewlekłych.

Magnetoterapia może być również wykorzystywana do leczenia depresji. W tym wypadku mówimy o oddziaływaniu na chorego polem magnetycznym o częstotliwości kilku herców i natężeniu sięgającym o 5 T. W takich przypadkach wykonywana jest stymulacja przezczaszkowa.

Terapia polem magnetycznym opiera się na normalizacji elektrycznego potencjału spoczynkowego błony komórkowej, poprawia dynamikę jonów przechodzących przez tę błonę, zwiększa zdolność komórek do wykorzystania tlenu i pozytywnie wpływa na przemiany energetyczne. Podsumowując, magnetoterapia poprawia ukrwienie, wzmacnia układ odpornościowy, zmniejsza obrzęk, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, przyspiesza leczenie świeżych złamań, leczy ubytki tkanki kostnej, wspomaga leczenie stawów, ścięgien, więzadeł i chrząstki stawowej, pomaga w regeneracji tkanek miękkich, redukuje napięcie mięśniowe, regeneruje tkankę nerwową.

Rehabilitacja polem magnetycznym – kiedy jest zalecana?

Leczenie polem magnetycznym stosowane jest zarówno przy chorobach przewlekłych, jak i przy ostrych stanach zapalnych. W tych pierwszych zalecana jest w celu poprawienia komfortu życia chorego, w przypadku ostrych stanów zapalnych ma na celu przyspieszenie rekonwalescencji.  Wskazania do leczenia polem magnetycznym to:

  • urazy kości i stawów, więzadeł oraz ścięgien, osteoporoza,
  • urazy tkanek miękkich – pole magnetyczne przyspiesza gojenie ran i oparzeń, działa pozytywnie na owrzodzenie skóry,
  • rehabilitacja po udarze mózgu,
  • stwardnienie rozsiane – magnetoterapia pomaga zredukować uczucie zmęczenia i wspomaga łagodzenie innych objawów,
  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – pole magnetyczne zmniejsza poranną sztywność stawów, ból i obrzęki,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zaburzenia krążenia obwodowego,
  • zapalenie nerwów, np. rwa kulszowa,
  • zapalenie zatok,
  • zaburzenia przemiany materii.

Magnetoterapia – gdzie i jak ją stosować?

Magnetoterapia najczęściej stosowana jest w profesjonalnych gabinetach fizjoterapeutów. Dysponują oni odpowiednimi urządzeniami, które pozwalają na szeroki zakres tej formy rehabilitacji medycznej. Warto jednak wiedzieć, że na rynku znajdują się również specjalne urządzenia pozwalające stosować magnetoterapię w domu. Aparaty do leczenia polem magnetycznym w domu kosztują od 2 do  tysięcy złotych. Decydując się na terapię w gabinecie fizjoterapeutycznym, za jeden zabieg należy zapłacić ok. 11 złotych.

Jak wygląda leczenie polem magnetycznym?

Pierwsze zabiegi z użyciem pola magnetycznego wykonuje się na 40% pomocy, czyli zalecanej dawki. Kolejne zabiegi to 70% mocy, a następne obejmują już stosowanie pola magnetycznego w pełnej mocy. Dawki magnetoterapii ustalane są indywidualnie i zawsze powinny być dobrane przez lekarza lub fizjoterapeutę. Pełna terapia obejmuje wykonanie kilku, a nawet kilkudziesięciu zabiegów. Nie trzeba się do ich specjalnie przygotowywać. Należy jednak pamiętać, że przed uruchomieniem urządzenia do magnetoterapii konieczne jest zdjęcie biżuterii, zegarka oraz innych metalowych elementów, a także odłożenie urządzeń elektronicznych (telefon, tablet) mogących zakłócać pracę pola magnetycznego.

Magnetoterapia – przeciwwskazania i skutki uboczne

Z pozytywnych skutków magnetoterapii nie mogą skorzystać wszyscy. Przede wszystkim nie powinna być ona stosowana u kobiet ciężarnych, chorych na raka oraz przechodzących ostre infekcje bakteryjne i wirusowe. Leczenie polem magnetycznym niewskazane jest również w przypadku:

  • chorób układu sercowo-naczyniowego,
  • zakrzepowego zapalenia żył,
  • skłonności do krwawień i siniaków,
  • grzybicy,
  • rozrusznika serca lub innych elektronicznych implantów,
  • implantów metalowych
  • czynnej gruźlicy.

Leczenie polem magnetycznym nawet u osób, którym jest zalecane, może wywoływać skutki uboczne. Nie są one częste, należy mieć jednak ich świadomość. Magnetoterapia obniża ciśnienie krwi, spowalnia czas reakcji, zaburza widzenie.

[Głosów:8    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here