Aparat do rezonansu magnetycznego – co badamy tego typu urządzeniem?

0
506

Rezonans magnetyczny to badanie, o którym możecie usłyszeć także jako o badaniu MR, MRI lub badaniu RM. Jest to badanie stosunkowo nieinwazyjne, które znalazło zastosowanie w diagnostyce medycznej. Wykonanie badania tego typu jest możliwe dzięki wykorzystaniu profesjonalnych skanerów MR, które są w stanie działać dzięki zastosowaniu magnetycznego rezonansu jądrowego. Co tak właściwie badamy aparatami do rezonansu magnetycznego? Jaka jest różnica między badaniem MR a klasycznym TK? Już wyjaśniamy. Zostańcie z nami do końca!

TK vs MR – czym te badania się od siebie różnią?

Rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa to badania obrazowe, które zalicza się do najdokładniejszych, a dzięki temu najczęściej wykorzystywanych w diagnostyce pacjentów z różnego rodzaju chorobami. Istnieją jednak między nimi pewne różnice, o których koniecznie należy wspomnieć.

  • Pierwsza różnica to czas trwania badania. Badanie wykonywane tomografem komputerowym jest badaniem zdecydowanie mniej czasochłonnym niż badanie rezonansem magnetycznym.
  • Kolejna różnica pomiędzy TK i MRI to bezpieczeństwo. Rezonans jest dużo bardziej bezpieczny dla pacjenta, ponieważ nie wykorzystuje on szkodliwego dla ludzi promieniowania RTG. Wykonywanie tomografii jest możliwe właśnie dzięki temu promieniowaniu.

WAŻNE! Rezonans magnetyczny może być wykorzystywany tak często, jak tylko istnieje potrzeba. MRI można wykonać także u małych dzieci – nie jest dla nich niebezpieczne. Jeśli natomiast chodzi o badanie TK – należy zredukować ilość wykonanych badań do koniecznego minimum.

Jaki obraz daje rezonans magnetyczny?

Badanie aparatem do rezonansu magnetycznego daje nam pełen obraz anatomiczny ludzkiego ciała. W wyniku badania zauważyć można nie tylko kości, ale również tkanki miękkie i przestrzenie, które znajdują się między nimi. W otrzymanym wskutek przeprowadzenia badania obrazie jesteśmy w stanie zauważyć zdrowe tkanki oraz ewentualne, występujące w naszym organizmie, nieprawidłowości.

Przeciwwskazania a rezonans magnetyczny

Jak wspominaliśmy już wcześniej, badanie MRI jest stosunkowo bezpieczne. Nie oznacza to jednak, że każdy może mu się poddać. Istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania rezonansu magnetycznego. O jakich przeciwwskazaniach mowa? Są to przede wszystkim:

  • wszczepione w ciało, metalowe protezy, śruby, płytki i inne implanty,
  • rozrusznik serca,
  • implant ślimakowy w uchu,
  • pompa insulinowa.

Zastosowanie aparatów do rezonansu magnetycznego

Aparat do rezonansu magnetycznego jest urządzeniem, które znalazło zastosowanie przede wszystkim w takich obszarach medycyny, jak ortopedia, onkologia, neurologia czy kardiologia. Obraz jaki daje badanie MRI doceniają również lekarze okuliści.

Podsumowanie

Podsumowując, rezonans magnetyczny jest jedną z najbardziej dokładnych form diagnostyki obrazowej, z których możemy w dzisiejszych czasach skorzystać. Jest bezpieczny i może on badać zarówno określony obszar ciała człowieka, jak i cały jego organizm.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here