Na czym polega rekonstrukcja ACL – dowiedz się!

0
1424

W medycynie występuje wiele zawiłych i skomplikowanych nazw schorzeń i metod ich leczenia. Nieznajomość danej procedury często budzi lęk i niepokój u pacjenta, dlatego tak ważne jest, aby rzetelnie informować chorych z urazami np. kolana o możliwych sposobach leczenia, przebiegu konkretnej terapii i długości późniejszej rehabilitacji. Jednym z terminów często używanych w kontekście urazów kolan jest rekonstrukcja ACL, czyli rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego metodą operacyjną. Warto dowiedzieć się na czym polega ten zabieg, aby wyeliminować strach przed nieznanym. Sprawdź co musisz wiedzieć o rekonstrukcji ACL i dlaczego nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o wdrożeniu takiego leczenia.  

Czym jest rekonstrukcja ACL? 

Rekonstrukcja ACL to skrócona nazwa oznaczająca rekonstrukcje więzadła krzyżowego przedniego. Zabieg polega na na zastąpieniu uszkodzonej tkanki więzadła ścięgnem pobranym od pacjenta (autograft) lub od dawcy (allograft). Cała procedura jest wykonywana artroskopowo. Podczas artroskopii wykonywane są kanały kostne w kości piszczelowej i udowej pozwalające na umocowanie w nich przygotowanego ze ścięgna przeszczepu.

Rekonstrukcję ACL wykonuje się w przypadku braku wskazań do wykonania procedury reinsercji więzadła krzyżowego przedniego. Z reguły są to sytuacje, gdy uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego rozpoznano zbyt późno, czyli po trzech miesiącach od urazu oraz u pacjentów, u których typ uszkodzenia nie nadaje się do reinsercji więzadła krzyżowego, czyli naprawy ACL. Wyjątkiem może być sytuacja, w której doszło do uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego przed trzema miesiącami, ale nie uległo ono zanikowi.

Zalety rekonstrukcji ACL

Istnieje szereg zalet wykonania rekonstrukcji ACL metodą Tightrope® Attachable Button System. Po pierwsze, zamocowanie przeszczepu do kości jest pewne i mocne, a jego charakterystyka jest lepsza niż w przypadku użycia śruby interferencyjnej. Po drugie, dzięki całkowitemu kontaktowi kości z przeszczepem, możliwe jest gojenie i wrastanie przeszczepu na całej długości. 

Po trzecie, metoda umożliwia ponowne napięcie przeszczepu po kilkukrotnej próbie ruchu w stawie kolanowym po pierwotnym umocowaniu – jest to tzw. dostrojenie. Po czwarte, Różne rozmiary buttonów ABS umożliwiają rekonstrukcję tą techniką również w przypadku operacji rewizyjnych z wcześniejszym całkowitym przewierceniem kanałów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o rekonstrukcji ACL, a także o innych nowoczesnych metodach rehabilitacji i leczenia najróżniejszych schorzeń w obrębie stawu kolanowego, koniecznie odwiedź stronę specjalistów z chirurgia-kolana.pl. Kadra wykwalifikowanych lekarzy z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu chorób i urazów kolana z chęcią rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości dotyczące rekonstrukcji ACL, a także pomoże dobrać i wdrożyć najdogodniejsze metody leczenia. 

W zakładce “dla pacjenta” znajdziesz filmy edukacyjne i praktyczne informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć jak działa staw kolanowy i dlaczego tak często w jego obrębie zdarzają się urazy. Nie czekaj i sprawdź koniecznie już teraz! Warto zadbać o swoje zdrowie!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here