Fast food osłabiający umiejętność koncentracji i myślenia

0
1931

Fast food to szybkie jedzenie, które niestety zrobiło zawrotną karierę na całym świecie, w tym w naszym kraju. Hamburgery, cheeseburgery, hot dogi i kebaby to przysmaki, po które często sięgamy, bo nie mamy czasu albo ochoty na samodzielne przygotowywanie posiłków. Żywność typu fast food charakteryzuje się dużą zawartością kalorii, tłuszczów oraz chemicznych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Spożywanie potraw typu fast food prowadzi do wielu schorzeń, takich jak otyłość, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca oraz zaparcia. Zasady zdrowego żywienia zakładają wyeliminowanie tych potraw z diety.

Niezdrowe jedzenie zaburza koncentrację

Jeżeli trudno Ci się skupić, dokładnie przeanalizuj swój jadłospis. Wyeliminuj z niego śmieciowe jedzenie, bo to właśnie dlatego niełatwo Ci się skoncentrować na jednej rzeczy. Po zaledwie 9 dniach ciągłego jedzenia fast foodów, zaczynasz popełniać więcej błędów niż zwykle.

Zła dieta wpływa na pracę mózgu

Podobnie, jak gazowane napoje – śmieciowe jedzenie również zawiera pewne substancje uzależniające. Szczególnie wrażliwe na nie są osoby, które niedawno rzuciły palenie. Po zjedzenie fast foodów uwalnia się w mózgu dopamina – ta sama substancja, która jest odpowiedzialna za uzależnienie narkotykowe.

żywność typu fastfood i jedzenie go wpływa na nasze zdrowie

Dlaczego fast foody nam szkodzą?

Przede wszystkim dlatego, że nie zawierają żadnych wartości odżywczych, lecz tylko cukier, sól, tłuszcze i węglowodany, przez co powodują przyrost wagi, nie dostarczając organizmowi składników odżywczych. Ponadto zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, powodujące osłabienie sił obronnych organizmu. A brak błonnika i witamin spowodowany wykorzystaniem białego, miękkiego pieczywa prowadzi do zaparć czy anemii.

Skutki niezdrowego jedzenia

Lekarze i dietetycy zgodnie twierdzą, że częste spożywanie szybkiego, niezdrowego jedzenia, bogatego w tłuszcze zwierzęce, może być przyczyną niektórych nowotworów układu pokarmowego. Poza tym jedzenie typu fast food przyspiesza miażdżycę i chorobę wieńcową. Dania fast food są bardzo kaloryczne, a nadmiar kalorii to prosta droga do otyłości lub problemów z nadwagą. Jak wynika z najnowszego raportu Amerykańskiego Towarzystwa Dietetycznego, w USA niemal 400 tysięcy osób rocznie umiera w wyniku chorób związanych z otyłością. Poza tym żywność typu fast food zawiera dużo soli, która niekorzystnie wpływa na układ krążenia i układ moczowy. Z powodu małej zawartości witamin i błonnika jedzenie fast food może prowadzić do zaparć. Nawet jeśli hamburger ma w środku plasterek pomidora czy listek sałaty, to nie zastąpi on zdrowego, pożywnego posiłku. To nieprawda, że możemy jeść byle jak i byle co, bez szkody dla zdrowia. Nasz organizm kiedyś zbuntuje się przeciw tej bylejakości. Oczywiście, nie ma nic złego w hamburgerze czy kawałku pizzy, jeśli są one jedzone rozsądnie i z umiarem – raz, dwa razy w miesiącu. W dniu, kiedy po nie sięgamy, zadbajmy jednak o to, by pozostałe posiłki zawierały warzywa, owoce, ryby i nabiał. Jeśli zdecydujemy się na tzw. szybkie jedzenie, to starajmy się zamawiać je w renomowanych sieciach, a nie w ulicznych budkach. W czasie wakacji zaś zatroszczmy się o to, by jeść więcej świeżych warzyw i owoców, a nie kalorycznych bułek, ciasta oraz frytek nasączonych tłuszczem i solą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here