Jak powstają żylaki?

0
909

Żylaki bez wątpienia urosły do miana choroby cywilizacyjnej. Doświadczenia milionów ludzi pokazują, że problemu tego nie warto lekceważyć. Czy Ty także cierpisz na żylaki? Jeśli dolegliwość ta Cię dotyka, dowiedz się, jak wygląda proces jej powstawania. Tematem tym zajmujemy się na łamach niniejszego artykułu.

Czym są żylaki?

Mianem żylaków określa się nieprawidłowe rozszerzenia żył. Występują w formie podskórnych, czerwonawych zgrubień. Zazwyczaj pojawiają się w obrębie kończyn dolnych, lecz nie stanowi to reguły. Początkowo żylaki są więc jedynie defektem kosmetycznym. Dolegliwość oczywiście stopniowo się rozwija, a z czasem potrafi stworzyć zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Naturalne substancje, takie jak heparyna sodowa, wspomagają leczenie żylaków. Aby jednak skutecznie walczyć z tą chorobą, warto poznać jej przyczyny.

Przyczyny powstawania żylaków

Bezpośrednią przyczyną powstawania tej dolegliwości jest zaburzenie stosunku ciśnienia krwi w danej żyle do wytrzymałości ściany żyły. Do tego stanu najczęściej prowadzi niewydolność zastawek żył głębokich. Problemy dotykające zastawek bywają zarówno wrodzone, jak i nabyte. Istnieje jednak kilka innych czynników podnoszących ryzyko powstania żylaków. Należy wymienić w tym miejscu czynniki dziedziczne, otyłość (również otyłość w połączeniu z niskim wzrostem), palenie papierosów oraz wzrosty ciśnienia wewnątrzbrzusznego[1].

Proces powstawania żylaka

W zależności od tego co dokładnie powoduje pojawienie się żylaka, poszczególne etapy jego powstawania mogą się różnić. W przypadku gdy u podstaw dolegliwości leży wada zastawek, krew zaczyna poruszać się po żyłach głębokich w nieprawidłowy sposób. W efekcie żyły powierzchniowe zaczynają się rozprężać, a po jakimś czasie w newralgicznych punktach pojawiają się żylaki. W niektórych przypadkach dolegliwość może jednak powstać wskutek osłabionych ścian żył, nawet jeśli zastawki pracują prawidłowo. Każda osoba, która zauważyła u siebie niepokojące objawy, powinna niezwłocznie skonsultować się z odpowiednim specjalistą. Dużo łatwiej jest powstrzymać rozwój choroby, jeśli zacznie się działać odpowiednio wcześnie. Mamy nadzieję, że nie odkładasz na później spraw związanych z Twoim zdrowiem[2].

Jak odzyskać zdrowie?

Strategię walki z żylakami należy ustalić z odpowiednim specjalistą. Istnieją jednak rozwiązania, które skutecznie wspomagają leczenie. Jednym z nich jest wspomniana już substancja – heparyna sodowa. Stanowi ona główny składnik leku Lioton 1000 w formie żelu. Oddziałując na mediatory stanu zapalnego, może ona łagodzić objawy związane z chorobami żył powierzchownych, takie jak uczucie ciężkości, dyskomfort i obrzęki nóg. Dodatkowo, wodno-alkoholowa formuła leku ułatwia wchłanianie, dzięki czemu substancja czynna może zacząć działać szybko. Przyjemne uczucie ulgi następuje bezpośrednio po aplikacji, a żel nie pozostawia plam i nie brudzi.

Rekomendacje:

Janczak D., Leśniak M., Antkiewicz M., Wybrane aspekty leczenia przewlekłej choroby żylnej w świetle aktualnych wytycznych, 2020.

Szęszoł A., Życie od kuchni-prewencja trzeciorzędowa i edukacja zdrowotna w zakresie żylaków kończyn dolnych u zawodowej kucharki-studium przypadku, 2018.

[1] D. Janczak, M. Leśniak, M. Antkiewicz, Wybrane aspekty leczenia przewlekłej choroby żylnej w świetle aktualnych wytycznych, 2020, s. 45-56.

[2] A. Szęszoł, Życie od kuchni-prewencja trzeciorzędowa i edukacja zdrowotna w zakresie żylaków kończyn dolnych u zawodowej kucharki-studium przypadku, 2018, s. 12-18.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here