Myśli samobójcze w depresji

0
1811

Depresja jest przedmiotem licznych badań naukowych. Powierzyły one, że osoby z zaburzeniem psychicznymi częściej popełniają samobójstwa niż te zdrowe, Najczęściej myśli samobójcze towarzyszą chorym na depresję. Choroby afektywne mogą zwiększyć nawet 30-krotnie ryzyko samobójstwa. Na własne życie targają się zazwyczaj chorzy z dodatkowymi obciążeniami np. ciężkimi zaburzeniami osobowości, przewlekłym bólem, uzależnieni od alkoholu. Zobacz, co trzeba wiedzieć o myślach samobójczych w depresji.

U wielu osób jednym z objawów depresjizachowania autodestrukcyjne. Ich ryzyko wzrasta wraz z nieleczoną i nierozpoznaną depresją. Jak podaje WHO (Światowa Organizacja zdrowia) myśli samobójcze to pierwszy krok w targnięciu się na własne życia. Samobójstwo jest natomiast zjawisko wielowymiarowe i jest skutkiem skomplikowanych interakcji biologicznych, genetycznych, psychologicznych, socjologicznych i środowiskowych.

Myśli samobójcze w depresji

Depresja jest groźnym i poważnym schorzeniem, które nadal jest niedocenianie i często lekceważone. Jak podaje WHO, to właśnie depresja jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym na świecie. Jej skutki są niezwykle dotkliwe nie tylko dla chorego, ale i dla jego otoczenia. Depresja przyczynia się do pogorszenia relacji z otoczeniem, niesprawności społecznej, niezdolności do pracy. Schorzenie może mieć charakter przewlekły, często pojawiają się nawroty. Aby chory mógł w miarę normalnie funkcjonować, konieczne jest leczenie. Kuracje obejmują sesje psychoterapii, a także w niektórych przypadkach zażywanie leków.

Objawy depresji są niezwykle rozległe. Nie u wszystkich pacjentów muszą występować wszystkie symptomy i w takim samym natężeniu. Złożony obraz kliniczny depresji sprawia, że jej rozpoznanie i leczenie nie zawsze jest łatwe. Jednym z bardziej niepokojących objawów depresji jest poczucie utraty sensu życia i beznadzieje. Te symptomy powodują pojawianie się myśli samobójczych w depresji. Jeśli takie się pojawią, to konsultacja lekarska jest niezbędna i to w trybie pilnym. Pacjenci z depresją mogą fantazjować o śmierci drogą naturalną np. w wypadku samochodowym lub myśleć o popełnieniu samobójstwa. Myśli o pozbawianiu się życia pojawiają się przy zaawansowanej chorobie – często pragnienie autodestrukcji się nasila i z myśli przekształca się w czyny.

Potrzeba autodestrukcji przy depresji

Na początku osoby chore na depresje starają się nie poddawać myślom samobójczym i próbują walczyć z potrzebą autodestrukcji. Jednak w wielu przypadkach walka ta z czasem staje się coraz trudniejsza. Kiedy pacjenci nie radzą sobie z poczuciem beznadziei i bólem życia, to zaczynają szukać pomocy, najczęściej u bliskich. Poszukiwania te zazwyczaj objawiają się opowiadaniem o myślach samobójczych innym. W skrajnych przypadkach od razu mogą pojawić się tendencje samobójcze. W takich przypadkach chorzy zaczynają się zastanowić jak pozbawić się życia, zaczynają planować i rozważać różne schematy. Warto pamiętać, że wprowadzenie w życie myśli samobójczych w depresji nie zawsze wyglądają tak samo. Niektórzy chorzy opracowują szczegółowy plan, wszystko sprawdzają, analizują, inni wręcz przeciwnie – na własne życie targają się spontanicznie i nagle.

Myśli samobójcze w depresji – nie można ich ignorować

W przypadku, gdy osoba chora na depresję mówi o chęci pozbawiania się życia, śmierci, autodestrukcji, takich słonie nie należy lekceważyć. Nawet pojedyncze myśli o samobójstwie są groźne, a choroby może ich nie kontrolować. Osoby bliskie słysząc takie wyznania, powinny nalegać na konsultację specjalistyczną i namawiać do wdrożenia leczenia i terapii.

Silne myśli i tendencje samobójcze uważa się za stan niebezpieczny dla zdrowia i życia. Chory potrzebuje pilnej pomocy psychiatryczne. Po pomoc można zwrócić się w prywatnym gabinecie psychoterapeutycznym lub na izbie przyjęć w szpitalu psychiatrycznym.

Psychiatrzy wskazują, że myśli samobójcze w depresji często pojawiają się u osób, które łączą zaburzenia psychiczne z uzależnieniem od alkoholu lub/i innych substancji psychoaktywnych, depresją wieku starczego, wcześniejszymi próbami i tendencjami samobójczymi, przypadkami samobójstw w rodzinie i wśród bliskiego otoczenia chorego.

Nieleczona depresja – choroba śmiertelna

Nieleczona depresja połączona z myślami samobójczymi to choroba śmiertelna. Osoby, które nie podejmują leczenia, bardzo często targają się na własne życie. Należy pamiętać, że ryzyko podjęcia powtórnych prób samobójczych (po pierwszej nieudanej) jest niezwykle wysokie. Dlatego też myśli samobójczych nigdy nie można lekceważyć. Leczenie pozwoli ochronić życie chorego. Wskazuje się, że przy myślach samobójczych dużą skuteczność odnosi profilaktyczne leczenie litem.

Warto wspomnieć, że myśli samobójcze nie zawsze są objawem depresji. Mogą pojawić się np. jako zespół abstynencji w przebiegu leczenia uzależnień od alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. Myśli samobójcze występują też u osób z nieprawidłowo ukształtowaną osobowością. Pojawiają się w obliczu trudnych problemów, kłopotów życiowych, doświadczenia deprywacji. Myśli o pozbawieniu się życia zarówno w depresji, jak i poza nią nie da się wyperswadować i przekonać chorego, że nie warto, bo życie jest piękne. Ich pojawianie się zawsze wymaga leczenia farmakologicznego, a czasem nawet hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here