Dieta koktajlowa – czy można schudnąć pijąc koktajle?

0
5324

W ostatnich latach dbanie o sylwetkę i wygląd przyjęło zupełnie inny wymiar, który zresztą zmieniał się na przestrzeni wieków. Zależny był między innymi od szerokości geograficznej – inny kanon piękna obowiązywał w Europie, inny w Azji, zupełnie różniły się od niego upodobania mieszkańców Afryki. Bycie FIT jest niejako odpowiedzią na szerzącą się epidemię nadwagi i otyłości. Nigdy wcześniej w historii ludzkości nie zanotowano takiej skali tego problemu. Jemy zdecydowanie za dużo, a przede wszystkim niezdrowo. Szukając diet zwykle chcemy iść po najmniejszej linii oporu, więc wybieramy produkty, które najzwyczajniej w świecie nam smakują. Jest to jeden z powodów, dla którego dieta koktajlowa cieszy się niesłabnącym powodzeniem nie tylko wśród celebrytów i gwiazd kina, które muszą szybko stracić zbędne kilogramy na przykład ze względu na wymagającą tego rolę, ale również wśród zwykłych osób, poszukujących zdrowej, smacznej i szybkiej alternatywy do gotowania potraw. Czy można schudnąć pijąc koktajle? Co musisz wiedzieć o diecie koktajlowej?

Dieta koktajlowa – na czym polega?

Odpowiedź jest prosta. Jak sama nazwa wskazuje dieta koktajlowa polega na spożywaniu głównie koktajli przyrządzonych ze świeżych warzyw lub owoców. Do zmiksowanych produktów zwykle dodaje się jogurt, wodę, mleko i przyprawy. Wszystko po to, aby przybrały konsystencję bardziej zdatną do picia, jeśli po zmiksowaniu niesoczyste warzywa są zbyt zbite lub po prostu aby polepszył się ich smak i wartości odżywcze. Osoba, która na co dzień nie jada  zmiksowanych warzyw, może mieć problem z zaakceptowaniem „nowego” smaku. Z czasem można się spokojnie do tego przyzwyczaić i nawet bardzo polubić. Szczególnie, gdy zauważymy pierwsze efekty stosowania tej diety. Należy mieć na uwadze, że dieta koktajlowa wymusza na nas dostosowanie się do pewnych wymogów:

 • Na diecie koktajlowej eliminujemy całkowicie spożycie produktów wysoko przetworzonych
 • Ograniczamy do minimum spożycie ryb i tłustych mięs, nabiału
 • Ze względu na ograniczenie produktów z punktu powyżej w diecie, nie powinna ona trwać dłużej niż 7 – 14 dni, ponieważ pozbawia nas składników mineralnych i cennych wartości odżywczych, co na dłuższą metę może być niewskazane dla naszego organizmu.

Dieta koktajlowa – detoksykacja

Osoby decydujące się na stosowanie diety koktajlowej fundują swojemu organizmowi solidną dawkę oczyszczenia z toksyn. Dodatkowo podczas stosowania diety koktajlowej zostają usunięte zbędne produkty przemiany materii. Wniosek nasuwa się sam – dieta koktajlowa to doskonały sposób na przygotowanie się do diety właściwej, długofalowej, zwierającej wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Taką dietę powinien dobrać profesjonalny dietetyk, biorąc pod uwagę nasze indywidualne cechy jak płeć, wiek, styl życia, ewentualne choroby. Tylko tak dobrana dieta i regularne jej monitorowanie przez specjalistę, może przynieść spodziewane efekty w postaci zdrowego spadku wagi bez efektu jo-jo.

Kto może stosować dietę koktajlową?

Dieta koktajlowa, jak każdy inny niestandardowy sposób odżywiania, nie jest przeznaczona dla wszystkich. Stosowanie tej diety wymaga konsultacji z dietetykiem lub lekarzem, gdy cierpimy na schorzenia zdrowotne, takie jak na przykład cukrzyca czy choroby układu pokarmowego. Dieta koktajlowa często jest polecana osobom z nadwagą czy otyłością, ponieważ nie tylko jest dobrym wstępem do właściwej diety, ale również przyspiesza metabolizm.

Dieta koktajlowa – co warto wiedzieć

Koktajle kojarzą się niektórym osobom z wyrzeczeniami i głodówkami, natomiast należy podkreślić, że prawidłowo dobrane koktajle są sycące i smaczne. Dieta koktajlowa działa pozytywnie na nasze samopoczucie, sprawia, że jesteśmy pełni wigoru, a w okresach przejściowych pomiędzy poszczególnymi porami roku dostarcza nam mnóstwo witamin, pomagających w zapobieganiu przeziębień (na przykład witamina C, A, beta-karoten). Dodatkowo dieta koktajlowa wpływa na poprawienie napięcia naszej skóry, lepszą kondycję włosów i paznokci.

Aby dieta koktajlowa przyniosła oczekiwane efekty w postaci zrzucenia zbędnych kilogramów, potrzebna jest systematyczność i skrupulatność. Po pierwsze, musimy niemal codziennie, albo przynajmniej 3 razy w tygodniu zaopatrywać się w świeże owoce i warzywa. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupowanie produktów ze sprawdzonych, ekologicznych źródeł na przykład od lokalnych rolników. Warto wyeliminować do minimum spożycie szkodliwych substancji zawartych w roślinach. Po drugie, najlepiej spożywaj koktajle zrobione na świeżo, co oznacza, że powinieneś przygotowywać je na bieżąco, unikając mrożenia na dzień następny, jeśli tylko istnieje taka możliwość. Ewentualnie przygotuj koktajl rano i podziel go na porcje, które wypijesz tego samego dnia. Po trzecie, powinieneś ściśle trzymać się przedsięwzięcia diety koktajlowej, która najczęściej wygląda następująco:

 • W czasie od 7 do 14 dni pijemy głównie koktajle w ilości 4 – 5 razy dziennie, warzywne przed południem, owocowe popołudniu
 • Picie koktajli to nie wszystko, należy włączyć do diety na przykład zupy warzywne, ciemne pieczywo, surówki
 • Produkty, których należy się wystrzegać na diecie koktajlowej to przede wszystkim: produkty wysoko przetworzone, mięso, ryby, ryż, ser, ziemniaki, słodycze, makaron, kasza, pieczywo pszenne, alkohol, należy ograniczyć spożycie kawy i herbaty
 • Poleca się spożywanie koktajli na bazie maślanki, jogurtu, mleka, kefiru lub wody – miksując z nimi warzywa lub owoce.

Warzywa i owoce w diecie koktajlowej

Dieta koktajlowa opiera się głównie na warzywach i owocach takich jak:

 • Szpinak
 • Por
 • Ogórek
 • Burak
 • Pomidor
 • Seler naciowy
 • Natka
 • Marchew
 • Grejpfrut
 • Truskawka
 • Jabłko
 • Gruszka

Czy można schudnąć pijąc koktajle?

Dieta koktajlowa wpływa na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale stosując się do jej zaleceń i okresu, w jakim zdrowo powinna być stosowana, nie spodziewajmy się spektakularnych efektów (możemy spodziewać się spadku swojej wagi o 2-3 kilogramy). Rezultaty będą szybko widoczne, ale nie długotrwałe, jeśli na stałe nie wprowadzimy do naszego życia zdrowego stylu życia.

[Głosów:31    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here