Ostry ból na wakacjach? Pokonaj go metodą „PRICE”

0
1008

Na urlop najczęściej wybieramy się raz w roku, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować, by nic nie popsuło nam przyjemności podczas podróży. Istotne są nie tylko odpowiednie buty, strój czy ochrona przeciwsłoneczna, ale również apteczka pierwszej pomocy i znajomość zasad postępowania w przypadku kontuzji. W końcu nikt z nas nie chce leżeć w łóżku z przeszywającym bólem kostki czy barku. Jak reagować w przypadku nieprzewidzianych urazów? Przydatna będzie metoda PRICE – protect, recovery, ice, compression, elevation.

P jak protect (ochrona)

Metoda PRICE składa się z pięciu zasad. Gdy doznamy urazu, należy przede wszystkim usztywnić kontuzjowaną kończynę. W ten sposób zapobiegniemy pogłębieniu uszkodzenia. Wybierając się na wycieczkę, zwykle nie zabieramy ze sobą szyny czy ortezy, dlatego trzeba posiłkować się dostępnymi przedmiotami. W przypadku zwichniętej ręki możemy stworzyć prowizoryczny temblak z chusty. Nogę zaś warto usztywnić kawałkiem deseczki i owinąć bandażem elastycznym.

R jak recovery (odpoczynek)

Nadwyrężając kontuzjowaną kończynę, możemy doprowadzić do jeszcze większego bólu, stanu zapalnego lub pogłębienia uraz. Ważny jest więc odpoczynek i odciążenie ręki lub nogi. W tym celu należy położyć się w wygodnej pozycji, która przyniesie ulgę w bólu. Odpoczynek z pewnością posłuży nam w pierwszych dniach po nieszczęśliwym zdarzeniu. Jednak z czasem warto starać się poruszać kończyną, by stopniowo zwiększać zakres jej ruchów.

I jak ice (lód)

Po doznaniu urazu należy schłodzić kontuzjowane miejsce. Dzięki temu nie doprowadzimy do rozwinięcia się stanu zapalnego. Gdy przebywamy w lesie, górach czy na dziewiczej plaży, zwykle nie mamy dostępu do lodu. Dlatego warto się wcześniej zabezpieczyć i zabrać ze sobą poręczny preparat chłodzący, który zmieści się w każdym plecaku czy torebce. Jednym z nich jest DIP RILIF żel chłodzący. Produkt ten zawiera dwa składniki, które zapobiegają przykrym konsekwencjom urazów: ibuprofen o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz chłodzący i znieczulający mentol.

C jak compression (ucisk)

Kolejnym krokiem jest uciskanie kontuzjowanego miejsca. Jak prawidłowo wykonać ucisk? Przede wszystkim należy owinąć bandażem elastycznym miejsce poniżej uszkodzonych tkanek (ok. 10-15 cm). Trzeba uważać, by nie zrobić tego zbyt mocno – w przeciwnym razie skóra zmieni kolor i zblednie. Siłę nacisku trzeba dostosować do odczuć poszkodowanej osoby.

E jak elevation (uniesienie)

Gdy tylko trafimy do łóżka, należy położyć się wygodnie i unieść kontuzjowaną kończynę. Zarówno ręka, jak i noga powinny znaleźć się powyżej poziomu serca. Dzięki temu zwiększymy odpływ żylny z kończyny i unikniemy nadmiernej opuchlizny.

Przejażdżki rowerowe po górskich szlakach, siatkówka plażowa, kajaki… Urazy i stłuczenia mogą zdarzyć się wszędzie, jednak podczas aktywnych wakacji jesteśmy na nie szczególnie narażeni. Aby nie popsuć sobie urlopu, warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał powstał przy współpracy z marką DIP Rilif

DIP/LINIA8/Art_Spon/19/05/008

Dip Rilif (Ibuprofenum, Mentholum). Skład, postać i dawka substancji czynnej: Żel, 1 gram żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg mentolu. Wskazania: Miejscowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle reumatyczne, w tym bóle stawów spowodowane zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi, bóle pleców, lumbago (postrzał), bóle mięśniowe, bóle w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach. Ból i obrzęk wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręcenia stawów), kontuzji sportowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. U osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt nosa lub inne objawy alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl [10.2018]

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here