Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej to nowoczesne farmaceutyki, które stają się coraz popularniejsze. Zainteresowanie tabletkami ODT wynika z tego, że uważane są za najwygodniejszą formę zażywania kapsułek. Można zażywać ją wszędzie i w każdych okolicznościach – nie wymagają one popicia oraz nie pozostawiają nieprzyjemnego posmaku w ustach. Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej stosowane są w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości m.in. alergii oraz uczuleń. Zobacz, czym dokładnie są tabletki ODT, kiedy je zażywać i jakie są ich zalety.
Ilość tabletek ODT w aptekach stale rośnie. Zostały one wprowadzone stosunkowo niedawno, a ich głównym zadaniem jest zapewnić pacjentom wygodę. Są one łatwiejsze w zażywaniu niż tradycyjne kapsułki. Wygoda zażywania tabletek ODT polega przede wszystkim na tym, że rozpuszczają się w ustach i to bez dodatkowych płynów.
Dlaczego warto sięgać po tabletki ODT?
Z dolegliwościami leczonymi farmaceutykami boryka się coraz więcej osób. Aby zminimalizować dolegliwości, chociażby alergii konieczne jest łykanie tabletek. Niestety połykanie tradycyjnych kapsułek i tabletek sprawia wielu osobom duże problemy. Ich twarda powierzchnia może powodować podrażnienie przełyku oraz uszkodzenie błędy śluzowej. W niektórych przypadkach dochodzi też do zatrzymania pastylki w przełyku. Może to wywołać nieprzyjemne skojarzenia i objawy, że epizod się powtórzy – wstręt do tabletek w takich wypadkach pojawia się, szczególnie u małych dzieci. Może to skutkować do niechęci do konturowania terapii i niewypełniania zaleceń lekarskich. Tabletki ODT likwidują ten problem i sprawdzają, że lek połyka się bezproblemowo.
Dla kogo tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej?
Po tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej może sięgnąć każdy. Są one rekomendowane, szczególnie dla małych dzieci, osób starczych, cierpiących na uporczywe nudności oraz mających trudność z połykaniem. Tabletki ODT zazwyczaj są przepisywane przy chorobie Parkinsona, AIDS, refluksie żołądkowo-przełykowym, urazach szyi i głowy, inwazyjnych zabiegach chirurgicznych, chorobach nowotworowych, udarach, zaburzeniach neurologicznych.
Po tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej warto również sięgać w podróżny. Z racji tego, że nie potrzebują one popicia, są bardzo wygodne i można stosować je w razie nagłej potrzeby. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na migreny, które przy używaniu tradycyjnych leków, obowiązkowo muszą je popić.
Tabletki ODT pozwalają na ich dyskretne zażycia- otoczenie praktycznie nie zauważa, że się je łyka. Warto więc tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej stosować, jeśli nie chcemy, aby inne osoby wiedziały o naszej chorobie. Schorzenia ukrywa się przede wszystkim, jeśli wywołują ono negatywne skojarzenia w społeczeństwie.
Zalety tabletek rozpadających się w jamie ustnej
Pacjenci jako zalety ODT wymieniają:
- Łatwość przekonania;
- Możliwość zażycia leku nawet w trudnych warunkach;
- Zażywanie leku nie przeszkadza w codziennej aktywności;
- Możliwość zażywania kapsułek dyskretnie;
- Niwelowanie pomyłek w zakresie dawkowania leku – w tabletkach ODT dawka lekarstwa jest ściśle określona.
Co oznacza, że tabletki rozpuszczają się w ustach?
Tabletki ODT to te rozpuszczają się w ustach. Dochodzi do tego bez konieczności popijania je wodą, kapsułkę należy tylko włożyć do jamy ustnej. Pastylki rozpuszczają się w ślinie i nie wymaga popijania, rozgryzania, żucia czy przygotowania specjalnych zawiesin lub roztworów. Na początku tabletki ODT rozpuszczały się maksymalnie w ciągu 3 minut, aktualnie mówi się, że czas ich rozpuszczenia to 30 sekund.
Jakie choroby leczy się tabletkami ODT?
Tabletki ODT stosuje się głównie przy alergiach i uczuleniach. Pomagają one uporać się z takimi dolegliwościami jak kichanie, katar, zatkany nos, łzawienie, pieczenie i zaczerwienienie oczy. Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej mogą też niwelować pokrzywki, wysypki, swędzące usta i gardło, zmiany skórne. Większość leków ODT na alergię dostępnych jest bez recepty – można je kupić w każdej aptece. Tabletki ODT na alergię to Hitaxa Fast i Hitaxa Fast Junior. Te pierwsze dedykowane są dorosłym, te drugie dzieciom, które skończyły 6 lat. Dawkowanie tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej umieszczone jest na opakowaniu farmaceutyku.
Warto wiedzieć, że z pomocą tabletkami ODT można również leczyć choroby przewodu pokarmowego, cukrzycę oraz schorzenia centralnego układu nerwowego. Leki na te schorzenia są zazwyczaj tymi przepisywanymi przez lekarza na receptę.
Lekarze i farmaceuci przypominają, że przed zażyciem tabletki ODT należy dokładnie przeczytać dołączoną do leku ulotkę oraz sprawdzić, czy blistr nie jest uszkodzony. Tabletkę wyjmuje się delikatnie z opakowania bezpośrednio przed zażyciem. Uszkodzenie blistra może uszkodzić tabletkę. Należy pamiętać, że leki ODT bardzo szybko chłoną wilgoć i przechodzą w postać płynną. Uszkodzonych farmaceutyków nie należy zażywać, a natychmiast je wyrzucić. W przypadku wątpliwości, co do dawkowania tabletek ODT, najlepiej skonsultować się z lekarzem.