Choroby oczu typowe dla osób starszych

0
317

U osób starszych bardzo często dochodzi do osłabienia naturalnej elastyczności soczewki oka, czego skutkiem są wady wzroku, szczególnie starczowzroczność. Jednak seniorzy często zmagają się także z innymi chorobami, takimi jak zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. Jakie rodzaje soczewek stosować u osób starszych i jak leczyć choroby oczu?

Wady wzroku u osób starszych

Najczęściej u starszych osób rozwija się prezbiopia, czyli starczowzroczność, a także astygmatyzm, czyli zaburzenie symetrii obrotowej gałki ocznej. Konsekwencją obu tych wad jest nieostre, zamglone widzenie. Starczowzroczność zwykle nie wymaga leczenia, bo jest naturalną konsekwencją starzenia się organizmu.

Można jednak sięgnąć po soczewki multifokalne, inaczej zwane progresywnymi. Dopasowują się one do kształtu soczewki i pozwalają na prawidłowe skupianie światła, a co za tym idzie – ostre widzenie.

Soczewki multifokalne to także świetna metoda korekty astygmatyzmu u osób w każdym wieku.

Jaskra u osób starszych

Ryzyko wystąpienia jaskry zwiększa się wraz z wiekiem. Choroba często dotyka więc osoby starsze. Główne objawy jaskry to:

  • zawężone pole widzenia,
  • światłowstręt,
  • mroczki przed oczami,
  • zaczerwienienie oka,
  • pogorszone widzenie w ciemności.

Jaskry niestety nie można w pełni wyleczyć. Nie istnieją też żadne rodzaje soczewek, które mogłyby pomóc w przypadku jaskry. Można jedynie zatrzymać jej rozwój poprzez regularne zmniejszanie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka. Można także sięgać po specjalne krople do oczu, które pozwalają je obniżać każdego dnia bez konieczności wizyt u okulisty. Czasem przeprowadza się także operacje lub zabiegi laserowe.

Zaćma u osób starszych

Zaćma, nazywana też kataraktą, to choroba postępująca, której przyczyną jest stopniowe mętnienie soczewki oka. Pojawia się przede wszystkim u seniorów, ale może wystąpić także u młodych ludzi. Objawy zaćmy to przede wszystkim:

  • szybkie męczenie się oczu,
  • postępująca krótkowzroczność,
  • zamglone widzenie,
  • problemy z oceną odległości,
  • światłowstręt.

Katarakty nie można wyleczyć poprzez krople do oczu czy soczewki kontaktowe. Jedyną możliwością jest operacja, podczas której usuwa się zmętniałą soczewkę i zastępuje się ją sztuczną.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, czyli AMD, to bardzo częsta przyczyna ślepoty, zarówno u seniorów, jak i młodszych osób. Plamka żółta odpowiada za tzw. widzenie centralne, a więc umożliwia wykonywanie codziennych czynności. Objawy zwyrodnienia plamki żółtej to:

  • problemy z czytaniem,
  • zamazane litery,
  • ciemna plama w centrum pola widzenia,
  • pogorszenie widzenia kolorów.

W przypadku zwyrodnienia plamki żółtej nieskuteczne będą soczewki multifokalne ani żadne inne soczewki kontaktowe. Leczenie polega na wprowadzeniu do gałki ocznej specjalnego środka, który zatrzymuje rozwój rozszerzonych naczyń krwionośnych.

Zabieg ten trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Zwyrodnienie plamki żółtej można także wyleczyć poprzez zabieg laserowy. Wówczas warto zgłosić się do specjalisty już na wczesnym etapie choroby. Rokowania w tym przypadku są pomyślne.

Soczewki kontaktowe u osób starszych

Osoby starsze oczywiście mogą nosić soczewki kontaktowe, jeśli jest to dla nich wygodne rozwiązanie i jeśli tego wymaga konkretne schorzenie. Rodzaje soczewek zawsze dobiera się do wady wzroku oraz trybu życia pacjenta.

Warto pamiętać też, że seniorzy mają często pogorszoną sprawność ruchową, dlatego lepszym rozwiązaniem będą soczewki kontaktowe, które nosi się np. miesiąc – wówczas nie ma potrzeby codziennego wyjmowania ich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here