Postanowienia noworoczne? Zadbaj o swój związek!

0
2601

Czas może osłabić poczucie troski nawet w najlepszych relacjach. Ludzie przestają robić fajne małe rzeczy, które robili dla siebie nawzajem, ponieważ są zbyt zmęczeni, zbyt zestresowani lub zaczynają czekać, aż druga osoba zrobi coś miłego. W końcu obydwoje zaczynają czuć się samotnie będąc w związku z „niezaangażowanym” partnerem. Jak temu zaradzić? Jak zadbać o swój związek? Prezentujemy kilka rad, które pomogą uniknąć rutyny w związku i zapobiec wypaleniu uczucia do drugiej osoby.

Zadbaj o swój związek – miłość wymaga pracy

Wielu ludzi myśli, że miłość nie powinna wymagać żadnego wysiłku – magicznie powinno się to stać. Prawda jest taka, że ​​miłość wymaga regularnego udoskonalania umiejętności podstawowych – takich jak słuchanie ze zrozumieniem, wyrażanie uczuć z życzliwością i rozwiązywanie konfliktów bez popadania w krytykę.

Pary hojnie wykorzystują te umiejętności wzajemnego rozwoju we wczesnych stadiach ich związku. Z biegiem czasu jednak ludzie przestają wykorzystywać swoje umiejętności i coraz częściej polegają na rosnącej nadziei uzyskania tego, czego chcą. Przestają robić to, co z radością robili na początku związku.

Idealizacja spontaniczności w związku może być niebezpieczna. Kiedy po raz pierwszy zauważysz, że odczucia, które pojawiły się na początku w twoim związku, zmniejszyły się, prawdopodobnie wpadniesz w panikę. Coś musi być nie tak! Może związek nie był właściwy – może nie bardzo to lubisz – a może twój partner się zmienił. Nie przestajesz myśleć, że uczucia zmniejszają się właśnie dlatego, że nie robisz wszystkich drobiazgów, które służyły do ​​pielęgnowania partnera i związku. Dlatego miłość wymaga pracy.

Zadbaj o swój związek – skup się najpierw na małych czynnościach

Troska o ukochaną osobę może być wyrażona poprzez akty dobroci, takie jak mycie samochodu, przygotowanie jedzenia, podlewanie trawnika, zmywanie naczyń i inne “akty dobroci”. Zarabianie pieniędzy i wsparcie finansowe drugiego również należy do tej kategorii.

Dbanie o naszych bliskich niekoniecznie jest działaniem, ale introspekcyjnym i emocjonalnie inteligentnym procesem myślowym i akceptacją. Będąc w tej chwili, szanując ich czas, prywatność, ograniczenia i uczucia.

Co możesz zrobić, aby poprawić relację w związku:

 • Ugotuj coś specjalnie dla niego, zrób mu kanapkę albo podaj wzmacniające witaminy. Taki gest być może sprawi, że partner zatroszczy się również o Ciebie.
 • Opowiadaj i słuchaj. Wyznaj mu to, co trapiło Cię w ciągu dnia. Niech on opowie o tym, nad czym aktualnie pracuje. Doradzajcie sobie, ale przyjaźnie bez pouczania.
 • Miły prezent bez okazji – niespodzianki lubią wszyscy – nie musi być kosztowna: nowa para skarpet do koszykówki, woda po goleniu, brelok. Miły gest na długo pozostaje w pamięci.

Zadbaj o swój związek – zdrowa komunikacja

Otwarta, szczera i bezpieczna komunikacja jest fundamentalną częścią zdrowego związku. Pierwszym krokiem do budowania relacji jest upewnienie się, że oboje rozumiecie swoje potrzeby i oczekiwania. Oznacza to, że musicie ze sobą rozmawiać! Poniższe wskazówki mogą pomóc Tobie i Twojemu partnerowi w stworzeniu i utrzymaniu zdrowej relacji:

 • Mów głośniej. W zdrowej relacji, jeśli coś cię niepokoi, lepiej o tym porozmawiać niż trzymać w sobie.
 • Szanujcie się nawzajem. Życzenia i uczucia twojego partnera mają wartość, podobnie jak twoje.  Wzajemny szacunek jest niezbędny w utrzymaniu zdrowych relacji.
 • Kompromis. Nieporozumienia są naturalną częścią zdrowych relacji, ale ważne jest, aby znaleźć sposób na kompromis, jeśli nie zgadzasz się z czymś. Staraj się rozwiązywać konflikty w uczciwy i racjonalny sposób.
 • Bądź wsparciem. Zapewnijcie sobie nawzajem wsparcie i zachętę. Pozwól także swojemu partnerowi wiedzieć, kiedy potrzebujesz wsparcia. Zdrowe relacje polegają na wzajemnym wspieraniu się, a nie na wzajemnym osłabianiu.
 • Szanujcie wzajemną prywatność. To, że jesteś w związku, nie oznacza, że ​​musisz dzielić się wszystkim i ciągle być razem. Zdrowe relacje wymagają przestrzeni.

Zadbaj o związek – wyznacz zdrowe granice

Tworzenie granic jest dobrym sposobem na utrzymanie zdrowych i bezpiecznych relacji. Określając granice, możesz lepiej zrozumieć typ relacji, których Ty i Twój partner oczekujecie od siebie.

Tworzenie granic nie jest oznaką tajemnicy lub nieufności – jest wyrazem tego, co sprawia, że ​​czujesz się komfortowo.

Pamiętaj, że zdrowe granice nie powinny ograniczać Twojej zdolności do:

 • wychodzenia z przyjaciółmi bez partnera.
 • brania udziału w zajęciach i hobby, które lubisz.
 • nie musisz udostępniać haseł do poczty e-mail, kont w mediach społecznościowych lub telefonu.
 • wzajemnego szanowania swoich indywidualnych upodobań i potrzeb.

Zadbaj o swój związek – uprawiajcie więcej seksu

Seks przynosi niezwykłe korzyści dla zdrowia: ogranicza ryzyko zawału serca i raka prostaty, zwalcza bezsenność, obniża poziom stresu, odchudza, poprawia nastrój. Ponadto jest istotnym elementem cementującym więzi między Wami. Uprawiajcie go zatem jak najczęściej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here