Potrawy wielkanocne, bez których świąt nie będzie

0
1675

Święta Wielkanocne to przepiękny element polskiej tradycji. W naszym kraju mają oczywiście wymiar religijny, rodzinny, wiosenny i… kulinarny. Każdego roku w oczekiwaniu na Wielkanoc myślimy o tradycyjnych daniach, których nie może zabraknąć na naszym stole. Oto kilka najważniejszych potraw, bez których święta z pewnością nie byłyby takie same.

Mazurek wielkanocny

Listę zaczniemy nietypowo, bo od słodkości. Mazurki wielkanocne to obok babki i paschy najpopularniejsze tradycyjne świąteczne ciasta. Mazurek uwodzi nas nie tylko wspaniałym smakiem i aromatem, ale również pięknymi dekoracjami. Typowy wypiek ma formę prostokąta lub kwadratu, a jego wysokość nie przekracza 4 cm. Ciasto stanowiące podstawę możemy przygotować z mąki krupczatki, masła, jajek i cukru pudru. Doskonale smakuje wersja pokryta pomadą śmietanową, dzięki której ciasto rozpływa się w ustach. Przygotowanie jej jest bardzo proste, bo wystarczy wykorzystać śmietanę 30%, cukier i aromatyczny dodatek – na przykład Cukier wanilinowy WINIARY. Tę wersję mazurka najlepiej udekorować bakaliami. Sprawdzą się orzechy nerkowca, orzechy laskowe, płatki migdałowe czy nieco pokruszone orzechy włoskie. Bakalie możemy ułożyć w przepiękne wzory podkreślające uroczysty charakter świąt.

Jajka z rzeżuchą

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć jajek, które stanowią doskonały dodatek do śniadania. Wiosną przyroda budzi się do życia, dlatego warto postawić na wersję ze świeżą rzeżuchą. Wystarczy ugotować jajka na twardo, przekroić na połówki i wyjąć z wnętrza żółtka. Te ostatnie pomieszać wraz z drobniutko pokrojoną szynką i rzeżuchą, musztardą oraz Majonezem Dekoracyjnym WINIARY. Przygotowany farsz wystarczy nałożyć na białka i gotowe!

Żurek z białą kiełbasą

Wymieniając najpopularniejsze potrawy wielkanocne w Polsce, w pierwszej kolejności myślimy o żurku. Ta wspaniała zupa stanowi podstawę świątecznego menu. Przygotowanie żurku jest proste i przyjemne, zwłaszcza gdy skorzystamy ze sprawdzonej mieszanki. W tej roli świetnie sprawdza się Żurek Nasza Specjalność WINIARY. Jakich dodatków nie może zabraknąć w zupie? Oczywiście jajek ugotowanych na twardo i pachnącej podsmażonej białej kiełbasy. Aby nieco urozmaicić smak, do żurku warto dodać jeszcze na przykład wędzony boczek, ziemniaki i cebulę.

Wielkanocny schab w galarecie

Wielkanoc to także koniec Wielkiego Postu. W związku z tym w czasie świąt z przyjemnością zajadamy się potrawami mięsnymi. Zazwyczaj na stole pojawia się między innymi pieczony schab. Ciekawą wersją tradycyjnej pieczeni jest schab w galarecie. Do marynaty do mięsa doskonale sprawdzi się Przyprawa do mięs WINIARY. Schab powinien piec się przez około 70 minut w temperaturze 180 stopni. Następnie należy zagotować bulion wraz z żelatyną i polać nim mięso, by powstała galaretka. Pieczeń najlepiej jeść następnego dnia – smaki muszą się nieco „przegryźć”. Każdemu, kto lubi tradycyjną kuchnię w nieco odświeżonej wersji, powinien smakować schab pieczony z dodatkiem brzoskwiń. Owoce wraz z natką pietruszki będą stanowić wspaniałą wiosenną dekorację dania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here