Ból mięśni i kości – co to jest fibromialgia?

0
1291

Ból mięśni i kości może być spowodowany fibromialgią (FMS). Jest to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Jako jej objawy wskazuj się wyczerpanie, poranne zesztywniania, bóle mięśni i kości w całym ciele. Choroba jest niezwykle dokuczliwa, a co gorsza bardzo trudna w diagnozowaniu. Zanim rozpozna się fibromialgię, chory zazwyczaj odwiedza kilku, nawet kilkudziesięciu specjalistów. Zobacz, na czy polega to schorzenia, jakie są jego przyczyny, objawy i sposoby leczenia.

Głównym objawem fibromialgiirozległe bóle kostno- mięśniowe, problemy ze snem oraz ogólne zmęczenie. Brak charakterystycznych symptomów powoduje, że fibromialgię trudno jest rozpoznać. Większość chorych przez wiele lat nie znajduje pomocy mimo odwiedzin licznych specjalistów. Wynika to z tego, że badania laboratoryjne osoby chorej zazwyczaj nie wskazują żadnych konkretnych zmian, które mogłyby mówić o chorobie. Wskazuj się np. że w krwi osoby badanej nie ma czynnika reumatoidalnego, który występuje przy innych chorobach reumatycznych. Warto zaznaczyć, że bardzo często pacjentów z bólem mięśni i kości uważa się za tych z problemami psychicznymi, a ich objawy klasyfikuje jako histerie, a nie objaw konkretnej choroby.

Na czym polega fibromialgia?

Fibromialgia to nieznośny ból, który trudno zdiagnozować. Jest to o tyle trudne, że schorzenie nie tylko nie powoduje żadnych widocznych zmian, ale i nie ma charakterystycznych objawów. Fibromialgia u każdej osoby może dawać inne symptomy. Choroba może występować samodzielnie lub z innymi schorzeniami, ból może dotyczyć całego ciała lub tylko jednego jego obszaru.

Badania i obserwacje fibromialgii pokazują, że najczęściej dolegliwości bólowe zaczynają się pojawiać w okolicach krzyża i promieniuje wzdłuż kręgosłupa na tył głowy, do barków, łokci, rąk, bioder, kolan i kostek. Często ból obejmuje również klatkę piersiową, ścięgna, więzadła, a nawet szczęki. U większości osób chorych objawem fibromialgii jest występowanie tzw. punktów bolesnych. Ból przy fibromialgii może być głęboki, rozlany, przewlekły, pulsujący, świdrujący, wykręcający, kłujący lub strzelający. Bez względu na swoja formę zawsze prowadzi do napięcia mięśni, co powoduje jeszcze większe dolegliwości oraz występowanie zaburzeń neurologicznych takich jak drętwieni czy mrowienie. Pacjenci skarżą się również na poranną sztywność mięśni, bezsenność, wyczerpanie po pracy fizycznej lub umysłowej. Nadmierne odczuwanie bólu w zimne i wilgotne dni.

Objawy fibromialgii

Objawy fibromialgii trudno wskazać. Najbardziej charakterystyczny jest ból w mięśniach, ogólne zmęczenie, osłabienie odporności, zaburzenia snu, powiększenie węzłów chłonnych. Wskazuje się, że dolegliwości kostno – mięśniowe są tak duże, że nie pozwalają na wykonywanie podstawowych czynności. W praktyce oznacza to, że wraz z rozwojem choroby następuje znaczne ograniczenie samodzielności.

Ogólnie uważa się, że objawy towarzyszące fibromialgii są dokuczliwe i mogą sparaliżować normalne życie. Oprócz tych wyżej wymienionych  jako symptomy tej choroby wymienia się naturalizować jelit i pęcherza moczowego, bóle głowy przypominające migrenę, zespół niespokojnych nóg, zaburzenia pamięci i koncentracji, nadwrażliwo skóry, wysypki, suchość oczu i jamy ustnej, niepokój, depresje, dzwonienie w uszach, zawroty głowy, zaburzenia widzenia i koordynacji, tzw. kluch w gardle, zimne ręce i nogi. Przy fibromialgii mogą wystąpić również dolegliwości ze strony narządów wygnanych. Dzieje się tak, pomimo że nie są one uszkodzone. Dodatkowo jako objawy fibromialgii wymienia się niekontrolowany i przyspieszony oddech, kołatanie serca. Dolegliwości żołądkowe, zaparcia, skłonności do biegunek, częste oddawanie moczu.

Typowe objawy fibromialgii

Lekarze wskazują, że typowymi symptomami choroby bólu mięśni i kości jest:

  • ból karku promieniujący do szyi i barków
  • bóle dolnej części pleców promieniujące ku górze
  • obecność miejsc szczególnie wrażliwych na dotyk
  • pogorszenie nastroju, depresja, zmęczenie, niepokój, brak energii
  • kłopoty ze snem, budzenie się nad ranem z obolałym i sztywnym kręgosłupem
  • migrena
  • kłopoty z jelitami (od zaparcia do biegunki).

Fibromialgia – kto może zachorować?

Na fibromialgię zachorować może każdy. Wskazuje się, że jeśli objawy tej choroby występują pojedynczo, to nie stanowią dużego zagrożenia. W większości przypadków organizm może sobie sam z nimi poradzić w bardzo krótkim czasie. Jeśli wyżej wymienione symptomy gromadzi się, to mogą być przyczyną fibromialgii. Wystąpieniu tej choroby sprzyjają fizyczne choroby i urazy, znaczny i niewłaściwy wysiłek fizyczny, stres, duże obciążenie psychiczne np. z powodu rozstania czy trosk rodzinnych, kryzysy życiowe, krzywdy psychiczne, obniżenie pozycji społecznej, izolacja, depresja, mobbing, problemy zdrowotne lub finansowe.

Jak rozpoznać fibromialgię?

Fibromialgię diagnozuje się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania wrażliwości określonych punktów na ciele. Potwierdzeniem diagnozy jest ból rozprzestrzeniający się we wszystkich częściach ciała i trwający minimum 3 miesiące, a także bil lub tkliwości pojawiające się po naciśnięciu 11 z 18 charakterystycznych punktów.

Leczenie fibromialgii

Leczenie bólu mięśni i kości ogranicza się jedynie do przyniesienia ulgi choremu. Skutecznego leku niwelującego wszystkie objawy fibromialgii nie ma. Najczęściej lekarze przepisują pacjentom środki przeciwbólowe oraz leki antydepresanty.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here