Czas może osłabić poczucie troski nawet w najlepszych relacjach. Ludzie przestają robić fajne małe rzeczy, które robili dla siebie nawzajem, ponieważ są zbyt zmęczeni, zbyt zestresowani lub zaczynają czekać, aż druga osoba zrobi coś miłego. W końcu obydwoje zaczynają czuć się samotnie będąc w związku z „niezaangażowanym” partnerem. Jak temu zaradzić? Jak zadbać o swój związek? Prezentujemy kilka rad, które pomogą uniknąć rutyny w związku i zapobiec wypaleniu uczucia do drugiej osoby.
Zadbaj o swój związek – miłość wymaga pracy
Wielu ludzi myśli, że miłość nie powinna wymagać żadnego wysiłku – magicznie powinno się to stać. Prawda jest taka, że miłość wymaga regularnego udoskonalania umiejętności podstawowych – takich jak słuchanie ze zrozumieniem, wyrażanie uczuć z życzliwością i rozwiązywanie konfliktów bez popadania w krytykę.
Pary hojnie wykorzystują te umiejętności wzajemnego rozwoju we wczesnych stadiach ich związku. Z biegiem czasu jednak ludzie przestają wykorzystywać swoje umiejętności i coraz częściej polegają na rosnącej nadziei uzyskania tego, czego chcą. Przestają robić to, co z radością robili na początku związku.
Idealizacja spontaniczności w związku może być niebezpieczna. Kiedy po raz pierwszy zauważysz, że odczucia, które pojawiły się na początku w twoim związku, zmniejszyły się, prawdopodobnie wpadniesz w panikę. Coś musi być nie tak! Może związek nie był właściwy – może nie bardzo to lubisz – a może twój partner się zmienił. Nie przestajesz myśleć, że uczucia zmniejszają się właśnie dlatego, że nie robisz wszystkich drobiazgów, które służyły do pielęgnowania partnera i związku. Dlatego miłość wymaga pracy.
Zadbaj o swój związek – skup się najpierw na małych czynnościach
Troska o ukochaną osobę może być wyrażona poprzez akty dobroci, takie jak mycie samochodu, przygotowanie jedzenia, podlewanie trawnika, zmywanie naczyń i inne “akty dobroci”. Zarabianie pieniędzy i wsparcie finansowe drugiego również należy do tej kategorii.
Dbanie o naszych bliskich niekoniecznie jest działaniem, ale introspekcyjnym i emocjonalnie inteligentnym procesem myślowym i akceptacją. Będąc w tej chwili, szanując ich czas, prywatność, ograniczenia i uczucia.
Co możesz zrobić, aby poprawić relację w związku:
- Ugotuj coś specjalnie dla niego, zrób mu kanapkę albo podaj wzmacniające witaminy. Taki gest być może sprawi, że partner zatroszczy się również o Ciebie.
- Opowiadaj i słuchaj. Wyznaj mu to, co trapiło Cię w ciągu dnia. Niech on opowie o tym, nad czym aktualnie pracuje. Doradzajcie sobie, ale przyjaźnie bez pouczania.
- Miły prezent bez okazji – niespodzianki lubią wszyscy – nie musi być kosztowna: nowa para skarpet do koszykówki, woda po goleniu, brelok. Miły gest na długo pozostaje w pamięci.
Zadbaj o swój związek – zdrowa komunikacja
Otwarta, szczera i bezpieczna komunikacja jest fundamentalną częścią zdrowego związku. Pierwszym krokiem do budowania relacji jest upewnienie się, że oboje rozumiecie swoje potrzeby i oczekiwania. Oznacza to, że musicie ze sobą rozmawiać! Poniższe wskazówki mogą pomóc Tobie i Twojemu partnerowi w stworzeniu i utrzymaniu zdrowej relacji:
- Mów głośniej. W zdrowej relacji, jeśli coś cię niepokoi, lepiej o tym porozmawiać niż trzymać w sobie.
- Szanujcie się nawzajem. Życzenia i uczucia twojego partnera mają wartość, podobnie jak twoje. Wzajemny szacunek jest niezbędny w utrzymaniu zdrowych relacji.
- Kompromis. Nieporozumienia są naturalną częścią zdrowych relacji, ale ważne jest, aby znaleźć sposób na kompromis, jeśli nie zgadzasz się z czymś. Staraj się rozwiązywać konflikty w uczciwy i racjonalny sposób.
- Bądź wsparciem. Zapewnijcie sobie nawzajem wsparcie i zachętę. Pozwól także swojemu partnerowi wiedzieć, kiedy potrzebujesz wsparcia. Zdrowe relacje polegają na wzajemnym wspieraniu się, a nie na wzajemnym osłabianiu.
- Szanujcie wzajemną prywatność. To, że jesteś w związku, nie oznacza, że musisz dzielić się wszystkim i ciągle być razem. Zdrowe relacje wymagają przestrzeni.
Zadbaj o związek – wyznacz zdrowe granice
Tworzenie granic jest dobrym sposobem na utrzymanie zdrowych i bezpiecznych relacji. Określając granice, możesz lepiej zrozumieć typ relacji, których Ty i Twój partner oczekujecie od siebie.
Tworzenie granic nie jest oznaką tajemnicy lub nieufności – jest wyrazem tego, co sprawia, że czujesz się komfortowo.
Pamiętaj, że zdrowe granice nie powinny ograniczać Twojej zdolności do:
- wychodzenia z przyjaciółmi bez partnera.
- brania udziału w zajęciach i hobby, które lubisz.
- nie musisz udostępniać haseł do poczty e-mail, kont w mediach społecznościowych lub telefonu.
- wzajemnego szanowania swoich indywidualnych upodobań i potrzeb.
Zadbaj o swój związek – uprawiajcie więcej seksu
Seks przynosi niezwykłe korzyści dla zdrowia: ogranicza ryzyko zawału serca i raka prostaty, zwalcza bezsenność, obniża poziom stresu, odchudza, poprawia nastrój. Ponadto jest istotnym elementem cementującym więzi między Wami. Uprawiajcie go zatem jak najczęściej.