3 skuteczne sposoby na to, aby otwarte zaskórniki na długo zniknęły

0
498

Nieskazitelna skóra twarzy bez niedoskonałości to marzenie wielu osób. Na drodze do pełni szczęścia bardzo często stają nam jednak zaskórniki otwarte, które wbrew pozorom dotykają nie tylko posiadaczy cery tłustej, mieszanej czy problematycznej. Mogą spędzać sen z powiek niezależnie od naszych predyspozycji genetycznych. Jak skutecznie pozbyć się wągrów? Jak zapobiegać ich powstawaniu? Podpowiadamy.

Zaskórniki otwarte i zamknięte – czym się różnią?

Zaskórniki to zmiany skórne, które powstają w wyniku zablokowania ujścia gruczołów łojowych poprzez mieszankę nadmiaru sebum oraz martwego naskórka. Gromadzą się one w otwartych porach skóry, tworząc idealnie środowisko dla rozwoju bakterii.

Wągry można podzielić na dwa rodzaje. Otwarte zaskórniki to charakterystyczne czarne kropki występujące w okolicach strefy T – głównie na nosie, brodzie i czole. To właśnie w tych miejscach zlokalizowanych jest najwięcej gruczołów łojowych. Ciemny odcień zmian to efekt utleniania masy łojowo-rogowej.

Zaskórniki zamknięte natomiast występują w formie małych białych grudek, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne. Wyraźnie widać je jednak po naciągnięciu skóry i są wyczuwalne pod palcami. Różnica między zaskórnikami otwartymi a zamkniętymi polega na tym, że w przypadku tych drugich masa łojowa nie wydostaje się na powierzchnię skóry.

Zaskórniki otwarte – co przyczynia się do ich powstawania?

Wągry to jeden z najbardziej uciążliwych problemów natury estetycznej. Najczęściej borykają się z nim osoby posiadające skórę tłustą, mieszaną i problematyczną. Nadmiar sebum w połączeniu z kosmetykami komedogennymi czy komórkami martwego naskórka przyczyniają się do zapychania porów.

Nie bez znaczenia pozostaje także codzienna higiena cery. Należy pamiętać o jej dokładnym oczyszczaniu zarówno rano, jak i wieczorem. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiednich kosmetyków – żeli lub pianek do mycia twarzy – które skutecznie usuwają zabrudzenia, ale jednocześnie nie wysuszają skóry. Warto stawiać na produkty o lekkiej konsystencji, które nie zapychają porów i szybko się wchłaniają, pozostawiając uczucie przyjemnego ukojenia skóry.

Zaskórniki otwarte – jak się ich pozbyć?

Kluczem do sukcesu w walce z wągrami jest odpowiednia pielęgnacja twarzy. Pierwszym krokiem do cery wolnej od niedoskonałości jest dwuetapowe oczyszczanie skóry. Każdego wieczoru trzeba pamiętać o dokładnym demakijażu twarzy z pomocą płynu micelarnego. Następnie należy zaaplikować żel lub piankę myjącą, która pozwoli pozbyć się resztek kolorowych kosmetyków, a także nadmiaru sebum, kremów z filtrem czy też pyłów z powietrza.

Po umyciu skóry twarzy czas na przywrócenie jej prawidłowego pH. w tym celu należy pamiętać o zastosowaniu toniku zwężającego pory. Dzięki temu będą one mniej widoczne, a ponadto zmniejszy się ryzyko ich zapchania.

W codziennej pielęgnacji nie można zapomnieć o intensywnym nawilżaniu i odżywianiu skóry. Świetnie sprawdzi się krem do twarzy z ceramidami, który pozwala odbudować naruszoną warstwę wodno-lipidową i lepiej chronić skórę przed nadmierną utratą wody.

Jeśli zmagamy się z zaskórnikami otwartymi, warto zwrócić również uwagę na styl życia. Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, sól czy też cukry proste z pewnością nie pomaga, podobnie jak nieustanny stres oraz sięganie po używki w postaci kawy, papierosów czy alkoholu. Warto zmienić swoje nastawienie nie tylko w trosce o wygląd swojej cery, ale również ogólny stan zdrowia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here