Nitkowanie za pomocą wody

0
11795

Podobnie jak wszystko inne, co jest dobre i zdrowe w życiu, flosowanie zębów jest trochę czasochłonne i nie za bardzo zabawne. Oczywiście, nie jest to tak żmudne zadanie, jak golenie się każdego ranka. Ale to jedna z tych małych rutynowych czynności, które zawsze staramy się skrócić lub po prostu wyciąć z naszego grafika. Zazwyczaj jedynym momentem, w którym większość ludzi czuje motywację do dokładnego wyczyszczenia przestrzeni międzyzębowej, jest zazwyczaj dzień, w którym poszli do dentysty i wysłuchali krótkiego wykładu higienistki na temat znaczenia czyszczenia nicią dentystyczną.

Irygator zamiast nici

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowej jest szalenie istotne, według wielu ekspertów ważniejsze nawet niż szczotkowanie. Wspomniana powyżej nić dentystyczna nie jest tutaj jednak jedyną opcją. Wielu dentystów poleca irygatory, które czyszczą zęby za pomocą wyrzucanej pod ciśnieniem wody. Flosowanie zębów irygatorami dentystycznymi ma wiele zalet, pomiędzy którymi można wymienić skuteczniejsze w stosunku do nici usuwanie bakterii oraz płytki nazębnej (nawet do 40% lepszy wynik). Poza nieco lepszym od nici wykonywaniem swojej pracy, irygator daje standardowe dla czyszczenia przestrzeni międzyzębowej benefity – ochronę dziąseł, zapobieganie gromadzeniu się kamienia nazębnego, docieranie tam, gdzie nie sięgą szczoteczka oraz oszczędność pieniędzy, których nie trzeba wydawać na interwencje lekarza dentysty. Istnieją także irygatory, które oprócz opcji samego czyszczenia wodą oferują także pulsującą nić dentystyczną – kupisz je na Jetpik.pl.

Jak często należy flosować?

American Dental Association (ADA) zaleca czyszczenie przestrzeni międzyzębowej przynajmniej raz dziennie. To nie znaczy oczywiście, że nie powinniśmy oprócz tego zębów szczotkować. Oznacza to raczej, że flosowanie należy wykonać razem z szczotkowaniem. Oczywiście nie w tym samym czasie.

Którą czynność powinno się wykonywać najpierw? W 2015 r. sondaż badawczy wykazał, że 53% ludzi szczotkuje przed flosowaniem. Odpowiednio 47% ludzi nitkuje przed szczotkowaniem. Więc kto ma rację, a kto się myli? Nikt, tak naprawdę. Tak długo, jak się w ogóle czyści przestrzeń między zębami, wszystko jest w porządku. Nie ma również znaczenia, czy robimy to wieczorem, czy rano. Tak długo, jak robimy to chociaż raz dziennie. Pracujmy nad swoim harmonogramem dnia, aby określić, kiedy możemy poświęcić kilka minut na dokładne czyszczenie zębów.

Niezależnie od tego, czy nasze zęby są nadwrażliwe, czy też nie, czyszczenie nicią dentystyczną jest zawsze zalecane. Również zwykła woda z kranu jest w porządku. Nie ma potrzeby używania wody destylowanej do czyszczenia zębów irygatorem dentystycznym.

[Głosów:27    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here