Gipsy dentystyczne i inne materiały, które pomogą przygotować się do leczenia protetycznego

0
712

Wykonanie wypełnienia protetycznego wymaga poddania się kilku zabiegom przygotowującym. Do ich przeprowadzenia używane są specjalistyczne sprzęty i materiały, takie jak lupy stomatologiczne, piaskarki i gipsy dentystyczne.

  1. Piaskarki stomatologiczne a przygotowanie do leczenia protetycznego
  2. Gipsy dentystyczne w leczeniu protetycznym

Przed rozpoczęciem leczenia protetycznego należy zająć się zdrowiem zębów, dziąseł i otaczających ich tkanek. Konieczne jest również wyrobienie nawyków dbania o higienę jamy ustnej. To szczególnie ważne, ponieważ po zakończeniu leczenia protetycznego trudniej jest wykryć próchnicę lub przeprowadzić niektóre zabiegi.

Piaskarki stomatologiczne a przygotowanie do leczenia protetycznego

Zanim protetyk będzie mógł wykonać swoją pracę i dopasować protezę czy licówki, pacjent powinien zainteresować się zdrowiem swojej jamy ustnej. Podstawą jest uzupełnienie wszystkich ubytków oraz weryfikacja, czy nie rozwija się próchnica. Jeśli leczenie protetyczne wiąże się z dobraniem koloru wypełnień, dobrze jest również wykonać zabiegi higienizacyjne, np. piaskowanie, które pomaga usunąć z zębów osady, kamień nazębny czy przebarwienia. Za ich ścieranie odpowiedzialna jest zawiesina wtłaczana pod ciśnieniem na powierzchnię zębów przez piaskarki stomatologiczne. Zawiesina ta zawiera substancje czyszczące w granulkach, które wraz z cieczą oczyszczają powierzchnię zębów.

Wykonanie zabiegów leczniczych i higienizacyjnych w obrębie jamy ustnej nie jest możliwe bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu, który umożliwia dokładne zdiagnozowanie problemu i jego wyleczenie. Powszechnie stosowane są lupy stomatologiczne, systemy do znieczuleń, systemy ssące czy końcówki stomatologiczne.

Gipsy dentystyczne w leczeniu protetycznym

Po wyleczeniu zębów i wykonaniu zabiegów higienizacji jamy ustnej, do pracy może przystąpić protetyk. Jednak zanim przygotuje protezę lub inną formę wypełnienia, musi zweryfikować stan uzębienia, zrobić odpowiednie odlewy i odciski. Do tego celu wykorzystywane są gipsy dentystyczne wyciskowe i modelowe. Pierwsze z nich są stosowane do pobierania wycisków funkcyjnych dziąseł. Natomiast drugie mają bardzo szerokie zastosowanie, zarówno przy pracach, które nie wymagają dużej precyzji, jak i tych, które tej precyzji wymagają. Gipsy dentystyczne używane są nie tylko jako materiał do modeli i wycisków, ale również jako element budulcowy, np. słupków pod korony. Doświadczony protetyk wybierze odpowiedni rodzaj gipsu, za pomocą którego wykona niezbędne przed leczeniem badania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here