Problemy z płodnością – czym są spowodowane i jak je rozwiązać

0
708

Coraz więcej par ma problem z zajęciem w ciąże. Jest to spowodowane różnymi czynnikami, które znacząco wpływają na naszą płodność. Jest to trudny temat, dla wszystkich, którzy spotkali się z tym problemem, jednak niepłodność jest prawe w 100 procentach możliwa do wyleczenia.

Czynniki wpływające na naszą płodność

Na naszą płodność wpływa nasze otoczenie, to jak się odżywiamy, jaki tryb życia prowadzimy, ma bardzo duże znaczenie na nasze zdrowie rozrodcze.

 • Dieta- kiedy nasze menu zawiera więcej produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce, które są niezdrowe, a w daniach brakuje składników odżywczych, to może wpływać niekorzystnie na naszą płodność.
  • Używki- papierosy, alkohol, narkotyki, czy inne używki szkodzą naszemu zdrowi. Mają niekorzystny wpływ na nasz organizm oraz naszą płodność.
  • Stres- wiele chorób, jest spowodowanych właśnie przez stres. Nie wiele osób, zdaje sobie z tego sprawę, ale stres negatywnie wpływa na nasze zdrowie.
  • Wysiłek fizyczny- przepracowanie, zbyt duży wysiłek fizyczny, czy zbyt częste uprawianie sportu może powodować problemy z płodnością. Jednak lenistwo także nie jest wskazane. Aktywność fizyczna jest wskazana, ale z umiarem.
  • Wiek- odpowiedni wiek do planowania rodziny, to od dwudziestego do dwudziestego dziewiątego roku życia. Wtedy zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają najlepsze warunki. Im starsi jesteśmy, tym większe mogą pojawić się problemy z zapłodnieniem.

Te wszystkie czynniki mają ogromny wpływ na płodność. Istnieją jednak inne powody, które mogą utrudnić zapłodnienie.

 • Problemy z hormonami- hormony zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn mogą powodować problemy z płodnością. Niestety hormony są częstym powodem niepłodności, jednak można je szybko uregulować odpowiednimi zabiegami.
  • Genetyka- niepłodność, czy bezpłodność może być przekazana z pokolenia na pokolenie. Nie jest to jednak problem, z którym nie można sobie poradzić. Istnieje wiele sposobów, na wyleczenie tej przypadłości.

Kiedy można mówić o niepłodności

W Polsce o niepłodności można mówić, kiedy para starająca się o potomka, nie zachodzi w ciążę przez ponad rok. Zapłodnienie nie jest wcale tak prostą rzeczą, jak wszystkim się wydaje. Kobiecy cykl ma w sobie tylko dwa dni, podczas których jest płodna i właśnie w tym czasie istnieje największe prawdopodobieństwo zapłodnienia. Do tego dochodzą jeszcze inne czynniki, które nawet w tym czasie mogą utrudnić zajście w ciążę. Wiele par dopiero po roku starań może cieszyć się upragnioną wiadomością o pojawieniu się w ich rodzinie, za dziewięć miesięcy, nowego członka rodziny. Dlatego pary starające się o dziecko, nie powinny wpadać w panikę, kiedy przez dłuższy czas nie udaje im się zajść w ciążę. Dopiero pod dwunastu miesiącach starań, można mieć pod do niepokoju i udać się do lekarza, który pod odpowiednią diagnozą poda przyczyny niepłodności.

Sposoby na poprawienie płodności

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie swojej płodności. Wystarczy kilka składników, trochę wolnego czasu, oraz miłości, by powiększyć prawdopodobieństwo na ciążę.

• Odpowiednia dieta- jeśli chcemy zwiększyć naszą płodność, warto do naszej diety wprowadzić takie składniki jak: banany, jabłka, szpinak, migdały, orzechy włoskie, soki owocowe. Wszystkie te produkty są bogatym źródłem witamin, które bardzo dobrze wpływają na naszą płodność.
• Witaminy- niedobór witamin może mieć negatywny wpływ na naszą płodność. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że cierpi na niedobór witaminy D i C, które potrzebne są do prawidłowej pracy naszych narządów rozrodczych. Kiedy, więc zaczynamy starać się o dziecko, warto rozpocząć suplementację właśnie tymi witaminami.
• Badania- przed rozpoczęciem starań o potomka powinniśmy zgłosić się na badania, które powiedzą nam, czy z naszym organizmem wszystko w porządku. A kiedy okaże się, że coś jest nie tak, lekarz zaleci kurację, która pomoże uporać się z problemem, który mógł utrudnić zapłodnienia.
• Podniecenie- to właśnie to może przynieść najlepszy efekt podczas starań się o dziecko. Podsycenie pragnienia może pozytywnie wpłynąć na naszą płodność.

Nasze środowisko wpływa na naszą płodność i coraz częściej spotyka się z parami, które mają problem z płodnością. Istnieje jednak wiele sposobów, by je rozwiązać, a każda para mogła cieszyć się z posiadania swojego dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here