Grzybica ogólnoustrojowa – jakie są przyczyny, objawy i sposoby na odgrzybienie organizmu?

0
1787

Za najcięższy i najbardziej uciążliwy rodzaj grzybicy uważa się tą ogólnoustrojową. Jej rozpoznanie i późniejsze leczenie nie są łatwe. Wynika to z tego, że grzybica ogólnoustrojowa daje niecharakterystyczne objawy. Bardzo łatwo pomylić je z innymi mniej groźnymi schorzeniami. Należy jednak pamiętać, że grzybica wewnątrzustrojowa powinna być obowiązkowa leczona. Brak podjęcia kuracji może doprowadzi do sepsy drożdżakowej i śmierci. Zobacz, jakie są przyczyny i objawy grzybicy ogólnoustrojowej oraz jak przebiega leczenie tego schorzenia.

Grzybica ogólnoustrojowa jest chorobą ciężką i niebezpieczną. Jednak jej rozwój można powstrzymać, stosują odpowiednią terapię wspomaganą domowymi sposobami na kandydozę. Przede wszystkim chory musi przejść na dietę przeciwgrzybiczą oraz odgrzybić organizm, normując jego pH. Należy jednak pamiętać, że przy zaawansowanej grzybicy ogólnoustrojowej konieczne jest stosowanie specjalistycznych leków, dlatego nie obejdzie się bez wizyty u lekarza.

Przyczyny grzybicy ogólnoustrojowej

Bezpośrednią przyczyną grzybicy ogólnoustrojowej jest drożdżak candida albicans. Jest to rodzaj grzyba, który bytuje w ludzki jelicie grubym. Spełnia on wiele pozytywnych funkcji i żywi się niestrawionymi resztkami pokarmowymi. Zadania tego grzyba to m.in. wydzielanie toksyn pochodzących z procesów przemiany materii, wymuszanie czujności na układzie immunologicznym oraz zwiększenie jego odporności. Kiedy jednak dochodzi do nadmiernego rozmnażania się drożdżaka, zostaje zachwiana mikroflora bakteryjna jelit i zaczynają się wydzielać produkty uboczne takie jak mykotoksyny. Są one przyczyną różnorodnych schorzeń ogólnoustrojowych m.in. grzybicy.

Do zachwiania równowagi mikroflory jelitowej, a w konsekwencji rozwoju grzybicy ogólnorozwojowej dochodzi głównie w wyniku złej diety ubogiej w błonnik i witaminy z grupy B, a obfitującej w cukry. Cukry są podstawowym pożywieniem drożdżaków. Warto pamiętać, że znajdują się one nie tylko w słodyczach, ale i alkoholu, produktach z białej bąki, niektórych produktach mlecznych, napojach gazowanych czy żywności wysoko przetworzonej.

Grzybicę ogólnoustrojową wywołać może również długotrwała antybiotykoterapia. Szczególnie narażone na rozwój tego schorzenia są osoby, które przy zażywaniu antybiotyków nie stosowały leków osłonowych. Wtedy to dochodzi do wyniszczenia nie tylko bakterii chorobowych, ale i tych dobry w miejsce, których namnażają się niebezpieczne grzyby.

Inne przyczyny grzybicy ogólnoustrojowej to:

  • Przewlekły stres;
  • tabletki antykoncepcyjne,
  • sterydy (np. kortyzon i prednizon),
  • zastępcza terapia hormonalna,
  • chemio- i radioterapia,
  • używki (alkohol, papierosy i inne),
  • różnego rodzaju zatrucia (np. metalami ciężkimi),
  • zabiegi operacyjne,
  • intensywne zabiegi diagnostyczne,
  • dializy.

Objawy grzybicy ogólnoustrojowej

Grzybica ogólnoustrojowa daje bardzo niecharakterystyczne objawy. Bardzo często są one mylone z dolegliwości pochodzącymi ze strony układu pokarmowego. Wynika to z tego, że grzybica ogólnoustrojowa najpierw atakuje jelito grube. Podstawowe objawy tej choroby, które występują u większości pacjentów to:

  • nudności,
  • wzdęcia i gazy,
  • biegunki,
  • zaparcia,
  • bóle brzucha,
  • nieprzyjemny zapach z ust.

Obawy powinny wzbudzić też takie symptomy jak:

  • Nadmierny apetyt na słodycze;
  • Bolesne miesiączki;
  • Spadek libido;
  • Bóle reumatyczne;
  • Próchnica i paradontoza;
  • Łuszczyca.

Zagrzybienie organizmu może również dawać objawy skórne w postaci nawracających stanów zapalnych, wysypek i alergii skórnych. Oprócz tego wskazuje się, że chorego często dopadają infekcje, przeziębienia, stany zapalne narządów. Na późniejszym etapie grzybicy ogólnoustrojowej dochodzi do zaburzenia pracy ośrodkowego układu nerwowego, co przejawia się bólami głowy, wahaniami nastroju, trudnościami z pamięcią i koncentracją, niespokojnym snem, złym samopoczuciem, uciążliwym zmęczeniem, stanami depresyjnymi. W ostatnim etapie choroby objawy grzybicy ogólnoustrojowej to toksemia, po której rozwija się posocznica drożdżakowa. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu.

Diagnoza i badania na grzybicę ogólnoustrojową

Podstawą w diagnozie grzybicy ogólnoustrojowej jest wywiad lekarski i badanie krwi. Jednak ze względu na wielość objawów oraz ich niecharakterystyczność grzybicę wewnątrzustrojową bardzo trudno jest rozpoznać. Niekiedy diagnoza zajmuje kilka miesięcy.

Leczenie grzybicy ogólnoustrojowej

Podstawą w leczeniu grzybicy ogólnoustrojowej jest dieta, która ma za zadanie oczyścić organizm z toksyn oraz drożdżaków, a tym samym przywrócić równowagę flory jelitowej. Przy grzybicy ogólnoustrojowej z codziennego jadłospisu należy wyeliminować produkty będące pożywką dla grzybów, a zastąpić je tymi bogatymi w błonnik pokarmowy. Wskazane jest jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, ryb morskich oraz produktów zbożowych żytnich i orkiszowych. Dietę przeciwgrzybiczną raz w roku można połączyć z przyjmowaniem ziół na grzyby i prebiotyków.  W przypadku, gdy dieta nie daje rezultatów, lekarz przepisuje leki przeciwgrzybiczne. Niestety nie zawsze działają one od razu. Leczenie grzybicy ogólnoustrojowej jest procesem trudnym i długotrwałym. Należy pamiętać, że nawet kiedy objawy ustąpią, to nie można rezygnować ze zdrowej diety, ponieważ drożdżaki mogą się ponownie namnożyć.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here