Jak dbać o zęby podczas noszenia stałego aparatu na zęby?

0
1962

Piękny i zdrowy uśmiech to cel wielu osób. Wymarzony efekt można uzyskać dzięki noszeniu stałego aparatu na zęby. Choć wymaga to czasu, to jednak możemy wybrać model, który nie jest w ogóle widoczny. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które nie chcą, by aparat ortodontyczny przeszkadzał im w trakcie pracy. Jednak pamiętajmy o tym, że bez względu na rodzaj, to i tak musimy zwrócić uwagę na dokładną pielęgnację zębów. Dzięki temu nie będziemy mieli problemów z próchnicą lub nieświeżym oddechem.

Stały aparat ortodontyczny – czym się charakteryzuje?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że stały aparat ortodontyczny jest zbudowany z pierścieni, łuków oraz zamków. Wszystkie części są przymocowane do zębów, więc nie można go zdjąć. Zwróćmy uwagę, że w związku z tym pielęgnacja jest bardzo utrudniona. Ortodonci zalecają, by zadbać o ten element z jeszcze większym zaangażowaniem. W innym przypadku możemy być narażeni nie tylko na nieprzyjemny zapach, resztki jedzenia na zębach, ale również na rozwój próchnicy.

O czym powinniśmy pamiętać przed założeniem aparatu na zęby?

Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że aparat na zęby to poważna inwestycja. Jednak lekarze i inni specjaliści podkreślają, że nie należy tego rozpatrywać tylko w kwestiach ekonomicznych. Bardzo ważne jest także to, że prosty zgryz wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Jednak stanie się tak tylko wtedy, gdy aparat ortodontyczny będzie dobrze założony. Dlatego tak istotne jest to, by wybierać doświadczone kliniki jak np. szczecińska klinika orto-magic.eu.

Kiedy jesteśmy narażeni na rozwój próchnicy?

Jak wskazują lekarze, próchnica to jest jedna z najpowszechniejszych chorób zębów, jaka występuje u dzieci i dorosłych. Zazwyczaj główną przyczyną tego stanu jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jednak jak pokazują statystyki, bardzo częstym powodem jest niewłaściwa dieta, a w szczególności spożywanie nadmiernej ilości słodyczy. Dlatego tak ważne jest to, byśmy dokładnie wiedzieli, jakie produkty nam szkodzą, ale też, w jaki sposób możemy z tym walczyć.

Dieta oparta na cukrze

Lekarze wskazują na to, że wszystkie słodycze oraz napoje gazowane mają naprawdę negatywny wpływ na szkliwo. Dlatego bez względu na to, czy mamy aparat ortodontyczny, to powinniśmy unikać takich produktów. Jeżeli i tak zdarza nam się zjadać słodycze, to zawsze pamiętajmy o tym, by dokładnie umyć zęby. Bardzo ważne jest także to, by przepłukać usta wodą. Dzięki temu pozbędziemy się resztek, co jest szczególnie istotne w przypadku, gdy nosimy aparat stały.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej

Wielu ortodontów podkreśla, że w trakcie noszenia aparatu stałego bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Nieprzestrzeganie pewnych zasadach może doprowadzić do powstania próchnicy. Jednak poza tym narażamy się na nieprzyjemny zapach, a także resztki jedzenia, które mogą utknąć pomiędzy drutami. Dlatego niezwykle istotne jest czyszczenie zębów po każdym posiłku. Przydatna okaże się też nić dentystyczna, dzięki której dotrzemy do mniej dostępnych miejsc.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here