Dna moczanowa, artretyzm, podagra – jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia?

0
1857

Dna moczanowa, podagra czy albertyzm to nazwa jednej i tej samej choroby. Schorzenie to jest przewlekłe i wynika  z zaburzeń przemiany materii. Objawami dny moczanowej są dotkliwe bóle oraz zniekształcenia stawów. Przy zaawansowanej postaci tej choroby mamy do czynienia z trwałym uszkodzeniem ośrodka ruchu i niepełnosprawnością. Albertyzm wpływa również na działanie innych narządów w naszym ciele np. nerek. Aktualnie lekarstwa na dnę moczanową nie ma. Choroby nie da się wyleczyć, a ordynowane terapie mają tylko zatrzymać jej postęp i złagodzić dolegliwości. Zobacz, jakie są przyczyny, objawy oraz terapie leczenia podagry.

Jakie są przyczyn dny moczanowej?

Ból i zniekształcenie stawów wynikające z postępującego artretyzmu są wynikiem nadmiaru kwas moczowego w organizmie. Kwas ten pochodzi z pury, których źródłem są obumierające tkanki ulegające rozpadowi oraz spożywane jedzenie. Kwas moczowy, którego jest  nadmierna ilość, nie może rozpuścić się we krwi i zaczyna się krystalizować. Kryształki tzw. moczany odkładają się i rosną w stawach oraz tkance okołostawowej. Mimo próby ich zwalczania przez organizm za pomocą białych krwinek nie jest to takie proste. Moczany są ostre i ranią tkankę, wywołując tym samym stan zapalny.

Jakie są rodzaje dny moczanowej?

Medycyna wyróżnia dwa rodzaje dny moczanowej. Pierwszym z nich jest pierwotna dna moczanowa, która jest genetycznym zaburzeniem metabolizmu. W jej przypadku przyczyny nadmiernej produkcji kwasu moczowego i kłopoty z jego wydalaniem są nieznane. Drugim rodzajem artretyzmu jest jego wtórna postać. Wtórna dna moczanowa pojawia się w następstwie chorób takich jak białaczka, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy przewlekłe choroby nerek. Może też wynikać ze źle prowadzonych kuracji odchudzających, głodówek, nadmiernego objadania się i spożywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet witamin, zabrudzeń w gospodarce lipidowej, nadwagi i otyłości brzusznej.

Jakie są objawy artretyzmu?

W pierwszym stadium dna moczanowa nie daje żadnych objawów. Choroba rozwija się przez kilkanaście lat niewykryta i niezauważona. Jedynym sposobem jej wykrycia w pierwszej fazie rozwoju jest przeprowadzenie badań na stężenie kwasu moczowego we krwi.  Pierwszym dostrzegalnym objawem jest nagły i ostry ból w stawie. Pojawia się o zazwyczaj w nocy lub wcześnie rano i narasta falami. Z każdym dniem staje się coraz bardziej dotkliwy, aż nie pozwala normalnie funkcjonować. Bolący staw jest wrażliwy na dotyk, obrzęknięty oraz zaczerwieniony. Skóra nad nim jest  błyszcząca, czerwona lub przybiera kolor sinopurpurowy.

Atak artretyzmu i co dalej?

Atak dny moczanowej powinien być bezwzględnym sygnałem, że należy rozpocząć leczenie. Terapie artretyzmu przede wszystkim opiera się na zmianie stylu odżywiania. Z diety należy wyeliminować produkty, które mogą podwyższać poziom kwasu moczowego w organizmie. Zaniedbanie tego elementu leczenia będzie oznaczać, że kryształy moczanowe znaczą odkładać się nie tylko w stawach, ale i tkankach miękkich i tworzyć tam tzw. guzki dnawe. Rozwój choroby będzie prowadził do coraz większego ograniczenia ruchu, aż w końcu dojść może do całkowitego unieruchomienia.

Jak leczy się dnę moczanową?

Artretyzm jest chorobą nieuleczalną. Terapie polegają jedynie na regularnym obniżaniu kwasu moczowego w organizmie oraz dbaniu, aby dolegliwości bólowe były jak najmniej uciążliwe. W tym celu przyjmuje się leki oraz stosuje odpowiednią dietę. Chorym zaleca się spożywanie powyżej 1200 kalorii dziennie oraz wypijanie minimum 2 litrów płynów, najlepiej tych niesłodzonych. Pomoże to wypłukiwać nerkom kwas moczowy. Dieta na artretyzm powinna opierać się przede wszystkim na produktach roślinnych – warzywach i owocach oraz nabiale. Należy unikać postaw słodkich, smażonych i pieczonych. Zaleceniem jest również regularna aktywność fizyczna, która pozwoli zachować elastyczność i ruchomość stawów. Wybierając spoty, należy pamiętać, aby stawiać na te, nie obciążają nadmiernie stawów.

Zioła na podagrę

Leczenie dny moczanowej można również wspomagać piciem naparów ziołowych. Ziołami na artretyzm są liście mącznicy, brzozy, ziele skrzypu, korzeń lubczyku i mniszka lekarskiego, ziela nawłoci pospolitej. Wszystkie te rośliny działają moczopędnie. Należy jednak pamiętać, że o efektach możemy mówić, gdy ziołowe terapie prowadzone są regularnie i przez dłuższy czas.

Dna moczanowa jest chorobą, którą ciężko wykryć. Zazwyczaj diagnozowana jest, kiedy następuje pierwszy atak bólowy. Jednak jeszcze wtedy nie jest za późno, aby zapobiec jej negatywnemu wpływowi na organizm. Stosując odpowiednie leki obniżające stężenie kwasu moczowego w organizmie oraz stawiając na zdrowy styl życia, może przez długi czas cieszyć się sprawnością fizyczną. Należy jednak pamiętać, że choroba taka jak pogarda się nie cofa, a jej całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Oznacza to, że choroby do końca życia musi przestrzegać ścisłych reguł diety oraz dbać o swoje stawy. Warto też wiedzieć, że zminimalizowanie dolegliwości związanych z dną moczanową jest skuteczne tylko w przypadku, gdy połączy się wszystkie elementy terapii. Same leki na niewiele się zdadzą przy prowadzeniu złej diety oraz braku aktywności fizycznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here