Helicobacter pylori jest bakterią wywołującą wiele chorób żołądka oraz górnej części układu pokarmowego. W bardzo wielu przypadkach te choroby są poważne i wymagają długotrwałego i intensywnego leczenia. Do schorzeń wywołanych przez Helicobacter pylori zalicza się m.in. wrzody żołądka i dwunastnicy, a nawet nowotwór żołądka. Pierwszym objawem zakażenia układu pokarmowego jest najczęściej ból brzucha. W przypadku, gdy wydaje się on niepokojący oraz trwa dłużej niż powinien, należy udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania. Pozwolą one wyeliminować choroby żołądka spowodowane bakterią H. pylori. Zobacz, na jakie jeszcze objawy należy uważać w przypadku zarażenia się bakterią Helicobacter pylori.
Czym jest Helicobacter pylori?
Helicobacter pylori jest bakterią, która wywołuje zakażenie układu pokarmowego. Po dostaniu się do organizmu może wywoływać takie choroby jak: zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy, nowotwór żołądka, chłoniak. Wnikanie do organizmu Helicobacter pylori ułatwi jej kształt oraz budowa. Bakteria wyposażona jest w rzęski, które ułatwiają poruszanie się w błonach śluzowych żołądka. Organizm ten bytuje w układzie pokarmowym, na powierzchni zębów oraz w kale, występować i namnażać może się także w przewodach żółciowych oraz jelitach. Bakteria przystosowana jest do kwaśnego środowiska, jakie panuje w żołądku. Niekiedy zakażenie tą bakterią przebiega bezobjawowo, innym razem wywołuje charakterystyczne dolegliwości.
Helicobacter pylori: jak można się zarazić?
Zakażenie bakterią Helicobacter pylori może nastąpić w wyniku kontaktów usta – usta lub oralno-fekalnych. Wskazuje się, że najczęściej bateria do organizmu przenika w okresie dzieciństwa, a na ryzyku zakażenia się nią wpływa:
- miejsce zamieszkania – największą liczbę zakażeń Helicobacter pylori obserwuje się u mieszkańców krajów rozwijających się;
- złe warunki socjalne i ekonomiczne;
- duże zagęszczenie w mieszkaniu lub domu – im większa liczba mieszkańców, tym łatwiej zarazić się Helicobacter pylori;
- predyspozycje rasowe – największe predyspozycje do zarażenia się bakterią mają osoby rasy czarnej;
- uwarunkowania genetyczne.
Jak działa bakteria Helicobacter pylori na organizm?
Po zagnieżdżeniu się w organizmie Helicobacter pylori wytwarza ureazę, czyli enzym odpowiadający za rozkład mocznika do amoniaku i dwutlenku węgla. W praktyce oznacza to, że zobojętnia odczyn pH żołądka z kwaśnego na zasadowy. Zmiana na wywołują poważne problemy trawienne oraz stany zapalne błony śluzowej żołądka. Helicobacter pylori produkuje również toksyny, które mogą wywołać wrzody i dowodzić do tzw. zanikowego zapalenia żołądka oprócz tego może ona wywołać szereg chorób dróg pokarmowych. Nieleczona prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego, który u 1% chorych przeradza się w zmiany nowotworowe zazwyczaj występujące w postaci chłoniaka żołądka.
Helicobacter pylori: profilaktyka
Lekarza do dziś nie umieją wskazać skutecznych działań profilaktycznych, które mają zapobiegać zarażeniu się Helicobacter pylori. Aby zminimalizować ryzyko dostania się bakterii do organizmu, zaleca się zachowanie odpowiedniego poziomu higieny, karmienie dzieci piersią oraz przestrzeganie zdrowej diety bogatej w witaminy C i E oraz beta-karoten.
Jakie są objawy zakażenia Helicobacter pylori?
To jak będzie przebiegać zakażenie Helicobacter pylori, jest indywidualną sprawą. Niekiedy infekcja nie daje żadnych objawów, innym razem mamy do czynienia z całą ich gamą. Szacuje się, że ok. 10-20% zakażonych baterią występują ostre problemy żołądkowe, które dają objawy. Te najczęściej wygląda tak jak w przypadku ostrego nieżytu żołądka. Oznacza to, że chory zmaga się z niestrawnością, wzdęciami, bólami w nadbrzuszu, biegunką, gorączką, gorszym samopoczuciem oraz nudnościami i wymiotami. Najczęściej objawy te szybko ustępują, nie oznacza to jednak, że bakteria została wyeliminowana z orgazmu. Aby zwalczyć Helicobacter pylori , konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia.
Helicobacter pylori: diagnoza
Podejrzeniem zakażenia się Helicobacter pylori są przede wszystkim często występujące niedrożności żołądkowe. W takim wypadku należy udać się do lekarza. Aby wykluczyć zakażenie tą bakterią, pacjent może zostać skierowany na:
- endoskopię ścian żołądka;
- gastroskopię połączoną z pobieraniem wycinka błony śluzowej żołądka;
- testy oddechowe z mocznikiem;
- testy oznaczenia antygenu Helicobacter pylori w kale;
- testy serologiczne krwi.
Warto również wspomnieć, że w aptekach dostępne są testy, które pozwalają na samodzielne diagnozowanie obecności bakterii Helicobacter pylori w organizmie. W celu ich wykonania należy upuścić niewielką ilość krwi z opuszka palca.
Jak leczy się Helicobacter pylori?
O sposobach leczenia decyduje lekarz po wykonaniu niezbędnych badań oraz ocenie stanu chorego. Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne. Choremu przepisywane są leki przeciwbakteryjne w postaci antybiotyków oraz środki na obniżenie kwasowości soku żołądkowego. Kuracja często wspomagana jest probiotykami, których zadaniem jest odbudowywanie prawidłowej flory bakteryjnej w żołądku oraz stymulacja układu odpornościowego.