Krwi w moczu nie można lekceważyć. Jeśli podczas wizyty w toalecie zauważy się, że mocz zabarwiony jest na czerwono, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Krwiomocz bardzo często jest objawem chorób układu moczowego. Może też być znakiem, że z naszym organizmem dzieje się coś o wiele bardziej poważnego. Zobacz, co wywołuje krwiomocz oraz jakie mogą być jego konsekwencje dla zdrowia.
Czym jest krwiomocz?
Krwiomocz, czyli hematuria oznacza, że w moczu znajduje się więcej czerwonych krwinek, niż powinno. Optymalna ilość to nie więcej niż 3 czerwone krwinki w polu widzenia osadu moczowego. Aby jednak wykryć krew w moczu, nie zawsze są potrzebne badania laboratoryjne, często nieprawidłowości widać gołym okiem. Osoby, u których występuje ten objaw, mogą zauważyć, że mocz przybiera barwę żywej czerwieni, różu lub brązu. Jeśli po wizycie w toalecie stwierdzi się taką nieprawidłowość, należy jak najszybciej udać się o badania i potwierdzić obecność czerwonych krwinek w moczu.
Przyczyny wystąpienia krwiomoczu
Krew w moczu najczęściej pochodzi z nerek. Nie jest to jednak reguła. Do jej występie mogą przyczynić się wszystkie elementy układu moczowego. W przypadku, gdy krew w moczu występuje przez nerki, zazwyczaj jest ono objawem choroby kłębuszków nerkowych (wtedy to uryna przybiera ciemną barwę przypominająca odcień coli) lub kamicy nerkowej. Oprócz krwi w moczu przy tych schorzeniach występują dodatkowe dolegliwości takie jak podwyższona temperatura ciała, ostry, kłujący ból w obszarach lędźwiowych promieniujący w kierunku krocza, torsje, mdłości. Krew w moczu może również występować w przypadku gruźlicy nerek i pęcherza oraz infekcjach pęcherza moczowego.
Kolejną przyczyną krwiomoczu może być tzw. zespół dziadka do orzechów. Osoby cierpiące na niego czują ból brzucha promieniujący do lędźwi i pleców i ogólne osłabienie. Może też wystąpić krwiomocz, guzki w okolicach odbytu oraz żylaki nóg.
Do krwiomoczu przyczynia się również zawał nerki, który dodatkowo objawia się wysoką gorączką, torsjami, białkomoczem oraz silnymi bólami w okolicy lędźwiowej. Przyczyna tej dolegliwości może być martwica brodawek nerkowych oraz torbielowatość nerek.
Krwiomocz u dzieci
Krwiomocz jest szczególnie niepokojącym objawem u najmłodszych pacjentów. Czerwony mocz może oznaczać raka nerki tzw. guz Wilmsa. Wtedy to oprócz krwi w moczu występują wymioty, gorączka, podwyższone ciśnienie, ból i powiększony brzuch oraz nawracające zapalenia dróg moczowych. Krwiomoczu u dziecka nie można więc lekceważyć i należy z nim jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.
Endometrioza u kobiet
Jedną z przyczyn występowania krwiomoczu u kobiet jest endometrioza, czyli tzw. wędrująca śluzówka macicy. U pań, które cierpią na tę dolegliwość, występuje podwójna miesiączka, czyli krew menstruacyjna miesza się razem z krwiomoczem. Objawami tego schorzenia są trudności z utrzymaniem moczu, ból w czasie oddawania moczu oraz stałe uczucie parcia na pęcherz.
Krwiomocz a choroby tropikalne
Na krwiomocz cierpieć mogą również osoby, które wróciły z dalekich podroży. Szczególnie na to narażeni są ci, którzy podróżowali w Afryce, Indiach czy środkowym Wschodzie. W regionach tych bardzo łatwo zapaść na schistosomatozę. Jest to schorzenie pasożytnicze, którego jednym z objawów jest właśnie krew w moczu. Przywara odpowiadająca za tę chorobę przenika przez skórę człowieka zazwyczaj przez stopy i dostaje się po powierzchniowych naczyń krwionośnych, gdzie rozpoczyna kolonizację. Pasożyt najczęściej zagnieżdża się w naczyniach pęcherza moczowego.
Czy krwiomocz może być objawem nowotworu?
Zdarza się, że krew w moczu może być pierwszymi objawami raka pęcherza moczowego, nerek, prostaty, moczowody lub cewki moczowej. Na ryzyko wystąpienia, któregoś z tych nowotworów najbardziej narażeni są pacjenci powyżej 55 roku życia, który podejmuje ryzykowne zachowania np. palenie papierosów lub też mają uwarunkowania genetyczne do występowania tego typu chorób.
Co zrobić jak występuje krew w moczu?
Jeśli zauważy się w swoim moczu krew, przede wszystkim nie należy panikować. Jego obecność może być wywołana różnymi czynnikami i stanowić skutek uboczny np. zażywania leków. Krwiomocz mogą wypływać m.in. leki przeciwzakrzepowe, środki przeczyszczające, a także niektóre antybiotyki. Jeśli zażywa się takie leki, należy dokładnie przeczytać ulotkę i sprawdzić, czy w wyszczególnionych przez producenta skutkach ubocznych nie występuje możliwość pojawienia się krwi w moczu. Jeśli takich leków się nie zażywa, a krwiomocz występuje, należy udać się do lekarza, który skieruje na odwodnienie badania laboratoryjne i na ich podstawie wdroży właściwe leczenie.
Warto również wiedzieć, że czerwony mocz nie zawsze musi oznacza zbyt dużą ilość czerwonych krwinek w urynie, czasem jest on wynikiem prowadzonej diety. Może występować po zjedzeniu dużej ilości buraków czerwonych czy rabarbaru. Nie bez znaczenia są także barwniki zawarte w spożywanych produktach żywnościowych. Nie mniej jednak w przypadku wątpliwości i obaw zawsze lepiej poradzić się specjalisty i wykonać badania, które wykluczą choroby związane z krwiomoczem. Dlatego też przy jakimkolwiek podejrzeniu schorzeń należy skierować się na badania. Są one mało inwazyjne i niebolesne, a także nie zabierają dużo czasu.