Czym są afty i jak się je leczy?

0
460

Pomimo tego, iż afty nie są jakimś specjalnie poważnym czy zagrażającym życiu schorzeniem, to nieraz jednak wywołują tak silne doznania bólowe, iż każdy – u kogo tylko się one pojawią – marzy zwykle wyłącznie o tym, by jak najszybciej się ich pozbyć. A jak to zrobić? Zanim rozpocznie się chociażby takie domowe leczenia aft, warto by było nieco lepiej przyjrzeć się problematyce schorzenia. O aftach sporo można się dowiedzieć ze strony emdent.pl, która wyraźnie tłumaczy, co prowadzi do ich tworzenia się w jamie ustnej oraz wyjaśnia skuteczne metody leczenia. Bo aft na szczęście dość łatwo można się pozbyć. Czy jednak da się to zrobić domowymi metodami, czy jednak lepiej od razu skierować się do lekarza?

Co to jest afta?

Afty są specyficznymi zmianami skórnymi, rozwijającymi się w różnych częściach jamy ustnej. Do ich wystąpienia może dojść przede wszystkim na wewnętrznych częściach policzków, ale też i wargach bądź samym języku. Afty mają tak charakterystyczny wygląd, że ciężko je pomylić z czymkolwiek innym. Przypominają maleńkie owrzodzenia, zazwyczaj dość płytkie, które początkowo są zbliżone do koloru śluzówki, jednak z czasem zaczynają się odbarwiać i zostają pokryte drobnymi białymi bądź żółtymi plamkami. Afty mogą zniknąć zupełnie samoistnie. Niektórzy są wręcz zdania, że lepiej ich nie leczyć, skoro już po kilku dniach (zwykle jest to ok. jeden tydzień) nie ma po nich śladu. Jeżeli jednak doszło do rozmnożenia się aft i pokrywają one większą część jamy ustnej, będą one powodować u chorego ból oraz spory dyskomfort, a w takiej sytuacji problemu wypadałoby jednak jak najszybciej się pozbyć.

A co w ogóle może do niego doprowadzać? Skąd się biorą afty?

Problem z tym schorzeniem jest taki, że nawet lekarze wciąż do końca nie wiedzą, jaki czynnik rzeczywiście je wywołuje. Ogólnie rzecz biorąc afty przeważnie towarzyszą jednak innym infekcjom. Mogą się pojawić w momencie nabawienia się anginy, która wymaga stosowania antybiotyków. Antybiotyki z kolei będą tutaj głównym czynnikiem wywołującym afty. Są to silne leki, które zwalczają różnego rodzaju bakterie, ale niestety przy okazji zaburzają działanie układu odpornościowego, zwłaszcza jeśli nie są przyjmowane równocześnie z dobrymi probiotykami. Do innych przyczyn aft zalicza się m.in. nieprawidłową lub niedokładną higienę jamy ustnej, urazy spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego, przewlekły stres oraz złą dietę składającą się z przetworzonej żywności. Afty lubią wracać, dlatego nieraz pojawiają się w tych samych miejscach nawet kilka razy w roku. Za każdym razem wymagają wtedy leczenia.

Jak wyleczyć aftę?

Leczenie aft można przeprowadzić zarówno pod okiem specjalisty, jak i zupełnie samodzielnie. Akurat w tym przypadku nie ma konieczności sięgania po specyfiki wydawane na receptę. Jak leczyć aftę na własną rękę? Otóż wystarczy zaopatrzyć się w proste środki lecznicze, dostępne w każdej aptece. Są to różnego rodzaju płyny do płukania ust, kremy, maści oraz spraye. Produkt używany zgodnie z zaleceniami na pewno każdemu pozwoli szybko pozbyć się aft.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here