Grypa jelitowa – objawy i sposoby leczenia

0
1435

Grypa jelitowa inaczej nazywa żołądkową, jest częstą przypadłością. Przez lekarzy uznawana jest za wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego. Jednak grypa jelitowa nie jest wywoływana przez zwykłe wirusy grypy. Są one o wiele groźniejsze i skuteczniejsze pod względem zaraźliwości. Grypą żołądkową bardzo łatwo i szybko można się zarazić. Dlatego też, aby unikać tej choroby, konieczna jest odpowiednia profilaktyka. Ta opiera się głównie na utrzymywaniu higieny osobistej oraz pokarmowej. Jak jednak postępować w przypadku zarażenia się grypą jelitową? Poznaj objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia jelitówki.

Przyczyny  grypy jelitowej

Grypa jelitowa jest wywoływana przez wirusy. Nie są one jednak klasycznymi wirusami wywołującymi np. grypę sezonową. Za popularną jelitówkę odpowiadają: adenowirusy, rotawirusy, kaliciwirusy, astrowirusy oraz norowirusy.

Jakie są objawy grypy żołądkowej?

Pierwsze objawy grypy żołądkowej pojawiają się ok. 2 dni po zakażeniu. W tym czasie dochodzi do bezobjawowej inkubacji wirusów w organizmie. Grypę jelitową można poznać po charakterystycznych objawach. U chorego przede wszystkim występuje wodnista biegunka. Jest ona niezwykle dokuczliwa, ale niezbyt obfita. Objawy współtowarzyszące to mdłości i wymioty, chociaż nie zawsze muszą one występować. Lekarze uczulają, że połączenie tych objawów grypy jelitowej może prowadzić do bardzo szybkiego odwodnienia organizmu. Wśród kolejnych symptomów jelitówki wymienia się: bolesne skurcze żołądka, gorączkę (czasem bardzo wysoka sięgająca 39 stopni), osłabienie organizmu i wyczerpanie. Objawy grypy jelitowej zazwyczaj pojawiają się nagle i są bardzo burzliwe.

Ile trwa grypa jelitowa?

Standardowy czas trwania grypy jelitowej to do 7 dni. Niektóre z objawów choroby np. wymioty powinny jednak ustąpić znacznie wcześniej, bo już po 2-3 dniach. W przypadku, gdy objawy grypy jelitowej występują przez dłuższy czas, to koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Przedłużająca się biegunka i wymioty mogą odwodnić organizm oraz wpłynąć negatywnie na jego funkcjonowanie. Ze względu na uciążliwość grypy żołądkowej zaleca się, aby na czas jej trwania pozostać w domu i zrezygnować z wykonywania obowiązków zawodowych czy szkolnych.

Domowe sposoby na grypę jelitową

Leku na grypę jelitową nie ma. Oznacza to, że jej objawy należy łagodzić domowy sposobami. Dopiero przy przedłużających się dolegliwościach konieczne jest odwiedzanie lekarza. Z racji tego, że grypa jelitowa jest niezwykle zaraźliwa, mieszkają z kimś należy zachowywać maksymalna higienę. Zarazić można się za pośrednictwem brudnych rąk oraz drogą kropelkową. Dlatego też, aby nie zarażać domowników, konieczne jest częste mycie rąk, dezynfekowanie używanych przedmiotów przez chorego. Sam chory w czasie trwania grypy żołądkowej powinien przede wszystkim dużo wypoczywać i przyjmować płyny. W leczeniu grypy żołądkowej ważne jest:

  • przyjmowanie dużej ilości płynów najlepiej preparatów nawadniających i elektrolitów (tych nieprzeznaczonych dla sportowców),
  • jedzenie lekkostrawnych potraw np. zup, ryżu, gotowanych ziemniaków,
  • normalne posiłki przyjmować dopiero po całkowitym ustąpieniu objawów grypy jelitowej.

Grypa żołądkowa w ciąży?

Na grypę jelitową mogą zachorować również kobiety w ciąży. W tym przypadku leczenie przebiega podobnie. Lekarze uspokajają, że jelitówka nie zaszkodzi bezpieczeństwu płodu. Wynika to z tego, że wirusy ją wywołujące funkcjonują w obrębie układu pokarmowego i nie mają styczności z nienarodzonym dzieckiem. Kobiety w ciąży chorujące na grypę żołądkową, powinny szczególnie dbać o to, aby przyjmować duże ilości płynów. W przypadku, gdy mimo to dojdzie do odwodnienia, należy natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną.

Profilaktyka grypy jelitowej

Grypa jelitowa nie jest poważną chorobą, szybko mija i nie wymaga skomplikowanego leczenia. Trzeba jednak pamiętać, że jej objawy są bardzo nieprzyjemne, dlatego lepiej ich unikać. Jako profilaktykę grypy jelitowej traktuje się przede wszystkim dbanie o higienę osobistą oraz pokarmową. Pod tymi stwierdzeniami kryje się mycie rąk przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, przyjściu do domu, przed przygotowywaniem posiłku itd. Należy także unikać kontaktu z osobami chorymi na grypę żołądkową (jeśli to możliwe). Lekarze zalecają również dbałość o kondycję organizmu poprzez stosowanie diety podnoszącej odporność.

Grypa jelitowa, a choroby układu pokarmowego

Problemy żołądkowe występują bardzo często. Nie wszystkie one od razu oznaczają grypę jelitową. Biegunka lub bóle brzucha mogą oznaczać zwykłą nastawność, która minie po kilku godzinach. Należy również pamiętać, że objawy podobne do grypy żołądkowej mogą wywoływać też inne wirusy atakujące układ pokarmowy. To takich zalicza się:

  • bakterie e-coli lub salmonelli,
  • pasożyty np. giardia lamblia,
  • alergie pokarmowe,
  • nietolerancje pokarmowe,
  • zażywane leki np. sterydy,
  • substancje podrażniające takie jak kofeina, metale ciężkie lub jad kiełbasiany.

Grypa jelitowa nie jest chorobą groźną dla życia, o ile nie przedłuża się, a chory w czasie jej trwania należycie o siebie dwa. Trzeba jednak pamiętać, że objawy grypy jelitowej mogą pojawić się przy innych poważniejszych zakażeniach układu pokarmowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here