Jakie są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku?

0
510

Laserowa korekcja wzroku to szybki, bezpieczny i mało inwazyjny zabieg okulistyczny, który pozwala usunąć najpopularniejsze wady wzroku. Niestety nie zawsze i nie u każdego pacjenta taka operacja wzroku jest możliwa. Zobacz, jakie sytuacje i choroby będą przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku.

Laserowa korekcja wzroku – przeciwwskazania związane z wiekiem i wadą wzroku

Laserowa korekcja wzroku usuwa wady takie jak krótkowzroczność (do -12 dioptrii), nadwzroczność (do +6 dioptrii) czy astygmatyzm (do 6 dioptrii). Kwalifikacja do zabiegu obejmuje szereg badań diagnostycznych i wywiad medyczny. Na ich podstawie lekarz decyduje, czy operacja wzroku da trwałe rezultaty i będzie bezpieczna dla pacjenta.

Przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku może być wiek. Powinno się ją bowiem przeprowadzać, gdy gałka oczna przestanie już rosnąć, co najczęściej następuje pomiędzy 18, a 21 rokiem życia. Można się też spotkać z opinią, że zabieg nie jest wskazany nie tylko dla młodzieży, lecz także osób, które ukończyły 60 lat. To nie do końca prawda, bo o ile soczewka oka jest w dobrej formie i nie mętnieje, to laserowa korekcja wzroku jest możliwa również w przypadku osób starszych.

Zabieg laserowy na oczy przeprowadza się natomiast tylko wtedy, gdy wada wzroku jest stabilna. Oznacza to, że nie powinna zmieniać się przez minimum 6 miesięcy, a najlepiej przez około rok.

Przy jakich chorobach oczu nie powinno się przeprowadzać zabiegu wzroku z użyciem lasera?

Zabieg laserowy na oczy przyniesie oczekiwane efekty, a pacjent szybko wróci do pełnej sprawności, o ile narząd wzroku będzie w odpowiednim stanie. Dlatego też przy laserowej korekcji wzroku przeciwwskazaniem są takie choroby, jak:

  • Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe zaburza wyniki badań kwalifikacyjnych. Co więcej, gdy nerw wzrokowy jest już uszkodzony, zabieg nie przyniesie rezultatu, a choroba będzie postępować.
  • Zwyrodnienie plamki żółtej i niektóre choroby degeneracyjne siatkówki. Uszkodzone receptory siatkówki nie przekazują prawidłowego obrazu do nerwu wzrokowego, więc operacja nie poprawi widzenia.
  • Stożek rogówki. Zniekształcona rogówka pogarsza widzenie, a do tego postęp choroby jest często trudny do przewidzenia.
  • Zespół suchego oka. Zabieg laserowy na oczy może nasilić dolegliwości, a powrót do pełnej sprawności może być trudniejszy z racji na mniejsze zdolności regeneracyjne rogówki i duże ryzyko erozji nabłonka.

Laserowa korekcja wzroku – inne przeciwwskazania do zabiegu

Laserowa korekcja wzroku jest niewskazana w czasie ciąży, karmienia piersią i w okresie do 6 miesięcy od zakończenia karmienia. Zmiany hormonalne, które wówczas zachodzą, mogą bowiem powodować tymczasowe wahania wady wzroku.

Z zabiegu dyskwalifikuje też nadmierne osłabienie układu odpornościowego. Nawet niegroźna infekcja może niepotrzebnie wydłużyć i utrudnić powrót do pełni formy. Tym bardziej niewskazane jest przeprowadzanie operacji wzroku w przypadku chorób autoimmunologicznych czy cukrzycy, które znacznie osłabiają organizm.

W kwalifikacji do laserowej korekty wzroku przeciwwskazaniem jest również jednooczność. Zgodnie z przyjętą praktyką okulistyczną nie wykonuje się wtedy zabiegów chirurgicznych, nawet tych o bardzo niskim poziomie ryzyka.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here