Autoklawy stomatologiczne – higiena i sterylność w każdym gabinecie

0
1296

Nie są wymogiem, lecz dzięki nim mamy pewność, że narzędzia którymi posługuje się lekarz, czy też stomatolog są czyste, a dzięki temu bezpieczne. Wyjałowienie przedtem używanych przyborów dentystycznych pozwala na zabicie bakterii oraz na uzyskanie czystych narzędzi do pracy. Oprócz tego autoklawy stomatologiczne to dość spory wydatek, ale to dzięki nim w bardzo krótkim odstępie czasu, lekarz dentysta jest wstanie przygotować sterylne narzędzia do pracy. Jakie zatem autoklawy stomatologiczne spotkać można w gabinecie lekarskim i nie tylko? Jakie są zalety z jego posiadania? O tym już w poniższym wpisie.

Autoklaw –  czym jest?

To hermetycznie zamknięty zbiornik, o znacznie grubych ścianach. Autoklaw to miejsce, w którym można śmiało utrzymać wysoką temperaturę oraz ciśnienie. W zależności od rodzaju autoklawu, mogą być wyposażone w drukarkę, port USB czy kolorowy wyświetlacz. Dodatkowo każdy autoklaw stomatologiczny najwyższej klasy posiada w swoim wnętrzu pompę próżniową, manometr czy zawór ciśnieniowy. Ciekawostką jest to, że autoklaw stomatologiczny nie różni się tak na prawdę niczym od tego, który można spotkać w salonie kosmetycznym. Stosowany jest również często przy obróbce żywności czy jako reaktor ciśnieniowy.

Autoklaw – dla kogo?

To urządzenie, które sprawdzi się dla każdego profesjonalisty, który dba o bezpieczeństwo oraz dobro swoich klientów. Zapewnienie sterylizacji jest niewątpliwie istotną rzeczą nie tylko w gabinecie stomatologicznym, ale i również kosmetologicznym, czy w salonie tatuażu. Oprócz tego jest to częste urządzenie, które można spotkać w salonach SPA, czy w salonach fryzjerskich.

Zalety posiadania autoklawu

Posiadając autoklawy stomatologiczne możemy mieć pewność, że wszelkie mikroorganizmy, które znajdują się na powierzchni wcześniej wykorzystywanych urządzeń, po włożeniu do zbiornika szybko zostaną unicestwione. Po wyjałowieniu umieszczone przybory kosmetyczne, stomatologiczne czy medyczne zostają wolne od wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Sterylizacji powinny ulec wszystkie przedmioty, które podczas zabiegów mają kontakt z przerwaniem ciągłości skóry, czy też tkanek.

Rodzaje autoklawu

Autoklawy, czyli urządzenie, które wykorzystuje parę wodną do wyławiania przyborów medycznych oraz kosmetologicznych jest możliwy do zakupu w trzech rodzajach. Pierwszy z nich to autoklawy stomatologiczne o klasie B. Te zbiorniki sterylizują wszystkiego typu narzędzia. Urządzenia o klasie S to wydatek o niższej klasyfikacji, który przeznaczony jest la mniejszych laboratoriów i gabinetów.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here