Co ile lat okresowe szkolenia BHP dla pracowników?

0
316

Każdy pracownik, zatrudniony na Umowę o Pracę musi odbyć szkolenie BHP. Jest to ważne zwłaszcza w pracy fizycznej – na takim stanowisku również częściej trzeba odnawiać okresowe szkolenia BHP. Co jaki czas wiedza z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy musi być aktualizowana? Odpowiadamy.

Jak wyglądają szkolenia BHP?

Szkolenie BHP wygląda różnie, i jest zależne od stanowiska. Generalnie, wstępne szkolenie BHP powinno odbywać się już w dniu przyjęcia pracownika na stanowisko, często jednak jest wdrażane w ciągu pierwszych kilku dni, a nawet tygodni od zatrudnienia. Często zdarza się tak w przypadku stanowisk biurowych i administracyjnych. Natomiast praca w magazynie, na budowie czy produkcji wiąże się już z nieco bardziej restrykcyjnymi zasadami i często wymagane jest, aby szkolenie BHP odbyło się w dniu przyjęcia pracownika. Szkolenia są organizowane przez firmy zewnętrzne, często jednak zakłady posiadają swoich własnych BHP-owców. Specjalistyczne szkolenia BHP okresowe dla pracowników prowadzi gdbhp.pl, firma z wieloletnim doświadczeniem w branży Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Przy wyborze odpowiedniej firmy warto kierować się profesjonalizmem ekipy i korzyściami, jakie mogą płynąć dla pracowników dzięki przeprowadzeniu dobrej instrukcji bezpieczeństwa.

Szkolenie BHP składa się z części teoretycznej, i w niektórych zakładach także praktycznej. Na magazynach ważne jest zwłaszcza odpowiednie podnoszenie cięższych rzeczy oraz dobranie odpowiedniej odzieży roboczej.

Co ile lat okresowe badania dla pracowników?

Kwestia bezpieczeństwa pracy różni się znacząco jeśli chodzi o zakład i rodzaj wykonywanej pracy. Zasadniczo, w przypadku pracowników robotniczych musi być ono odnawiane co najmniej co trzy lata. Natomiast w przypadku pracowników biurowych, ale także na przykład lekarzy, okres ten wynosi pięć lat. Warto tutaj zaznaczyć, że pracownicy zakładów produkcyjnych czy budowlani nie mogą odbywać okresowego szkolenia BHP online – musi być ono przeprowadzone w zakładzie pracy.

Szkolenie BHP to wykłady o codziennym bezpieczeństwie pracy, ale także o prawach, przysługujących pracownikowi, na przykład do odszkodowania w momencie wypadku przy pracy oraz zwolnienia chorobowego, wymiaru urlopu, a także jego obowiązków.

Kto przeprowadza badania BHP?

Szkolenia BHP powinna przeprowadzać doświadczona firma, w której skład wchodzą specjaliści z zakresu Prawa Pracy. Taka osoba może być inżynierem BHP, jednak nie musi. Co ciekawe, szkolenie BHP może także przeprowadzić pracodawca, o ile ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Tak naprawdę, według prawa są to jedyne wymogi odnośnie osoby przeprowadzającej szkolenie – nie trzeba mieć ukończonych studiów, ani szkoły w tym zakresie. Jednak w przypadku na przykład wypadku w pracy, na miejsce musi już zostać wezwany inżynier BHP. Warto także mieć świadomość, że jeśli w zakładzie wykonywane są niebezpieczne lub skomplikowane czynności, na miejscu przyda się BHP-owiec z prawdziwego zdarzenia. Nie zatrudnianie takiej osoby może być oszczędnością, jeśli jednak przekazanie wiedzy z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny pracy ma być skuteczne, warto zatrudnić osobę, która naprawdę zna się na rzeczy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here