Popękane naczynka – jak sobie z nimi poradzić?

0
1539

Popękane naczynka sprawią, że twarz lub skóra na nogach wygląda mało atrakcyjnie. Budzi to kompleksy u wielu kobiet, które pękające naczynka starają się ukryć pod grubą warstwą makijażu lub zasłonić je ubraniami. Warto jednak pamiętać, że pękające naczynka to problem nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej, dlatego nie można go lekceważyć. Pajączki są objawem niewydolności żył, alergii lub trądziku różowatego. Zobacz, jak radzić sobie z pękającymi naczynkami.

Cera naczynkowa to problem coraz większej ilości kobiet. Przypadłość ta ma podłoże genetyczne. Cera naczynkowa pojawia się też w odpowiedzi na wrażliwość skóry, zaburzenia hormonalne, krążeniowe, nadciśnienie tętnicze czy schorzenia przewodu pokarmowego. Na pojawienie się pękających naczynek wpływ ma też styl życia: nadmierne opalanie się, wielogodzinne stanie na wysokich obcasach czy siedzący tryb życia.  Cerę naczyniową można poznać po rozszerzonych naczynkach włosowatych, która przybierają na sile pod wpływem mrozu, wysokiej terapeuty, ostrego słońca, wiatru. W wyniku tego dochodzi do rozszerzania się i zwiększania przepuszczalności, a także kruchości ścianek. W efekcie czynniki zewnętrze silniej oddziaływają na cerę i wywołują stany zapalne. Takie zmiany w naczynka z czasem się powiększają i nie mogą już cofnąć.

Pajączki – problem nie tylko estetyczny

Popękane naczynka pojawić mogą się zarówno na nogach, jak i na twarzy. Pajączki na nogach to początek żylaków. Są one objawem niewydolności żył. Kiedy pękające naczynka pojawiają się na twarzy, to mogą świadczyć o alergii lub początkach trądziku różowatego. Oznacza to, że popękanych naczynek nie można ignorować. Nieleczone i niewłaściwie pielęgnowane mogą stanowić duży problem zdrowotny.

Jak zapobiegać pękaniu naczynek?

Aby zapobiegać pogłębianiu się zmian w naczynkach, zazwyczaj konieczna jest zmian stylu zżycia. Jako najlepszą profilaktykę w zakresie pękania naczynek wskazuje się:

  • Sport – pływanie czy zajęcia w fitness clubie pomogą poprawić wygląd cery, poprzez usprawnienie krążenia w żyłach głębokich oraz naczyniach włosowatych;
  • Dietę –  na pękające naczynka zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C; jest ona niezbędna do produkcji kolagenu w skórze, co uszczelnia, wzmacnia i uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych; dietę na popękane naczynka można również suplementować preparatami z witaminą K i P, rutyną, wyciągiem z lipy, miłorzębu japońskiego oraz arniki górskiej; preparaty te zmniejszają kruchość naczyń, wzmacniają je, uszczelniają, obkurczają i zapobiegają pękaniu; suplementowanie diety powinno trwać kilka miesięcy; zażywanie suplementów najlepiej jest skonsultować z lekarzem.

Pielęgnacja pękających naczynek – zabiegi i kosmetyki

Skóra z pajączkami wymaga specjalnie dobranej pielęgnacji. Nie sprawdzą się przy niej standardowe, drogeryjne kosmetyki oraz tradycyjne zabiegi. Skórę płytko unaczynioną powinno się pielęgnować preparatami do cery naczynkowej, wrażliwej i nadwrażliwej. Kosmetyki w swoim składzie powinny mieć przede wszystkim witaminę K. Zimą na twarz koniecznie trzeba nakładać kremy półtłuste i tłuste, które zabezpieczaną naczynka przed przemarzaniem i nadmiernym pękaniem.

Zabiegiem polecanym do skóry z pajączkami jest złuszczający peeling. Nie powinien być on jednak wykorzystywane kosmetykami z aktywnymi substancjami drażniącymi takimi jak retinol czy kwasy owocowe. Po peelingu skóra lepiej wchłania składniki aktywne z kremów, na naczynka są uszczelnione. Do skóry z popękanymi naczynkami najlepiej wybierać peeling enzymatyczny do skóry wrażliwej. Przy pielęgnacji skóry z pajączkami sprawdzają się też łagodzące i kojące maseczki z kolagenem, wyciągiem z alg oraz glinką kaolinową. Można też sięgnąć po serum z wyciągiem z arniki, witaminą K lub P.

Leczenie popękanych naczynek

Zmiany w naczynkach trudno jest zlikwidować domowymi sposobami. Tymi można tylko zapobiegać powstawaniu nowych pęknięć oraz zminimalizować rozrastanie już powstałych. Pęknięte już naczynka można zlikwidować jedynie przy pomocy specjalisty. Do tego potrzebna jest seria zabiegów zamykających naczynia. Zabiegi te można wykonać w gabinecie kosmetycznym lub w klinice medycyny estetycznej. Ich celem jest nie tylko zamknięcie naczynek, ale i poprawianie wyglądu skóry oraz wzmocnienie zdolności obronnych naczynek.

Zabieg zamykania naczynek nie może być wykonany w przypadku:

  • ciąży,
  • cukrzycy,
  • intensywnej opalenizny, która sprawia, że żyłki są słabo widoczne, a zetknięcie melaniny z wiązką lasera może się zakończyć przebarwieniem.

Podczas leczenia nie wolno przyjmować preparatów światłouczulających i przeciwzakrzepowych.

Zabiegi najlepiej wykonywać w okresie jesieni, wczesnej wiosny lub łagodną zimą. Po zamykaniu naczynek nie można brać gorących kąpieli, intensywnie ćwiczyć oraz korzystać z masaży. Przez ok. miesiąc trzeba też chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym i nakładać na twarz kremy z wysokimi filtrami. Pękające naczynka usuwa się za pomocą laseroterapii, elektrokoagulacji bądź intensywnej wiązki światła (IPL). Najnowszą metodą zamykania naczynek jest laser pulsujący barwnikowy. Pozwala on na precyzyjne, szybkie i bezbolesne zamknięcie pękniętych naczynek. Te mniejsze znikają przy pierwszym zabiegu, te większe wymagają kilku serii laseroterapii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here