Fakty i mity o męskości

0
1216

Fakty i mity o męskości powtarzane są przez pokolenia jako dobre rady, żartobliwe anegdoty czy przytyki do kolegów podczas spotkań towarzyskich. Niestety, wiele mitów uważanych jest za fakty, a faktów za mity. Przyjrzyjmy się kilku faktom i mitom związanym z seksualnością mężczyzn. Czy rozmiar ma znaczenie? Czy na jakość spermy mają wpływ częste wytryski?

Czy rozmiar penisa ma znaczenie?

MIT. Obsesja na punkcie wielkości penisa spędza sen z powiek mężczyzn od wieków,  a może nawet zarania dziejów. Ta fiksacja stała się jeszcze bardziej widoczna w dzisiejszych czasach super-wielkości-wszystkiego. Co za tym idzie, większy wydaje się być automatycznie lepszy, bardziej wydajny, imponujący.

Czy większy penis przekłada się na lepsze doświadczenia seksualne kobiet? Badania naukowe jasno wskazują na to, że nie do końca tak się dzieje. Pochwa, dzięki swojej elastyczności, dopiero po wprowadzeniu do niej członka, rozszerza się i dostosowuje do aktualnych potrzeb. Co więcej, najwrażliwsze punkty kobiecego narządu znajdują się do 4 cm od jej wejścia.

Seks to gra umiejętności, w której liczy się wysiłek i wiedza, w jaki sposób zaspokoić partnerkę. Kobiety nie ukrywają tego i konsekwentnie preferują umiejętności ponad rozmiar.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych polegające na wywiadzie dotyczącym zadowolenia z rozmiaru penisa partnera wykazało, iż 85% kobiet jest zadowolonych z jego wielkości.

Kobiety były znacznie bardziej zadowolone z grubego penisa, a nie długiego penisa.

Czy zaburzenia erekcji oznaczają spadek męskości?

MIT. Gotowość do podjęcia współżycia jest w wielu kulturach nadrzędnym atrybutem męskości. W praktyce jest to nawracająca lub permanentna niemożność utrzymania erekcji na poziomie gwarantującym satysfakcjonujące pożycie seksualne.

Zaburzenia erekcji często są symptomem groźnych przypadłości, takich jak cukrzyca, stwardnienie rozsiane czy niewydolność nerek. Osłabiony wzwód alarmuje również o problemach układu naczyniowego i krwionośnego. Kolejne powody to chociażby stres, zmęczenie i brak odpowiedniej dawki snu oraz sterydy stosowane bez konsultacji z lekarzem.

Zaburzenia erekcji nie muszą wcale oznaczać spadku męskości. W wielu przypadkach zmiana stylu życia na zdrowszy i mniej stresujący potrafi zdziałać naprawdę wiele w zniwelowaniu problemów z erekcją.

Jeśli pojawi się problem z erekcją warto od razu wybrać się do lekarza w celu diagnostyki schorzenia, aby jak najszybciej wrócić do formy bądź zastosować odpowiednie leczenie groźniejszych chorób.

Czy mężczyzna może sam badać swoje strefy intymne?

FAKT. Chociaż nie jest to jeszcze niestety stwierdzenie często powtarzane wśród męskiej populacji – tak – mężczyźni również powinni się sami badać.

Jądra są częścią męskich narządów płciowych. Znajdują się w torebce zwanej moszną, znajdującej się za i pod penisem. Wytwarzają spermę i męski hormon testosteronu.

Lekarze zalecają kontrolowanie swoich jąder raz w miesiącu w poszukiwaniu jakichkolwiek grudek lub innych zmian w ich odczuciu lub wyglądzie.

Badanie będzie łatwiejsze do wykonania podczas prysznica, ponieważ wówczas skóra moszny staje się miękka.

Należy pamiętać, że większość nowotworów jąder jest wykrywanych przez właśnie samobadanie mężczyzn lub przez partnerki seksualne.

Jeśli zauważysz grudki, guzy lub nierówności w jądrze, natychmiast udaj się do lekarza. Należy pamiętać, że nie wszystkie grudki lub nierówności są rakowe, jednak tylko lekarz może dokonać takiej oceny. Samobadanie jąder jest prostą drogą do tego, aby wykryć nieprawidłowości na jak najwcześniejszym etapie rozwoju.

Testosteron odpowiada za libido i płodność u mężczyzn

FAKT. Testosteron nie bez powodu nazywany jest hormonem męskości, bo chociaż u kobiet również występuje, to u mężczyzn jest go prawie 20 razy więcej niż u płci pięknej.

Testosteron wpływa na wygląd mężczyzny i rozwój seksualny. Stymuluje produkcję nasienia, jak również męski popęd seksualny. Pomaga także w budowaniu masy mięśniowej i kostnej.

Podczas gdy testosteron stymuluje popęd seksualny mężczyzny, pomaga również w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji. Sam testosteron nie powoduje erekcji, ale pobudza receptory w mózgu do produkcji tlenku azotu. Tlenek azotu jest cząsteczką, która pomaga wywołać serię reakcji chemicznych niezbędnych do wystąpienia erekcji. Gdy poziom testosteronu jest zbyt niski, mężczyzna może mieć trudności z osiągnięciem erekcji przed seksem lub ze spontanicznym wzwodem (na przykład podczas snu).

Testosteron odgrywa rolę w produkcji nasienia, które pomaga w ruchliwości plemników. Mężczyźni z niskim poziomem testosteronu często zauważają zmniejszenie objętości nasienia podczas wytrysku.

Regularny seks pomaga utrzymać plemniki w dobrej kondycji

FAKT. Na jakość spermy mają wpływ częste wytryski. Dodatkowo, aby zwiększyć jakość spermy warto zwiększyć aktywność fizyczną, a także wzbogacić dietę w cynk, selen, kwas foliowy oraz witaminy E i C.

Objętość nasienia i stężenie plemników wzrośnie wraz z przedłużeniem abstynencji seksualnej, ale jednocześnie może to mieć negatywny wpływ na ruchliwość i żywotność plemników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here