Jak poradzić sobie z zapaleniem układu moczowego (ZUM)?

0
1930

Na infekcje dróg moczowych, w tym zapalenie układu moczowego (ZUM) o wiele częściej cierpią kobiety niż mężczyźni. Zapalenie jest wynikiem obecności drobnoustrojów w pęcherzu moczowym lub  w cewce moczowej. Przyczyny występowania zapalenia układu moczowego to najczęściej utrudniony odpływ moczu, natomiast do objawów infekcji dróg moczowych zalicza się problemy z oddawaniem uryny, pieczenie oraz silne parcie na pęcherz, które składania do częstych wizyt w toalecie. Zapalenie układu moczowego powinno być jak najszybciej leczone, aby nie powodować dalszych dolegliwości i nie doprowadzić do występowania powikłań. Zobacz  jak poradzić sobie z zapaleniem układ moczowego.

Czym jest i jakie są przyczyny zapalenia dróg moczowych?

Zapalenie dróg moczowych jest chorobą układu moczowego o podłożu bakteryjnym. Baterie, które je wywołują u człowieka, znane są pod nazwa  Escherichia coli. Jak pokazują medyczne statystyki, na infekcje dróg moczowych cierpią przede wszystkim kobiety. Wynika to z ich budowy anatomicznej. W grupie ryzyka znajdują się panie między 20 a 30 rokiem życia, aktywne seksualnie oraz po menopauzie. Należy jednak pamiętać, że do zapalenia dróg moczowych może dojść również u mężczyzny.

Za zapalenie dróg moczowych odpowiedzialne są bakterie, które dostały się do pęcherza.  Z racji tego, że u kobiet cewka moczowa jest krótka, ryzyko zakażenia jest większe. Dodatkowo bezpośrednio sąsiaduje ona z ujściem pochwy i odbytem, gdzie zlokalizowanych jest bardzo wiele drobnoustrojów. Chociaż nie są one szkodliwe to przeniesione na cewkę moczową, pęcherz czy nerki mogą wywoływać stany zapalne. Do przyczyn zapalenia dróg moczowych u kobiet należy również zmniejszona liczba estrogenów. Spadek poziomu tego hormonu widoczny jest w okresie menopauzy. Sprawia to, że błony śluzowe okolic intymnych są słabo nawilżone, w wyniku czego występuje tzw. atrofia układu moczowo – płciowego.

Wśród pozostałych przyczyn zapalenia układu moczowego wymienia się: cukrzycę, czynniki genetyczne, rodzinne występowanie, nieprawidłową budowę układu moczowo – płciowego, dużą aktywność seksualną, stosowanie środków plemnikobójczych w postaci pianek, ciążę, obecność nieprawidłowych bakterii w pochwie, zabiegi operacyjne i powikłania po nich choroby związane z demencją.

Jakie są objawy zapalenia dróg moczowych?

Zapalenie dróg moczowych daje dość charakterystyczne i bardzo często uciążliwe objawy. W przypadku ich zauważania u siebie najlepiej od razu jest wybrać się do lekarza i rozpocząć leczenie. Objawy zapalenia dróg moczowych to:

  • ból podczas oddawania moczu;
  • częstomocz;
  • bóle w podbrzusza i krzyżu;
  • konieczność wstawania w nocy, aby oddać mocz;
  • podwyższoną temperaturę ciała;
  • krwiomocz.

Jak leczy się zapalenie dróg moczowych?

Leczenie zapalenia dróg moczowych obejmuje przyjmowanie antybiotyków. Wynika to z tego, że jest to choroba bakteryjna. Antybiotyki przepisywane są przez lekarza i dostępne są na receptę. Oprócz farmakoterapii ważne jest zachowanie kilku prostych zasad. Pozwalają one zmniejszyć ryzyko powstawania nowych infekcji dróg moczowych.

Aby ich uniknąć, należy dbać o higienę osobistą, pić odpowiednie ilości płynów, nie zaziębiać dolnych części ciała, dbać o higienę podczas i po stosunku płciowym, stosować metody antykoncepcyjne nieobejmujące środków plemnikobójczych.

W przypadku kobiet, u których infekcje intymne występują bardzo często lekarze dodatkowo zalecają stosowanie leków zapobiegających nawrotom. Preparaty te mają kompleksowe działanie i pozwalają przywrócić prawidłowe funkcjonowanie dolnych dróg moczowych. W większości leki te działają moczopędnie, zapobiegają przyczepianiu się bakterii do ścian pęcherza, przeciwzapalnie lub rozkurczowo. Stosowanie tych leków jest konieczne z racji tego, że kuracja furaginą lub antybiotykiem wyjaławia drogi moczowe i niszczy ich naturalną barierę ochronną, co przyczynia się do ponownych nadkażeń.

Domowe sposoby na zapalenie dróg moczowych

Zauważając pierwsze objawy zakażenia dróg moczowych, warto zareagować od razu, dzięki temu nie dopuści się do rozwoju infekcji. W oczekiwaniu na wizytę u lekarza można zastosować domowe sposoby na infekcje układu moczowego. Do takich należy przede wszystkim spożywanie dużej ilości płynów. Wraz z moczem będą wypłukiwane z pęcherza drobnoustroje, a rozcieńczony mocz nie będzie powodował pieczenia przy jego wydalaniu. Przy zapaleniu pęcherza najlepiej pić niegazowaną wodę mineralną, sok z aronii lub czarnej porzeczki, unikać trzeba natomiast kawy i czarnej herbaty podrażniających pęcherz.

Oprócz nawadniania organizmu warto sięgać po apteczne maści na zapalenie pęcherza. Są to mieszkanki ziołowe lub pasty do sporządzania zawiesiny. Dostępne są również tabelki oraz granulki do spożywania doustnego. Działanie tych leków jest przeciwzapalne i moczopędne.

Na zapalenie pęcherze polecana jest także wygrzanie dolnych dróg moczowych. W tym pomoże leżenie z ciepłym termoforem pod kołdrą czy nasiadówki. Rozgrzewające nasiadówki można wykonać z rumianku oraz szałwii. Wspomoże to ukrwienie dróg moczowych, co przyspieszy leczenie. Dodatkowo zaleca się włączenie do jadłospisu żurawiny, konfitur, soków ze świeżych owoców, natkę pietruszki, korzeń i nać selera oraz jagody jałowca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here