Kiedy polip macicy jest złośliwy?

0
102

Polipy macicy to miejscowy rozrost błony śluzowej, które występują dość często – szczególnie u dojrzałych pacjentek. Ryzyko ich wystąpienia wzrasta z wiekiem, dlatego warto pamiętać o regularnych badaniach ginekologicznych. Choć zaledwie 1% polipów macicy to zmiany złośliwe, ich diagnoza często budzi wśród pacjentek lęk. Jakie rodzaje polipów w obrębie macicy wyróżniamy, kiedy polip macicy jest złośliwy i czy konieczne jest ich usuwanie?

Skąd się biorą polipy?

Niestety przyczyny powstawania polipów macicy nie są do końca znane, choć lekarze wymieniają czynniki ryzyka wpływające na ich występowanie. Są to przede wszystkim:

 • wiek – ryzyko wystąpienia polipów wzrasta z wiekiem, a zmiany te są najczęstsze u kobiet w okresie menopauzy,
 • zaburzenia hormonalne związane z nadprodukcją estrogenu,
 • hormonalna terapia zastępcza dużymi dawkami estrogenów,
 • otyłość – przyczynia się do podwyższenia poziomu estrogenu we krwi,
 • predyspozycje genetyczne,
 • leczenie tamoksyfenem – lekiem stosowanym w terapii raka piersi,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • przewlekły stan zapalny kanału szyjki macicy,
 • zespół Lyncha i zespół Cowdena.

Czy polipy macicy dają jakieś objawy?

Bardzo często kobieta w ogóle nie wie, że ma polipy i dowiaduje się o tym przypadkiem, podczas badania ginekologicznego. Wynika to z faktu, iż polipy mogą nie dawać żadnych objawów. Jednak nie zawsze tak jest – wiele pacjentek skarży się na uporczywe dolegliwości, takie jak:

 • przedłużające się miesiączki,
 • nieprawidłowe krwawienia lub plamienia (np. między miesiączkami lub po współżyciu),
 • krwawienia u kobiet po menopauzie,
 • krwiste upławy w trakcie lub po stosunku,
 • bóle podbrzusza (przy dużych polipach).

Polipy mogą również przyczyniać się do trudności z zajściem i utrzymaniem ciąży. Jeśli więc zmagasz się z tym problemem, koniecznie udaj się do ginekologa, by sprawdzić, czy winowajcą nie jest właśnie polip. 

Niektóre polipy lekarz może zauważyć już podczas badania ginekologicznego i przezpochwowego badania USG. Do innych metod diagnostycznych zaliczamy sonografię infuzyjną (ocena zawartości jamy macicy po podaniu roztworu fizjologicznego) i histeroskopię (najdokładniejsza metoda diagnostyczna, która przydaje się w przypadku wątpliwości po badaniu USG).

Rodzaje polipów macicy

Polip jest strukturą wyrastającą z błony śluzowej, która najczęściej pojawia się na szyjce lub w trzonie macicy. Od miejsca występowania zależy rodzaj polipa – wyróżniamy polipy szyjki macicy i polipy trzonu macicy (endometrialne).

Polipy szyjki macicy

Zmiana w obrębie szyjki macicy ma najczęściej różowy, fioletowy lub czerwony kolor, lśniącą powierzchnię i kształt łzy. Zwykle osiąga rozmiary do 3 cm i występuje stosunkowo często, zwłaszcza u kobiet po 40. roku życia. W obawie przed rakiem pacjentki często decydują się na usunięcie polipa szyjki macicy, choć ryzyko zezłośliwienia takiej zmiany jest bardzo niskie. 

Polipy endometrialne

Polip endometrialny powstaje w trzonie macicy i osiąga rozmiary od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Taka zmiana występuje pojedynczo lub mnogo, a ryzyko jej zdiagnozowania wzrasta z wiekiem. Wyróżnia się maczugowatym kształtem, a u ok. 68% kobiet z polipami endometrialnymi zmianie towarzyszy nieprawidłowe krwawienie z macicy.

Kiedy konieczne jest usuwanie polipów?

Polipy macicy nie są uznawane za zmiany przedrakowe, a ryzyko ich zezłośliwienia wynosi zaledwie 1%. Oznacza to, że usuwanie polipów nie zawsze jest konieczne, choć wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Jeśli zmagasz się z uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak krwawienie pozamiesiączkowe, nie możesz zajść w ciążę, masz za sobą poronienie lub w Twojej rodzinie były przypadki raka szyjki macicy, z pewnością lekarz zaleci usunięcie polipów podczas zabiegu polipektomii. Wskazania do polipektomii obejmują również cukrzycę, otyłość, niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze i okres menopauzalny. Z kolei polipy bezobjawowe u pacjentek z grupy niskiego ryzyka mogą być poddane obserwacji – u kobiet przed menopauzą nawet 25% polipów endometrialnych ustępuje samoistnie w ciągu roku.

Czy usuwanie polipów jest bolesne?

Polipy macicy usuwa się w znieczuleniu ogólnym, dlatego nie musisz bać się bólu. Zastosowana metoda zależy od rodzaju polipa:

  • Usuwanie polipów szyjki macicy – lekarz wprowadza do pochwy wziernik, a po zlokalizowaniu polipa chwyta go kleszczami i wykręca. Następnie łyżeczkuje kanał szyjki i jamy macicy, by uchronić pacjentkę przed nawrotem polipa. 

 

 • Usuwanie polipów endometrialnych – najczęściej stosowaną metodą jest histeroskopia operacyjna, która polega na wprowadzeniu do jamy macicy histeroskopu z kamerą i małych narzędzi chirurgicznych. Polip jest usuwany za pomocą pętli elektrycznej, kleszczyków lub nożyczek. 

 

Takie zabiegi przeprowadza Szpital św. Elżbiety w Warszawie, który usunięte polipy przesyła do laboratorium w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego pod kątem złośliwości zmiany. Zabieg wymaga tygodniowej rekonwalescencji – w tym czasie mogą występować plamienia i lekkie bóle w podbrzuszu. Samopoczucie po usunięciu polipa macicy z dnia na dzień się poprawia, a uciążliwe dolegliwości ustępują.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here