Co jeść, aby zachować równowagę flory jelitowej?

0
699

Zdrowa dieta to podstawa. Zapewnia nie tylko prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ale także lepsze samopoczucie. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź może nas zaskoczyć. Naukowcy podkreślają, że sekret kryje się w jelitach. Zasiedlają je miliardy mikroorganizmów, które wspomagają pracę układu pokarmowego. Co jeść, aby zachować równowagę mikroflory jelitowej?

Co odpowiada za równowagę flory jelitowej?

W ludzkich jelitach znajduje się około 1,5-2 kg bakterii. Niektóre z nich są „dobre” i korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego, wspomagając jego pracę, inne, jak bakterie kałowe, mogą w sprzyjających warunkach prowadzić do rozwoju chorób. Korzystna sytuacja to taka, kiedy w przewodzie pokarmowym przewagę mają dobroczynne bakterie, to znaczy kiedy jest ich więcej i są w dobrej kondycji.

Dobroczynne bakterie jelitowe to probiotyki. Można dostarczać je wraz z pożywieniem lub wspomóc się suplementami diety. Do tego, by dobroczynne bakterie jelitowej były w dobrej kondycji, potrzebne są jeszcze prebiotyki, czyli substancje odżywcze stanowiące dla nich źródło pożywienia. Je także znajdziemy w produktach spożywczych i w ten sposób dostarczymy do układu pokarmowego.

Co jeść, by wspomóc pracę jelit?

Naturalne probiotyki, czyli dobroczynne bakterie, znajdują się w produktach takich jak kiszona kapusta, kiszone ogórki, kefir, kwaśne mleko, jogurt, zakwas chlebowy i zakwas buraczany. Jedzenie takich produktów na co dzień dostarczy dobroczynne bakterie, głównie bakterie kwasu mlekowego, do naszego organizmu.

Oprócz tego warto włączyć do diety naturalne prebiotyki, czyli produkty bogate w węglowodany stanowiące pożywkę dla dobroczynnych bakterii zasiedlających układ pokarmowy. Do naturalnych źródeł prebiotyków należą warzywa (ziemniaki, pomidory, cebula, czosnek) i produkty zbożowe, soja oraz na przykład miód.

Co może wspomóc florę jelitową?

W sytuacji, gdy doszło do osłabienia flory jelitowej, na przykład w wyniku antybiotykoterapii, z pomocą może przyjść probiotyk lub synbiotyk w postaci suplementu diety. Probiotyk to najczęściej kapsułka zawierająca żywe szczepy dobroczynnych bakterii jelitowych. Synbiotyk to suplement diety stanowiący połączenie probiotyków i prebiotyków.

Probiotyk w postaci suplementu diety zawiera wyselekcjonowane szczepy bakterii, synbiotyk ma w swoim składzie także polisacharydy i oligosacharydy, które nie są trawione w układzie pokarmowym człowieka i stanowią źródło pożywienia dla dobroczynnych bakterii jelitowych.

Pamiętajmy jednak, że suplement diety, jakim są probiotyki i synbiotyki, nie zastąpi zdrowej, zróżnicowanej i bogatej w składniki odżywcze diety. Możemy stosować je jako dodatek do diety, zwłaszcza gdy okresowo chcemy wzbogacić mikroflorę jelitową, ale nie jako substytut zdrowego odżywiania. To ważne, ponieważ od sprawnej pracy jelit zależy funkcjonowanie całego organizmu.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here