Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną. Powoli staje się ona schorzeniem cywilizacyjnym. Na cukrzycę cierpi coraz więcej osób, a wszystko przez prowadzenie niezdrowego trybu życia. Jednak cukrzyca nie zawsze wynika z nieodpowiedniej diety czy braku ruchu. Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem schorzenia się borykamy. Medycyna wyróżnia bowiem cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2 oraz cukrzycę ciążową. Każda z tych chorób opiera się na zaburzeniach wydzielaniu lub działania insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę. Jednak objawy cukrzycy mogą być różne dla poszczególnych jej typów. Poznaj objawy cukrzycy typu 1 i 2.
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na cukrzycę cierpi coraz więcej osób. Tylko w 2014 roku na to schorzenie cierpiało 422 mln dorosłych osób. Podaje się, że do 2040 roku liczba diabetyków ma wzrosnąć do 624 milionów. Wszystko przez to, że coraz więcej osób prowadzi niezdrowy tryb życia. Jako bezpośrednie przyczyny cukrzycy wymienia się złe nawyki żywieniowe, minimalną aktywność fizyczną, nadwagę i otyłość, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu.
Jakie są rodzaje cukrzycy?
Cukrzyca jest chorobą, która występuje w kilku postaciach. Medycyna wymienia:
- Cukrzycę typu 1, czyli insulino zależną – dotyka ona ok 20% chorych; je przyczyną jest niszczenie komórek beta trzustki, które odpowiedzialne są za wydzielanie insuliny; cukrzyca typu 1 diagnozowane jest głównie u dzieci i osób młodych do 30. roku życia; jej wystąpieniu nie można zapobiec, a leczenie opiera się na podawaniu insuliny, prowadzeniu zdrowej diety oraz aktywności fizycznej;
- Cukrzycę typu 2, czyli insulino niezależną – to najczęściej spotykany typ cukrzycy; diagnozuje się go najczęściej u osób po 40. roku życia; przyczyną choroby jest nieprawidłowe działanie insuliny w organizmie; najczęściej cukrzycy typu 2 towarzyszy otyłość i nadwaga, a także nadciśnienie tętnicze; leczenie schorzenia opiera się na ścisłym przestrzeganiu diety, aktywności fizycznej oraz zażywaniu leków przeciwcukrzycowych; w niektórych wypadkach konieczne jest podawanie insuliny;
- Cukrzycę ciążową – diagnozuje się ją u kobiet spodziewających się dziecka; cukrzyca ustępuje po porodzie, jednak u kobiet z cukrzycą ciążową istnieje spore ryzyko na zachorowanie na to schorzenie w przyszłości; leczenie cukrzycy ciążowej prowadzone jest przez specjalne ośrodki ginekologiczne;
- Cukrzyca wtórna – jest ona wynikiem innych zaburzeń i zespołów chorobowych; może się pojawić jako reakcja na niektóre leki stosowane przy chorobach układu krążenia, powikłanie po chorobach gruczołów dokrewnych, chorobach trzustki czy jako genetyczne uwarunkowanie chorób przemiany materii;
- Cukrzyca monogenowa – występuje bardzo rzadko; powstaje w wyniku mutacji genu.
Objawy cukrzycy
Najważniejszymi objawem cukrzycy, który występuje przy każdym typie tej choroby, jest wysoki poziom glukozy we krwi. Niestety tego symptomu nie da się zauważyć gołym okiem, konieczne jest wykonanie badanie. Pozostałe objawy cukrzycy mogą być nie charakterystycznej, jednak przy dokładnym obserwowaniu organizmu można je dostrzec. Należy pamiętać, że objawy cukrzycy są różne dla poszczególnych typów schorzenia, chociaż wykazują one pewność podobność do siebie.
Objawy cukrzycy typu 1
Cukrzyca insulino zależna daje objawy takie jak:
- Wzmożone pragnienie;
- Częste oddawanie moczu;
- Znaczna utrata wagi mimo dużego apetytu;
- Osłabienie,
- Senność;
- Problemy z widzeniem: zamazane lub podwójne widzenie.
W przypadku zauważenia takich objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza i wykonać badanie poziomu cukru we krwi. Pomoże to ustalić, czy faktycznie mamy do czynienia z cukrzycą typu 1. Chociaż choroba jest nieuleczalna, to można ją skutecznie kontrolować. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko groźnych powikłań.
Objawy cukrzycy typu 2
Cukrzyca typu 2 to ta występująca najczęściej. Szacuje się, że boryka się z nią aż 80% chorych. Na początku cukrzyca typu 2 może nie powodować żadnych dolegliwości. Te pierwszy raz mogą pojawić się dopiero po kilku latach. Cukrzyca typu 2 jest chorobą osób dorosłych. Diagnozuje się ją zazwyczaj po 40 roku życia. Towarzyszy jej nadwaga i otyłość. Jako objawy cukrzycy typu 2 wymienia się:
- chudnięcie, mimo normalnego apetytu i diety
- nieostre widzenie
- drażliwość, apatia
- zmęczenie i senność
- łatwe powstawanie siniaków i wolniejsze gojenie się ran
- nawracające zapalenia skóry, zapalenia dziąseł lub zapalenia pęcherza moczowego
- sucha swędząca skóra
- mrowienie lub przejściowa utrata czucia w stopach
- u mężczyzn – zaburzenia erekcji
- u kobiet – przewlekłe zapalenia pochwy.
Jak zdiagnozować cukrzycę?
Do diagnozy cukrzycy wykonuje się pomiary stężenia glukozy we krwi. Badanie wykonuje się nad czczo oraz po posiłku. Po potwierdzeniu cukrzycy należy rozpocząć rekomendowane przez lekarza leczenie. Jest ono dobrane do typu schorzenia. W przypadku powszechnie cukrzycy typu 2 konieczna jest zdrowa dieta, aktywność fizyczna i nierzadko zażywanie leków, insulinę podaje się tylko w skrajnych przypadkach. Zastrzyki z insuliny są natomiast podstawą w leczeniu cukrzycy typu 1.